נתניהו: בנט ושקד "דואגים להעביר את פסקת ההתגברות לפח"

נתניהו אמר בישיבת סיעתו כי הוא "מחפש דרך להעביר" את החוק עוקף בג"ץ, חרף הקשיים שמערימים לטענתו שרי הבית היהודי. כחלון: רה"מ גם מתנגד - "רק לא מוכן להגיד זאת"

הקרב נגד בג"ץ: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד כי "אני מחפש דרך להעביר את פסקת ההתגברות", אולם שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד "דואגים להעביר אותה לפח". החקיקה השנויה במחלוקת, שנועדה לאפשר אישור חוקים שנפסלו ע"י בית המשפט, אושרה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה, ועשויה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בהמשך השבוע, חרף הערכות במערכת הפוליטית כי ההצבעה תידחה. 

מהבית היהודי נמסר בתגובה לדברי נתניהו כי "פסקת ההתגברות נמרחת כבר שלוש שנים בתירוצים שונים ומשונים. אנו מודיעים מראש שכל חוק התגברות שיגיע בהסכמה של ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושאר מפלגות הקואליציה יהיה מקובל גם על סיעת הבית היהודי - רק שראש הממשלה יביא את החוק". על פי ההודעה, "בינתיים הפתרון המעשי היחידי שמונח על השולחן הוא החוק שהעברנו אתמול בתמיכת כל השרים". 

השר משה כחלון (כולנו), שהכריז כי יתנגד לפסקת ההתגברות ועשוי אף לדרוש מחברי סיעתו להצביע נגדה, אמר בישיבת סיעתו כי "אני חושב שאסור לתת לקבוצה קיצונית למשוך את כל המדינה. הם מושכים לשיסוע ולמלחמת אחים". לדבריו, "זו התפיסה שלנו. ראש הממשלה חושב כמוני הוא רק לא מוכן להגיד זאת". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לראשונה: בלון הליום שנשלח מרצועת עזה הצית שדות בעוטף עזה

בפעם הרביעית: ולדימיר פוטין הושבע לנשיאות רוסיה

תיעוד: נערים נתקעו על שובר גלים - וחולצו באמצעות אופנועי ים

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת( רויטרס)

 

מוקדם יותר היום טען כחלון בכנס המלונאים בירושלים כי "החליטו להביא את זה (ההצבעה על החוק בוועדת השרים) בניגוד להסכם ובניגוד לעמדת ראש הממשלה". לדבריו, "גופים קיצוניים משפיעים ומנהלים את המדינה. אף אחד לא רוצה מדינה חשוכה ובלי ביקורת שיפוטית. אם חס וחלילה התוכניות של הקיצוניים יתממשו - לא יהיה תייר אחד בארץ - אנשים רוצים לבוא למדינות מתוקנות ונאורות".

שר החינוך בנט הוסיף בישיבת סיעת הבית היהודי: "אנחנו מכאן אומרים לראש הממשלה ולשר האוצר: הבאנו פתרון מעשי להוצאה של כ-20,000 מסתננים בכל שנה. אם יש לכם פתרון מעשי ומוסכם אחר להוצאת המסתננים מהמדינה - תציגו אותו. אם יש לכם פתרון אמיתי ומעשי לריסון ההתערבות ההולכת וגוברת של מערכת המשפט בניהול היומיומי השוטף של המדינה - תציגו לנו. אנחנו נתמוך בזה. אך בהיעדר פתרון אחר, אנו מצפים מכם להתקדם בחקיקה של פיסקת ההתגברות. אנחנו נמשיך לקדם את זה, אנחנו נתעקש על חקיקת החוק".

"ניתן כמה ימים למצות הסכמות", הבהיר בנט. "ראש הממשלה חתום מולנו בהסכם הקואליציוני על מחויבות להעביר את החוק הזה ולכן הציפייה היא בעיקר ממנו להביא את אותן הסכמות".

בהמשך, כחלון התייחס בישיבת סיעת כולנו לדברי בנט: "צריך להפסיק עם הספינים. אנחנו בעד הוצאת המסתננים ה לא חוקיים מהארץ. גם אם צריך להגיע לפס ההתגברות בנושא המסתננים כולנו מאוחדת מאחרי העניין. לצערי יש שרים שאין להם פתרונות מפזרים אשליות לציבור. גם אם הפסקה הזאת היתה עוברת היא לא היתה נותנת מענה... די עם הכותרות ודי עם הספינים. הקציתי עשרות מליוני שקלים לטובת כל מיני פתרונות. לצערי צריך לומר את האמת לציבור: המתווים לא צלחו ולכן צריך למצוא דברים אחרים", אמר שר האוצר.

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לעימות בין חברי הקואליציה סביב החוק ואמר כי "אין משבר ואף אחד לא רוצה לפרק את הקואליציה. אני לא מכיר אף גורם שרוצה להקדים את הבחירות ולכן גם הדיבורים בטח בעת הזו כשאנחנו מטפלים במצב ביטחוני מורכב ביותר זה פשוט לא נכון, אבל גם פוליטית אף אחד לא רוצה להקדים. לכן אין פה משבר, כמו שאמרתי יש פה תחרות, תחרות ריצה מי רץ יותר מהר לעבר הבוחר שלו אבל אין פה שום משבר ואין פה שום סכנה לקואליציה".

ריבלין עם שקד וחיות
 

ריבלין עם שקד וחיות( מארק ניימן /לע"מ)

 

מוקדם יותר היום, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה אף היא לסערה סביב פסקת ההתגברות. "הרשות השופטת נתונה תחת מתקפה בוטה וחסרת תקדים, אשר מאיימת באופן ממשי על עצמאותה ועל אי-תלותה", אמרה הנשיאה בטקס השבעת שופטים חדשים בבית הנשיא שבירושלים, במעמד הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, וכששרת המשפטים איילת שקד - יושבת למולה.

"אחד המופעים המדאיגים של המתקפה הזו הוא ההחלטה שאותה קיבלה אתמול ועדת השרים לענייני חקיקה ולפיה הממשלה תומכת בהצעת חוק פרטית אשר מרוקנת למעשה מכל תוכן את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו", טענה חיות בנאומה. "המשמעות של חקיקת פיסקת ההתגברות היא פשוטה - ביטול ההגנה החוקתית על זכויות האדם המעוגנות בחוק והתרת הרסן לחקיקת חוקים הפוגעים בזכויות בלא שבית המשפט יוכל להושיט לנפגעים סעד".

הנשיאה חיות, בהתבטאות פומבית ראשונה בנושא, יצאה בנאומה באופן נחרץ נגד כל הליך חקיקה נגד בית המשפט. "השאלה באיזה רוב תחוקק הכנסת את החוק הפוגע - 61, 65 או 70 - אינה העיקר", קבעה. "מדובר בפיסקת התגברות אשר עצם חקיקתה תכתים את מפעל החוקה הישראלי שטרם הושלם, תיצור כאוס חוקתי ותהפוך את ההגנה החוקתית שהוקנתה לזכויות האדם בישראל - לכלי ריק".

לקראת סיכום דבריה קבעה הנשיאה: "ההצעה היא רעה ומסוכנת ועלולה לגרום לישראל נזק חסר תקנה גם בזירה הבין-לאומית". כשסיימה את נאומה זכתה חיות למחיאות כפיים סוערות מהנוכחים בטקס, כשבמקביל הנשיא ריבלין קם לכבודה על רגליו. השרה שקד מנגד, נותרה ישובה על כסאה, ולא מחאה כפיים. 

בהמשך, שקד הגיבה לנאומה של חיות. "המכשלה חייבת לחזור לכנסת, אין לנו גוף אחר", טענה השרה. "הכנסת היא זו שחייבת להחליט. אתמול התחלנו בתהליך ואני מאמינה שבסופו הכנסת תסדיר את מערכת הגומלין בין הרשות המחוקקת לשופטת", אמרה שקד בנאומה. "אחת לשבוע יוצאת בת קול ומכריזה כי מדינת ישראל צועדת אל קץ הדמוקרטיה. לעתים בשל מהלך ממשלתי כלשהו, ולעתים בשל חקיקה כזו או אחרת. חייזר שינחת כאן, עלול להאמין שהדמוקרטיה הישראלית כה שברירית עד שהיא קורסת ברגע אחד. האינפלציה בהודעות אודות מות הדמוקרטיה הפכה לאבסורד, ובעיקר לכלי ניגוח פוליטי. צר לי לאכזב את המפסידים, אך צאו החוצה והביטו - הדמוקרטיה הישראלית חיה, נושמת ובועטת וחזקה יותר מכל מבקריה ומספידיה".