הרמטכ"ל איזנקוט בטקס יום הזיכרון בכותל , חדשות עשר

הרמטכ"ל לרגל 70 שנה להקמת צה"ל: "הצבא לא שכח לרגע את ייעודו"

שבעה עשורים לאחר שבן גוריון הורה לייסד גוף צבאי ש"ישמור על ביטחון העם והמולדת", פרסם רא"ל גדי איזנקוט אגרת לכבוד המאורע. "נמשיך להגן על המדינה ולהבטיח את קיומה"

במקביל לחגיגות ה-70 למדינה, יציין צה"ל גם הוא שבעה עשורים להקמתו. לרגל המאורע פרסם היום (שני) הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט איגרת למפקדי צה"ל ולחייליו תוך התייחסות לפקודת היום שכתב דוד בן גוריון ראש הממשלה ושר הביטחון בשנת 1948.

באגרת שפרסם הרמטכ"ל נכתב "בפקודת היום להקמת צה"ל שפורסמה לפני שבעה עשורים, כתב דוד בן-גוריון: 'ועכשיו נפתח פרק חדש – מוקם צבא סדיר של מדינת ישראל, צבא החירות והעצמאות של ישראל בארצנו... בידיו של צבא זה יופקד מעכשיו ביטחון העם והמולדת'. מאז שנכתבו מילים אלו, ידעה מציאות חיינו תמורות רבות שלאורן נדרש צה"ל להתאים את דרכו המבצעית. עם זאת, לא שכח צה"ל לרגע את ייעודו – ייעוד אחד חד וברור: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה ולהכריע מלחמה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

חשיפת תוכנית הנקמה - עוד מכה שמגבירה את החשש של טהראן מעימות

הבשורה שעלולה לפגוע בתעופה הישראלית, ובכל טיסות הלואו-קוסט

במרכז הארץ: ניסיון שוד על הכביש המהיר

 אגרת הרמטכל לרגל 70 שנה להקמת צהל

אגרת הרמטכ"ל לרגל 70 שנה להקמת צה"ל ( דובר צה"ל)

 

בהמשך האיגרת כתב איזנקוט כי "בחלוף שבעים השנים להנחת יסודותיו של צבא ההגנה לישראל, אנו מבקשים לחזור לדבריו של ראש הממשלה הראשון ולחזק את יסודותיו של צה"ל – אותו צבא האמון על ביטחון העם והמולדת וראוי לאמון יושביה; אותו צבא שבשורותיו נפלו על משמרתם נשים וגברים אוהבי המולדת, לוחמים ולוחמות עזי נפש וחדורי תושייה".

עוד כתב כי "צבא זה הוא בראש ובראשונה צבא לוחם. שבשנתו ה-70 צה"ל הוא צבא מתקדם, תחבולני ומוכן. יום-יום ניצבים כוחותינו לאורך הגבולות, ופועלים במלוא העוצמה ובכל מקום שנדרש נגד המבקשים לפגוע בביטחון ישראל. הקידמה המודיעינית והטכנולוגית שברשותנו היא מעטפת איתנה ללוחמינו בכל פעילות – לאור היום ובאישון לילה בבסיס לחימתנו העזה, ניצב לב נחוש, אמיץ ושורשי. לב אשר פעימותיו נשמעו בעוצמה בכל מלחמות ישראל ובכל המבצעים שידע צה"ל, לב המתמלא גאווה לנוכח הישגינו ודואב את נפילת רעינו – ליבו של הלוחם הישראלי.

בהמשך דבריו כתב כי "צבא זה הוא צבא העם מן היום הראשון להקמתו ועד ימים אלו, נבנה הצבא מכל רובדי העם ונשען על תמיכתם ועל ביטחונם בדרכנו. מקור כוחו של צה"ל טמון בדורות של צעירים הנכונים לשאת על כתפיהם את האחריות לביטחון ישראל. פנים רבות מרכיבות את דמותנו האחת; אלפי פניה השונות של החברה הישראלית".

לקראת סיום האגרת התייחס הרמטכ"ל לשני רבדים נוספים של צה"ל: "מבא זה הוא צבא ממלכתי. שבועת האמונים לִמדינת ישראל הנישאת בפיו של כל אחד מחיילינו – היא שבועתו של צה"ל כולו. השמירה על הממלכתיות היא חובתנו – אך יתרה מזאת, היא המאפשרת לנו לפעול יחד, לאור מטרה אחת וַערכים משותפים. צבא זה הוא צבא ערכי. הגנת המדינה, אהבת המולדת וכבוד האדם – הם העומדים ביסוד עמוד השדרה המוסרי של צבא ההגנה לישראל. עלינו להוסיף ולפעול לאור רוח צה"ל, מתוך ההכרה כי עוצמתנו הערכית בלתי נפרדת מעוצמתנו המבצעית. יכולתו של צה"ל לשמור על ערכיו הברורים דווקא בתוך המציאות המורכבת, היא המעידה על חוסנו הערכי והמוסרי".