מול פניה של שקד - חיות: "הרשות השופטת נתונה תחת מתקפה בוטה"

נשיאת העליון אמרה בטקס השבעת שופטים: "זו הצעה רעה ומסוכנת - עלולה לגרום נזק בזירה הבינ"ל". ריבלין: "אסור לשנות את כללי המשחק". שקד: "הכנסת תסדיר"

הקרב נגד בג"ץ: נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה היום (שני) לסערה סביב פסקת ההתגברות. "הרשות השופטת נתונה תחת מתקפה בוטה וחסרת תקדים, אשר מאיימת באופן ממשי על עצמאותה ועל אי-תלותה", אמרה הנשיאה בטקס השבעת שופטים חדשים בבית הנשיא שבירושלים, במעמד הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, וכששרת המשפטים איילת שקד - יושבת למולה.

"אחד המופעים המדאיגים של המתקפה הזו הוא ההחלטה שאותה קיבלה אתמול ועדת השרים לענייני חקיקה ולפיה הממשלה תומכת בהצעת חוק פרטית אשר מרוקנת למעשה מכל תוכן את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו", טענה חיות בנאומה. "המשמעות של חקיקת פיסקת ההתגברות היא פשוטה - ביטול ההגנה החוקתית על זכויות האדם המעוגנות בחוק והתרת הרסן לחקיקת חוקים הפוגעים בזכויות בלא שבית המשפט יוכל להושיט לנפגעים סעד".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: מחאת תושבים הפכה לעימות אלים עם מאבטחי רכבת ישראל

תיעוד: נערים נתקעו על שובר גלים - וחולצו באמצעות אופנועי ים

מזג אוויר משוגע: מטחי ברד במרכז; עצים קרסו בדרום

ריבלין עם שקד וחיות
 

ריבלין עם שקד וחיות( מארק ניימן /לע"מ)

 

הנשיאה חיות, בהתבטאות פומבית ראשונה בנושא, יצאה בנאומה באופן נחרץ נגד כל הליך חקיקה נגד בית המשפט. "השאלה באיזה רוב תחוקק הכנסת את החוק הפוגע - 61, 65 או 70 - אינה העיקר", קבעה. "מדובר בפיסקת התגברות אשר עצם חקיקתה תכתים את מפעל החוקה הישראלי שטרם הושלם, תיצור כאוס חוקתי ותהפוך את ההגנה החוקתית שהוקנתה לזכויות האדם בישראל - לכלי ריק".

לקראת סיכום דבריה קבעה הנשיאה: "ההצעה היא רעה ומסוכנת ועלולה לגרום לישראל נזק חסר תקנה גם בזירה הבין-לאומית". כשסיימה את נאומה זכתה חיות למחיאות כפיים סוערות מהנוכחים בטקס, כשבמקביל הנשיא ריבלין קם לכבודה על רגליו. השרה שקד מנגד, נותרה ישובה על כסאה, ולא מחאה כפיים. 

נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות בטקס השבעת השופטים
 

אמירות קשות לכיוון שרת המשפטים. הנשיאה חיות (חדשות עשר)

 

בהמשך, שקד הגיבה לנאומה של חיות. "המכשלה חייבת לחזור לכנסת, אין לנו גוף אחר", טענה השרה. "הכנסת היא זו שחייבת להחליט. אתמול התחלנו בתהליך ואני מאמינה שבסופו הכנסת תסדיר את מערכת הגומלין בין הרשות המחוקקת לשופטת", אמרה שקד בנאומה. "אחת לשבוע יוצאת בת קול ומכריזה כי מדינת ישראל צועדת אל קץ הדמוקרטיה. לעתים בשל מהלך ממשלתי כלשהו, ולעתים בשל חקיקה כזו או אחרת. חייזר שינחת כאן, עלול להאמין שהדמוקרטיה הישראלית כה שברירית עד שהיא קורסת ברגע אחד. האינפלציה בהודעות אודות מות הדמוקרטיה הפכה לאבסורד, ובעיקר לכלי ניגוח פוליטי. צר לי לאכזב את המפסידים, אך צאו החוצה והביטו - הדמוקרטיה הישראלית חיה, נושמת ובועטת וחזקה יותר מכל מבקריה ומספידיה".

גם הנשיא ריבלין התייחס לסערה: "את כללי המשחק ואת עקרונות הדמוקרטיה אסור לשנות, הם ישמרו על האיזון בין המיעוט לרוב. בסוגיות רגישות מאין אלו עדיפה ההסכמה מאשר ההכרעה. הסכמה תושג ותקבל את הלגיטימיות המתבקשת".

 השרה איילת שקד בטקס השבעת שופטים
 

"הכנסת תסדיר". השרה שקד בבית הנשיא (חדשות עשר)

 

שר התיירות יריב לוין, מיוזמי ההצעה, מיהר להגיב לדבריה של חיות בבית הנשיא. "הריבון במדינה דמוקרטית הוא העם ולא קומץ שופטים", אמר השר, "דברי הנשיאה מבטאים גישה אנטי-דמוקרטית במהותה". הוא הוסיף: "שופטי בית המשפט העליון לקחו לעצמם באופן פסול סמכויות מופרזות לפסילת חוקים, ועתה הם נזעקים כאשר אנו מובילים מהלך הכרחי להשבת הסדר הדמוקרטי התקין".

עוד קודם לכן, בריאיון לשרון כידון בכנס המלונאים 2018 בירושלים, התייחסה שרת המשפטים שקד לפסקת ההתגברות וטענה כי הנוסח שהופץ והועבר הוא זה שבמפלגתה חושבים שהוא הנכון. שקד אמרה בכנס כי היא קוראת לשרים לוין וכחלון "לשבת שבוע-שבועיים ולהביא הסכמות על פסקת ההתגברות או על חוק יסוד החקיקה".

בתוך כך, במערכת הפוליטית מעריכים כי ההצעה על פסקת ההתגברות לא תועלה השבוע להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, לאחר שאושרה אתמול בדיון של ועדת השרים לחקיקה.

אתמול אמר עורך הדין אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי לתחושתו בכנסת ובממשלה ישנה תחושה שהיועצים המשפטיים אינם לגיטימיים. "ישנה תחושה של ירידת קרנה של המקצועיות בשירות המשפטי", אמר בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה. "אנחנו פועלים במרחב של חוסר לגיטימיות", המשיך, "בשנים האחרונות התפקיד ועיקר הפעילות שלנו של שמירת סף, קידום אינטרס הציבור וזכויות אדם נתפסים בקרב קהלים הולכים וגדלים כולל בכנסת ובממשלה כלא לגיטימיים. קמה גישה אידיאולוגית שמסבירה שמה שאנחנו עושים אסור".

ריבלין בטקס השבעת השופטים בבית הנשיא
 

"אסור לשנות את כללי המשחק". ריבלין (חדשות עשר)

 

ליכט הבהיר כי לתפיסתו התפקיד של היועצים המשפטיים אינו רק לסמן את גבולות החוק. "חובה עלינו לומר את דעתנו גם כאשר אין רק מניעה משפטית - תפקידנו הוא גם לקדם זכויות אדם ומנהל תקין", אמר ליכט, "גם אם אנחנו לא יכולים לכפות את דרך הפעולה. לכן אנחנו מציעים אלטרנטיבות ופתרונות אפשריים אחרים, זהו שיח לא כופה אלא שיח של שכנוע והצפת הקשיים".

בשבוע שעבר נפגשו חיות והמשנה שלה, חנן מלצר, עם ראש הממשלה נתניהו ושרת המשפטים שקד. בפגישה אמרה חיות לרה"מ כי פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת היא סכנה לדמוקרטיה ולבית המשפט. היא הוסיפה בפגישה כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים.

בהמשך נמסר מטעם הנשיאה חיות: "נשיאת בית המשפט העליון מכבדת את הסיכום שהיה לכל משתתפי הישיבה שלא להתייחס לשום פרט מן הדברים שנאמרו במהלך הישיבה, פרט להודעה המשותפת שתופץ על ידי לשכת ראש הממשלה. פרסומים שהופיעו בכלי התקשורת בענין דברים המיוחסים לנשיאה נעשו על דעת המפרסם בלבד ומבלי שהתבקשה וממילא לא נמסרה תגובתנו לדברים".