לוגו חברת פרוטרום, אתר חברת פרוטרום

האקזיט הישראלי השני בגודלו: "פרוטרום" תימכר ב-7 מיליארד דולר

החברה העוסקת בייצור חמורי גלם לתעשיית הטעם והריח תימכר לחברת IFF - שתהפוך בכך לשחקנית הגדולה ביותר בתחום. לפי נתוני החברה, שוויה הוכפל כמעט פי 100 לאורך 20 שנה

עסקת ענק במשק: חברת תמציות הטעם והריח השנייה בגודלה בעולם, IFF, תרכוש את חברת ״פרוטרום״ הישראלית תמורת כשבעה מיליארד דולר. מדובר באקזיט השני בגודלו של חברה ישראלית, לאחר העסקה שבה נרכשה חברת "מובילאיי" תמורת כ-15 מיליארד דולרים.

על פי נתוני ״פרוטרום״, העוסקת בייצור ושיווק חומרי גלם לתעשיית הטעם והריח ותערובות טעם וריח לתעשיות המזון והקוסמטיקה, החברה הכפילה כמעט פי 100 את שוויה בבורסה של תל אביב לאורך 20 השנים שבהן היא נסחרת שם. 67% משווי העסקה יתבצע במזומן, והשאר במניות. העסקה מתבצעת לפי שווי של 386 שקלים למניה. בעקבות העסקה, תהפוך חברת IFF לשחקנית הגדולה ביותר בתחום.

המפעל של החברה החל להיבנות במפרץ חיפה בשנת 1933, ובין המשקיעים היה פרופ' חיים וייצמן – נשיאה הראשון של המדינה. בתחילת דרכו נקרא המפעל "תמציץ", והוא יצר תמציות מצמחים ומפירות, וזיקק וייצר חומרי גלם לתעשיות המזון והתמרוקים. עיקר התוצרת היה מיועד לייצוא לאירופה, וחלק מהייצוא הופנה גם לארצות השכנות.

בשנת 2005 השלימה החברה גיוס הון ממשקיעים מוסדיים בארץ ובעולם על דרך של הנפקת מניות ורישום למסחר בבורסה של לונדון. ב-2014 הצטרפה החברה למדד תל אביב 25 לאחר שמנייתה טיפסה ב-42% במהלך השנה, ושווי החברה טיפס לשישה מיליארד שקל - דבר שמיקם אותה במקום ה-21 ברשימת החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה באותה העת..