כוחות צה"ל בגולן, גלעד שושן

היערכות לנקמה איראנית: ברשויות בצפון הונחו להעביר מסרי הרגעה

פחות מיממה אחרי שישראל חשפה את התוכנית של טהראן, אזרחים מודאגים דורשים מהרשות המקומית שלהם לפתוח לעדכנם במצב. הרמטכ"ל האיראני: "איראן תגיב בזמן המתאים"

לאחר שישראל חשפה אתמול (ראשון) את תוכנית הנקמה של איראן הכוללת ירי טילים מסיבי על בסיסי צה"ל בצפון, האזרחים בצפון הארץ מודאגים ודורשים מהרשויות לפתוח מקלטים ולעדכן אותם במתרחש. 

הרמטכ"ל האיראני, מוחמד באקרי, התייחס היום לישראל: "במידה והאויב יגלה תוקפנות כלפי האינטרסים שלנו, איראן תגיב בהתאם ובזמן המתאים. זה שלא הגבנו בימים האחרונים, לא אומר שאנו שקטים".

ההבנה היא שהאיראנים רוצים לפגוע במטרה צבאית ולא מחפשים לירות על יישוב או לפתוח במלחמה. הם רוצים פעולת נקם כלשהי שתראה שהם לא ספגו "סתם" את שבעת החללים בתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T4 ולכן הם יחפשו מטרה צבאית. ניתן להניח שאם ישנו חשש לירי טילים ורואים הכנות של האיראנים בצד הסורי, אז ישנן הכנות גם בצד הישראלי שמתבצעות באירוע כזה. בעת הזו מתאמנות ברמת הגולן שתי חטיבות – גבעתי וחטיבה 401.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לראשונה: בלון הליום שנשלח מרצועת עזה הצית שדות בעוטף עזה

ראש עיר מהצפון וסגנו נחקרו בחשד למעורבות בעבירות שחיתות

בפעם הרביעית: ולדימיר פוטין הושבע לנשיאות רוסיה

הפרסום של תוכניתם נועד לשדר להם כי הם שקופים למדינת ישראל וכי יש סיכוי טוב שיסוכלו התוכניות. עם זאת, הפרסום הוא גם מסר המכוון לסורים ולרוסים, במטרה להזהירם כי איראן עלולה לגרור את סוריה להסלמה שלא הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד ולא הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, מעוניינים בה.

 נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני (חדשות עשר)

 

פוטין לא אומר לישראל באופן ישיר "לטפל" באיראנים, כי זוהי אינה דרכו, אך בפועל, ב-9 במאי, יעמוד ראש הממשלה בנימין נתניהו לצידו במצעד יום הניצחון - לא נשיא איראן, חסן רוחאני, או נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. בישראל מאמינים כי הרוסים רוצים שהיא "תעשה את העבודה" ותדחק את האיראנים אל מחוץ מסוריה, זאת מאחר וישנו ניגוד אינטרסים בינם לבין הרוסים – שניהם מעוניינים באותם אוצרות הטבע באזור.

אם בסופו של דבר איראן תבצע פיגוע נקמה שכזה, ישראל תגיב באופן משמעותי, כאשר המסר לאיראן הוא - אם תפגעו בישראל, נפגע בכל הנכסים שלכם בסוריה.

לדברי מנכ"ל עיריית קריית שמונה, אשכול שוקרון, שהיה היחיד שהוציא אתמול הודעת הרגעה לתושבים, תושבי העיר דרוכים לאחר הפרסום. "התושבים שלנו הם אנשים סקרנים שמקשיבים לתקשורת וחלקם גם מתקשרים ומתעניינים ושואלים מדוע לא פותחים מקלטים ולאן יפנו אותם. אנחנו נותנים תשובות אחראיות, בעיקר על מנת להרגיע אותם. אנו אומרים להם שבעלי התפקידים בעירייה נמצאים בקשר ישיר עם הצבא".

עוד לדבריו, "אנחנו גם מבינים שיש התרחשות, בעיקר בגבול. הצבא ביקש מאתנו להעביר מסרי הרגעה, להוריד פרופיל ולא לעשות מהלכים ללא תיאום. השנה השקענו הרבה מאוד כסף דרך פיקוד העורף בהתקנת מזגנים במקלטים ובבדיקת תקינותם. אנחנו מתורגלים, עשינו סימולציות ומרכז ההפעלה ערוך".

 כוחות צה"ל בגולן
 

כוחות צה"ל בגולן(גלעד שושן)

 

לבסוף ציין שוקרון כי לדעתו, "אי השקט הוא בכל האזור, לא רק בקרב תושבי קריית שמונה, גם בקרב תושבי הגולן. זה נראה לי נורמלי והשאלות הם שאלות נכונות ולכן יש הנהגה אחראית שהתפקיד שלה זה להרגיע מצד אחד ומצד שני לוודא שאם חלילה יקרה משהו נהיה ערוכים כמו שצריך".

עוד על רקע המתיחות בגבול הצפון, נחנך היום בבית החולים רמב"ם שבחיפה מתחם פיקוד ממוגן, המיועד לשרת את הנהלת בית החולים בתרחיש של התקפת טילים על העיר, והעברת רמב"ם אל בית החולים התת-קרקעי על שם סמי עופר. ברמב"ם פועל מזה חמש שנים בית חולים תת קרקעי ממוגן, אשר נבנה כלקח מאירועי מלחמת לבנון השנייה. את המתקן, שמיועד לקלוט כ-2,000 מטופלים בעתות חירום מכל אזור צפון המדינה, מנהל מטה מיוחד המורכב מגורמים שונים בבית החולים, האחראיים בזמן אמת על ניתוב החולים לפי דרגות חומרת פציעתם, צרכי לוגיסטיקה, הפעלת מערכות חיוניות ועוד.

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בפתח ישיבת סיעתו בכנסת למתיחות עם איראן. "כל הניסיון לזרוע פאניקה אין לו מקום", אמר השר, "יש אתגרים ולא מעט איומים ואנו נדע איך לטפל בכל איומים ולהסתדר בכל האתגרים". לטענת שר הביטחון, "אין מקום לאופוריה ולחטא היוהרה אבל אנו מוכנים לכל תרחיש". הוא הוסיף כי לישראל "אין שום עניין בהסלמה".

הנשיא פוטין עם ראש הממשלה נתניהו
 

נתניהו ופוטין (רויטרס )

 

עוד התייחס ליברמן לחוק המסמיך את שר הביטחון ואת ראש הממשלה לאשר יציאה למלחמה ואמר כי "החוק הוא טוב ומאוזן. מדובר בתרחיש קיצון ויכול להיות בעולם המודרני גם תרחיש קיצון. אני גם רוצה להזכיר שכל האויבים שלנו, נסראללה, משמרות המהפכה, הם לא צריכים יועץ משפטי, אין להם בית משפט עליון, אין להם שום מגבלה וחייבים לשמר את האופציה להגיב באופן מידי בזמן אמת ואני בטוח שלא נזדקק לאופציה הזו ועדיף שלא נזדקק לה".

מוקדם יותר היום, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר ישראל כץ, התייחס בגל"צ אף הוא למתיחות. כץ ביקש להעביר מסר לציבור הישראלי: "אם יהיה מקרה שחיילינו יצטרכו להיות מעורבים בפעולה צבאית כזאת או אחרת, כל אזרח בישראל צריך לדעת שהפעלנו שיקול דעת עמוק כנדרש".

גם שר האנרגיה וחבר הקבינט המדיני-בטחוני, יובל שטייניץ, התראיין הבוקר לאתר YNET והתייחס להתבססות האיראנית בסוריה, תוך שהוא מאיים על מי שעומד בראשה של המדינה המשוסעת – בשאר אל-אסד. "ישראל לא התערבה עד היום במלחמת האזרחים", הדגיש השר והוסיף: "אם אסד מאפשר לאיראן להפוך את סוריה לבסיס צבאי נגדנו, לתקוף אותנו משטח סוריה, הוא צריך לדעת שזה סופו. לא יכול להיות שאסד יישב בשקט בארמונו ויקיים וישקם את משטרו בשעה שהוא מאפשר להפוך את סוריה לבסיס להתקפה כלפי מדינת ישראל. זה פשוט מאוד".

השר שטייניץ
 

השר שטייניץ(רויטרס )

 

עוד ציין שטייניץ כי "אסד יכול לאפשר או לא לאפשר להם לתקוף את ישראל משטח סוריה. הוא יכול לאפשר או לא לאפשר להם להכניס טילים, מערכות נ"מ ומל"טים לסוריה, ואם הוא עושה את זה הוא צריך לדעת שיש תג מחיר".

השר התייחס גם למידע המודיעיני המצביע על כוונה איראנית לתקוף את ישראל: "האיראנים מעוניינים להגיב על מה שהם רואים כפעולה ישראלית. אנחנו לא מעוניינים במלחמה מול איראן או מול כל גורם אחר, אבל אסור לנו לאפשר לה להפוך את סוריה לבסיס צבאי של משמרות המהפכה. מה שקרה בלבנון מספיק חמור עם חיזבאללה. אם אנחנו לא נעצור את ההתבססות האיראנית בסוריה, נקבל חיזבאללה בריבוע".

שטייניץ נשאל על נסיעתו הצפויה של ראש הממשלה לרוסיה, שנחשבת לבעלת ברית מובהקת של סוריה, והשיב: "רוסיה היא מעצמה חשובה ויש לנו הרבה קשרים איתה ואינטרסים משותפים, לפעמים יש גם ניגודי אינטרסים. כולם צריכים להבין שיש קווים אדומים מבחינתנו. אם מישהו מעוניין בשמירה על שרידותו של אסד, שיתכבד ויאמר לאסד למנוע התקפות טילים ומל"טים על ישראל".

לאחר הריאיון סייג השר שטייניץ את דבריו, ואמר לחדשות עשר: "דברי אינם מייצגים את מדיניות הממשלה, הבעתי את דעתי הפרטית בלבד".