טיל בליסטי לטווח 2,000 מטר שהציגה איראן ב-2015, חדשות עשר

האיראנים ממשיכים להיערך לנקמה: ההערכה - מטח לעבר מטרה בצפון

בישראל מזהים הכנות של טהראן לירי טילים בליסטיים לעבר צפון הארץ, כתגובה על התקיפה המיוחסת לישראל. עם זאת, נראה שאיראן תיזהר שלא להיגרר לעימות נרחב

איראן מעוניינת להוציא פיגוע בתגובה על התקיפה שמיוחסת לישראל בשדה התעופה T4 בסוריה בחודש שעבר ולנקום את מותם של חיילים איראנים. את הנקמה הם רוצים לבצע בדמות ירי של מטח טילים לעבר מטרה בצפון הארץ. ניתן להניח שהאיראנים ינסו לפגוע במטרה צבאית.

את הירי אמורים לבצע אנשי מיליציה שיעית בהדרכה של קציני חיזבאללה שנשלחו במיוחד לשם כך מלבנון לסוריה. הרעיון הוא להשתמש בטילים איראנים כבדים כמו ה"פאתח 110", תחת פיקוד ויעוץ של אנשי חיזבאללה, אבל ללא נוכחות של משמרות המהפכה. את ההכנות לפיגוע הם החלו כבר לפני כמה שבועות, וצברו מלאי של טילים כבדים בשטח סוריה. בשבוע שעבר התכניות שלהם השתבשו כששורה של תקיפות השמידו מאגר טילים באזור חמאה. אבל האיראנים לא ויתרו ובימים האחרונים רואים הכנות שלהם לממש את התכנית הזאת.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מהערב - הגשם חוזר: קיים חשש לשיטפונות בנחלים

מדאיג: עלייה דרמטית בשימוש במשככי כאבים בישראל

שוטרי ירושלים הופתעו: נהג הרכב - בן 14 בלבד

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה (חדשות עשר)

 

מי שמוביל את המהלך הוא קאסם סולימאני, מפקד גיס אל קודס, ובישראל מצביעים גם על חאג'י זאדה, מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה ומוחמד אבאדי, מפקד יחידת הטילים שלו, כמי שבונים את המהלך.

יש לציין כי האיראנים לא מעוניינים לפתוח בעימות עם ישראל, אבל הם מאוד רוצים נקמה. בירושלים מקווים שיצליחו לסכל את הפיגוע, אבל במקביל עושים גם את כל הפעולות הנדרשות למקרה שהם יצליחו לממש את התכנית ויתקפו בסיס בצפון בירי טילים. על כן מאיימים לפגוע בכל המטרות האיראניות בסוריה.

נראה שהאיראנים סופגים בכל יום מהלומה מודיעינית וצבאית גם יחד ובשבועיים האחרונים ניכרת הנחיתות הצבאית האיראנית מול ישראל. על בסיס זה קיים החשש מעימות כולל. הצבא הישראלי הוא רציני הרבה יותר מזה האיראני, שאינו מאוד מתקדם. עוד ניתן לראות בשבועיים האחרונים חוסר עקביות ומבוכה בהצהרות היוצאות מאיראן, ושלא כמנהגו, המנהיג העליון חמנאי כלל אינו מדבר על המתיחות.

בישראל מאותתים לאיראן ולחיזבאללה שישנה הבנה של המתרחש בשטח. נתניהו, שר הביטחון ליברמן ושאר שרי הקבינט נראים מיושרים על המסר לפיו ימנעו התבססות איראנית בסוריה גם במחיר של מלחמה. אם יש מישהו מהשרים שחושב אחרת – קולו עד עכשיו לא נשמע. מוקדם יותר הסתיימה ישיבת קבינט המדיני-ביטחוני חריגה בנושא המתיחות בגבול הצפון ובהסכם הגרעין עם איראן. הישיבה הלא שגרתית נמשכה כשלוש שעות וחצי.  

 נתניהו וטיל בליסטי איראני
 

נתניהו וטיל בליסטי איראני(רויטרס)

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר התייחס נתניהו למתיחות מול איראן ברקע ההתבססות האיראנית בסוריה. "אנחנו נחושים לבלום את ההתבססות האיראנית גם אם הדבר יהיה כרוך במאבק. איננו רוצים בהסלמה אבל אנו ערוכים לכל תרחיש", אמר נתניהו והוסיף: "אומות שלא היו מוכנות לפעול בזמן נגד תוקפנות רצחנית נגדן, שילמו אחר כך מחירים כבדים בהרבה. אנחנו נגד עימות, אך אם צריך עדיף עכשיו מאשר מאוחר". עוד הוא הוסיף כי "ארגון משמרות המהפכה של איראן מעביר לסוריה בחודשים האחרונים נשק מתקדם כדי לפגוע בנו, הן בחזית והן בעורף. כולל מל"טים התקפיים, טילי קרקע-קרקע, ומערכות נ"מ איראניות שיאיימו על מטוסי חיל האוויר", אמר נתניהו. 

ביום רביעי ייצא נתניהו למוסקבה לפגישה תשיעית עם הנשיא פוטין מאז הכוחות הרוסים נכנסו לסוריה בספטמבר 2015 ויציג בפניו את המידע על איראן. נתניהו יצפה עם פוטין במצעד יום הניצחון על גרמניה הנאצית - שם אולי יוצגו בסך גם מערכות טילי נ"מ מדגם S-300 שאת העברתן מרוסיה לסוריה מעוניינת ישראל למנוע. נתניהו סבור כי חרף התבטאויות פומביות הפוכות - פוטין לא יפגע בפעילות חיל האוויר הישראלי בסוריה - כל עוד זו מופנית נגד האיראנים ושלוחיהם. נתניהו היה רוצה שהנשיא הרוסי ילחץ יותר על האיראנים כדי למנוע הסלמה מול ישראל בסוריה, אך יודע כי אפילו עבור פוטין מדובר במשימה קשה ואולי גם בלתי אפשרית.