תומכי חיזבאללה מאזינים לנאום נסראללה בביירות, רויטרס

הבחירות בלבנון: הערכה - מחנה חיזבאללה זכה לרוב בפרלמנט

לראשונה מזה תשע שנים התקיימו בחירות כלליות אצל השכנה מצפון, אך אחוזי ההצבעה במדינה עמדו על פחות מ-50%. תומכי ארגון הטרור יצאו בשיירות לחגיגות ברחובות ביירות

  • פורסם ב:
  • 07/05/2018 07:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/05/2018 14:12
  • |
  • כתבים:
  • אורי שאבי

הבחירות בלבנון: הקלפיות לאורכה ולרוחבה של לבנון נסגרו אמש (ראשון) לאחר שבמדינה התקיימו בחירות כלליות, לראשונה מזה תשע שנים. ההערכה הרווחת בקרב פוליטיקאים וגורמים בכירים במערכת הלבנונית היא שהמחנה של ארגון הטרור חיזבאללה חיזק את כוחו באופן ניכר - וזכה לרוב במושבי הפרלמנט. מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, צפוי לשאת נאום בשעה 17:30.

המחנה של חיזבאללה מונה את הארגון עצמו שמיוצג בפרלמנט, קבוצות פוליטיות שיעיות אחרות וכן את הנוצרים במדינה, שמונהגים על ידי הנשיא המכהן מישל עאון. בפרלמנט הנוכחי, מתוך 128 מושבים, חיזבאללה ובעלות בריתו החזיקו ב-57 מושבים, אל מול 71 בגוש של ראש הממשלה המכהן, סעד אל-חרירי. עתה, אם ההערכות אכן נכונות, הגוש שמוביל חיזבאללה יזכה ללפחות 64 מושבים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הוריה של אחת מהרוגות אסון השיטפון בערבה קראו לסגור את המכינה

הרוכבים בוורוד: הקיבוצניקים שגנבו את ההצגה בג'ירו ד'איטליה

הטרור החקלאי: המשטרה תגביר את כוחותיה לקראת יום הנכבה

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס בטוויטר לתוצאות המסתמנות: "תוצאות הבחירות בלבנון מבססות את תפיסתנו מזה זמן: חיזבאללה שווה לבנון. מדינת ישראל לא תבדיל בין מדינת לבנון הריבונית לבין חיזבאללה ותראה בלבנון כנושאת באחריות לכל פעולה היוצאת משטחה". דובר משרד החוץ האיראני מסר כי טהראן מכבדת את תוצאות הבחירות וכי היא מוכנה לשתף פעולה עם אלה שנבחרו.

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי מצביע בבחירות בלבנון
 

הפסיד את הרוב? רה"מ המכהן חרירי (רויטרס)

 

תומכי חיזבאללה יצאו אמש בשיירות לחגיגות ניצחון בעיירות דרום לבנון ורובע דאחייה שבביירות כשהם מנופפים בדגלי הארגון ושרים שירי ניצחון. שר הפנים של לבנון, נוהאד-אל משנוק, אמר לאחר סגירת הקלפיות כי אחוזי ההצבעה בבחירות לפרלמנט עמדו על 49.2% והם נמוכים מאחוזי ההצבעה בבחירות הקודמות לפרלמנט, שעמדו על 54%. תוצאות הבחירות הרשמיות יפורסמו לפי הערכות במהלך היום.

967 מועמדים, מהם 111 נשים, ניסו להתברג לאחד מ-128 מושבי הפרלמנט. המועמדים היו מפוזרים על פני 77 רשימות שעמדו לבחירה ב-15 מחוזות ו-27 תת-מחוזות. עבור לבנונים שחיים בחו"ל, חלק מהקלפיות נפתחו כבר ב-27 באפריל וקרוב ל-70% מ-12,615 בעלי זכות ההצבעה ניצלו את זכותם להשפיע בבחירות.

הבחירות לפרלמנט הלבנוני אמורות להתקיים כל ארבע שנים, אבל נדחו כמה פעמים בשנים האחרונות בגלל סיבות שונות. בשנת 2014, הבחירות נדחו פעמיים, תחילה בשל אי היכולת לבחור נשיא ולאחר מכן בשל מלחמת האזרחים בסוריה ואי היציבות הביטחונית במדינה בשל כך. נקבע כי הבחירות יידחו בשנתיים ו-7 חודשים תחת חקיקת חוק בחירות חדש, שנחקק רק ב-2017 - והבחירות נקבעו למאי 2018.

עצרת בחירות בלבנון
 

עצרת בחירות בלבנון (רויטרס)

 

שינוי שיטת הבחירות במסגרת אותו חוק כולל בין השאר הקטנת מספר המחוזות, כאשר מספר המושבים בפרלמנט יוקצה בצורה פרופורציונלית בהתאם לעדות שחיות בלבנון. השיטה החדשה גם תאפשר ייצוג למפלגות קטנות יותר, אבל התוצאות עשויות לפגוע בשתי הבריתות החזקות במדינה - "8 במארס" ו-"14 במארס".

אחד הגורמים המשפיעים בברית "14 במארס" היא תנועת "העתיד", שנוסדה על ידי ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, שנרצח ב-2005 ואשר בנו, ראש הממשלה סעד אל-חרירי, עדיין חלק ממנה. הגורם המשפיע ביותר בברית "8 במארס" הוא חיזבאללה. שתי הבריתות מייצגות שתי תפיסות שונות, כאשר "14 במארס" היא פרו-סעודית ואילו "8 במארס" היא פרו-איראנית.

ערב הסעודית הזרימה כספים רבים כדי לחזק את המחנה של אל-חרירי שלפני כמה חודשים לא הרגיש בטוח להישאר בלבנון ויצא פעם נוספת לגלות. במקביל, איראן מזרימה כסף וטילים ומעוניינת לראות את לבנון בסיס קדמי מול ישראל במלחמה הבאה – ואל-חרירי לא רוצה בכך. הבחירות הנוכחיות צפויות להכריע לאיזה כיוון תיטה לבנון.