נתניהו וטיל בליסטי איראני, רויטרס

נתניהו: "אם ההסכם לא ישונה - איראן תחזיק בארסנל גרעיני"

6 ימים לפני הכרזת טראמפ, מגביר ראש הממשלה את הקמפיין שלו נגד הסכם הגרעין: "עסקה שמאפשרת לאיראן לשמור את הידע שלה על הנשק הגרעיני היא נוראית", אמר לכתבים זרים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביצע היום (ראשון) תדרוך לכתבים זרים בנוגע לגרעין האיראני ולארכיון המסמכים שהושגו, ומתח ביקורת על הסכם הגרעין. "אם לא מפירים עסקה מסוכנת, זה לא הופך אותה למסוכנת פחות", אמר.

עוד הוסיף נתניהו כי "עסקה שמאפשרת לאיראן לשמור ולהחביא את כל הידע שלה בנושא יצור נשק גרעיני, היא עסקה נוראית. הדבר האחרון שאפשר להגיד על ההסכם זה שהוא חוסם את כל הדרכים של איראן לפצצת אטום. הוא עושה את ההפך הגמור".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

שוטרי ירושלים הופתעו: נהג הרכב - בן 14 בלבד

משכורות המחבלים: כ-10 מיליון שקל לרוצחי משפחת הנקין וסלומון

ועדת השרים אישרה את פסקת ההתגברות; גלנט הצביע בניגוד לכחלון

לבסוף ציין נתניהו: "אני רוצה דבר פשוט ואמרתי את מהרגע הראשון - או לתקן את העסקה באופן מלא, או לבטלה באופן מלא. אבל אם לא עושים שום דבר לעסקה ורק משאירים אותה כמו שהיא, אנחנו נסיים תוך זמן קצר עם איראן שמחזיקה בארסנל גרעיני". 

 נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן( רויטרס)

 

מוקדם יותר התייחס נתניהו בפתח ישיבת הממשלה למתיחות מול איראן ברקע ההתבססות האיראנית בסוריה. "אנחנו נחושים לבלום את ההתבססות האיראנית גם אם הדבר יהיה כרוך במאבק. איננו רוצים בהסלמה אבל אנו ערוכים לכל תרחיש", אמר נתניהו והוסיף: "אומות שלא היו מוכנות לפעול בזמן נגד תוקפנות רצחנית נגדן, שילמו אחר כך מחירים כבדים בהרבה. אנחנו נגד עימות, אך אם צריך עדיף עכשיו מאשר מאוחר".

"ארגון משמרות המהפכה של איראן מעביר לסוריה בחודשים האחרונים נשק מתקדם כדי לפגוע בנו, הן בחזית והן בעורף. כולל מל"טים התקפיים, טילי קרקע-קרקע, ומערכות נ"מ איראניות שיאיימו על מטוסי חיל האוויר", אמר נתניהו. 
 

נתניהו ציין כי פגישתו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חשובה במיוחד. השניים ייפגשו ביום רביעי, יומיים לפני פקיעת המועד שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הציב בנוגע להחלטה על עתיד הסכם הגרעין. "הפגישות עם נשיא רוסיה הן תמיד חשובות לביטחון ישראל ולתיאום בין צה"ל והצבא הרוסי. ישראל שומרת על חופש פעולה מלא כדי להגן על עצמה. כל הפגישות שלנו חשובות, אבל הפגישה השבוע חשובה במיוחד", ציין ראש הממשלה.

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני(רויטרס )

 

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הזהיר היום מפני מלחמה שעלולה לפרוץ במידה ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יפרוש מהסכם הגרעין. "אנו נפתח תיבת פנדורה. יכולה לפרוץ מלחמה ואני לא חושב שטראמפ מעוניין במלחמה", אמר לעיתון הגרמני "דר שפיגל".

אתמול פורסם כי גורמי מודיעין מבריטניה, צרפת וגרמניה ביקרו בימים האחרונים בישראל וקיבלו סקירה על עיקרי הממצאים של "ארכיון הגרעין האיראני", שנתפס על ידי המוסד. גורם ישראלי בכיר ציין כי בתחילת השבוע יועברו כל החומרים שהושגו לשלוש המעצמות האירופיות וכן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

בד בבד, שר החוץ האמריקני לשעבר, גון קרי, נפגש לפני כשבועיים עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, במטה האו"ם שבניו יורק על מנת לדון בהסכם הגרעין ולנסות לשמרו, כך על פי דיווח בעיתון ה"בוסטון גלוב" האמריקני. מדובר בפגישתם השנייה במהלך החודשיים האחרונים.