המתיחות עם איראן: "לא להיכנס לפאניקה - הפיטפוטיזציה לא טובה"

חבר ועדת חוץ וביטחון, איל בן-ראובן, טען כי פרסום ההערכות על תגובה איראנית - שגוי • ישראל כץ בגל"צ: אם חיילי צה"ל יופעלו - זה יהיה לאחר הפעלת שיקול דעת עמוק

המתיחות עם איראן: חבר ועדת החוץ והביטחון, אלוף במיל' ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), התייחס הבוקר (שני) לפרסום ההערכות כי איראן תגיב בשיגור מטח טילים כלפי ישראל. "אין צורך להיכנס לפאניקה", אמר בן-ראובן בתוכנית "אורלי וגיא", "הרעש והפיטפוטיזציה הזאת לא יוצרת שום דבר טוב, כי היא יוצרת את אותו הדבר מהצד השני". הוא הוסיף: "לפעמים, מנהיגים שמפטפטים את עצמם לדעת מרגישים הם מחויבים כלפי הקהל שלהם לעשות דברים כאלו ואחרים".

חבר הכנסת טען כי ישראל נמצאת במערכה מול איראן. "הבשורה הטובה בשלב הזה היא שאף אחד מהצדדים לא רוצה להידרדר למלחמה". הוא הוסיף כי גם רוסיה היא כוח אזורי שיכול לבלום מהלך שכזה. בן-ראובן, ששימש בעבר כמפקד הגייס הצפוני בצה"ל, טוען כי הבחירה של צה"ל וכוחות הביטחון לחשוף את הפרטים על התגובה האיראנית יש לה משמעות אסטרטגית. "מניסיוני, כשחזיבאללה ואיראן אומרים שהם יעשו, אני לוקח אותם מאוד ברצינות - הם בדרך כלל עושים". לצד זאת, הוא הוסיף כי גם באיראן טרם יודעים לומר את התאריך והשעה בה הם רוצים לתקוף. "צריך לעצור את איראן אבל צריך לעשות הכול כדי למנוע מלחמה", סיכם חבר הכנסת.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הבחירות בלבנון: הערכה - מחנה חיזבאללה זכה לרוב בפרלמנט

הוריה של אחת מהרוגות אסון השיטפון בערבה קראו לסגור את המכינה

חשיפת תוכנית הנקמה - עוד מכה שמגבירה את החשש של טהראן מעימות

אלוף במיל', ח"כ איל בן-ראובן
 

אלוף במיל', ח"כ איל בן-ראובן ( ערוץ עשר)

 

בתוך כך, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר ישראל כץ, התייחס בגל"צ למתיחות אף הוא והעביר מסר לציבור הישראלי: "אם יהיה מקרה שחיילינו יצטרכו להיות מעורבים בפעולה צבאית כזאת או אחרת, כל אזרח בישראל צריך לדעת שהפעלנו שיקול דעת עמוק כנדרש".

אמש פורסם כי איראן מעוניינת להוציא פיגוע בתגובה על התקיפה שמיוחסת לישראל בשדה התעופה T4 בסוריה בחודש שעבר ולנקום את מותם של חיילים איראנים. הנקמה, כך לפי הרצון האיראני, תבוצע בדמות ירי של מטח טילים לעבר מטרה בצפון הארץ. ניתן להניח שהאיראנים ינסו לפגוע במטרה צבאית.

את הירי אמורים לבצע אנשי מיליציה שיעית בהדרכה של קציני חיזבאללה שנשלחו במיוחד לשם כך מלבנון לסוריה. הרעיון הוא להשתמש בטילים איראנים כבדים כמו ה"פאתח 110", תחת פיקוד ויעוץ של אנשי חיזבאללה, אבל ללא נוכחות של משמרות המהפכה. את ההכנות לפיגוע הם החלו כבר לפני כמה שבועות, וצברו מלאי של טילים כבדים בשטח סוריה. בשבוע שעבר התכניות שלהם השתבשו כששורה של תקיפות השמידו מאגר טילים באזור חמאה. אבל האיראנים לא ויתרו ובימים האחרונים רואים הכנות שלהם לממש את התכנית הזאת.