שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו , רויטרס

עדות שרה נתניהו בפרשת המעונות: "לא אוהבת להזמין אוכל מבחוץ"

בלעדי: לקראת הכרעת היועמ"ש אם להגיש כתב אישום נגד רעיית רה"מ, הסבריה על החשדות שהזמינה ארוחות שפים במאות אלפי שקלים, בזמן שהועסקה מבשלת, הגיעו לידי חדשות עשר

בלעדי: גרסת שרה נתניהו בפני חוקרי המשטרה בפרשת המעונות פורסמה הערב (ראשון) בחדשות עשר.

במלך חקירתה, רעיית ראש הממשלה העבירה את האחריות לאב הבית במעון רה"מ, מני נפתלי. "לא אוהבת להזמין אוכל מבחוץ, זה אוכל תעשייתי", אמרה לחוקרים, "כל הזמן אמרתי למני נפתלי שאני לא רוצה אוכל מבחוץ, אבל בניגוד למחשבה שלכם אני בכלל לא מנהלת את הבית אלא הוא. מני אמר לי כל הזמן 'מגיע לכם שפים, מגיע לכם אוכל מבחוץ'".

החוקרים עימתו את שרה נתניהו עם עדותו של עזרא סיידוף סמנכ"ל במשרד רה"מ דאז, שנחשפה בחדשות עשר, ושל מזכירות שטענון כי "אי אפשר להגיד לה לא". "זה קשקוש, אף אחד לא מתייחס לבקשות שלי", ענתה נתניהו. בהמשך שינתה את גרסתה כמה פעמים, גם לגביי פרטים שלא בהכרח מהווים עבירה פלילית.

החוקרים שאלו אותה אם הוזמנו שפים לבשל בארוחות של חברים. "מה פתאום, בשום פנים ואופן לא היו", ענתה. לאחר שהתעקשו החוקרים: "התכוונתי שלא היו שפים כשהיו חברים ממש קרובים, כן היו שפים כאשר הגיעו חברים שלא ממש קרובים". כך גם לגבי ארוחה  במעון שבה התארחו בני הזוג אלוביץ', שחשודים בתיק 4000: "לא חושבת שהיה שף אלא מישהו בבית בישל", אמרה ולאחר שהחוקרים התעקשו תיקנה: "אז יכול להיות שאצלם כן היה שף".

שרה נתניהו
 

שרה נתניהו (רויטרס)

 

"אני אישה מאוד עסוקה שלא מתעסקת בענייני הבית", טענה נתניהו בתוקף, "אני פסיכולוגית ומטפלת במשפחות עם ילדים, אין לי זמן להתעסק עם הבית. יש דברים שאמרו לי שהמדינה משלמת, אבל בעלי ואני החלטנו לשלם. אנחנו חריגים וזהירים בעניין הזה, בניגוד לקודמנו, אנחנו כמעט לא מארחים חברים. מי שהזמין והתעסק עם השפים זה אב הבית – מני נפתלי".

כבר בחודש ספטמבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי כתב אישום בכפוף לשימוע יוגש נגד נתניהו בפרשת המעונות. זאת בחשד כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת על מנת לחייב במרמה את הארוחות על חשבון המדינה.

בצעד חריג, פרקליטיה של נתניהו ביקשו פגישה נוספת עם מנדלבליט, שבה הציעו לשלם למדינה עשרות אלפי שקלים כדי לסגור את הפרשה. לחדשות עשר נודע כי בין הפרקליטות לסנגורי נתניהו התגלעה מחלוקת לגבי הסכום שעליה להחזיר, כשבפרליטות מתעקשים כמעט על כל הסכום (359 אלף שקלים). בין הצדדים קיימת מחלוקת נוספת, כשנציגיה של נתניהו מתנגדים בתוקף לכל הליך פלילי, גם לא במחיר של הסדר מותנה שבו היא תודה אך לא יוגש אישום. בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש נחושים: חייבים הליך פלילי - הודאה על רמיית המדינה.

 מני נפתלי
 

מני נפתלי (חדשות עשר)

 

"לא הייתה מבשלת ולכן מותר להזמין מזון", אמר פרקליטה של נתניהו, עמית חדד. פרקליט נוסף שלה, עו"ד יוסי כהן, טען כי "נפתלי הודה שמי שאכל מהחמגשיות זה הוא בעצמו". מטעם משפחת נתניהו נמסר: "נמשך מבול ההדלפות המגמתיות, שכל מטרתו להשאיר את נושא החמגשיות – חם".