נתניהו, בנט וכחלון, רויטרס, דוברות משרד האוצר

ועדת השרים אישרה את פסקת ההתגברות; גלנט הצביע בניגוד לכחלון

באופוזיציה הבהירו כי לא יתקזזו בהצבעה, ובנט סירב להבהיר אם ההצעה תובא לאישור המליאה השבוע. כולנו צפויה להטיל משמעת סיעתית: "לא ניתן לקיצונים להוביל את סדר היום"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את "פסקת ההתגברות". שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הצביע בניגוד לעמדת שר האוצר, משה כחלון, ותמך ביוזמת השרים נפתלי בנט ואיילת שקד. משמעות פסקת ההתגברות כפי שאושרה היא שרוב של 61 חברי כנסת יהיה מספק על מנת לאשר חוק שנפסל על ידי בג"ץ.

ההצעה הייתה אמורה לעלות לאישור מליאת הכנסת בהמשך השבוע, אולם לשאלת השר יריב לוין אם הבית היהודי מתחייב להעלות את החוק ברביעי הקרוב, השר נפתלי בנט סירב להתחייב, והסביר שרה"מ בנימין נתניהו יימצא בחו"ל באותה העת. סיעת כולנו צפויה להחיל משמעת סיעתית נגד ההצעה, אם יבואו להצבעה במליאת הכנסת.


>> עוד כתבות בחדשות עשר:
דיווח: שקד חרגה מסמכותה והתערבה בשחרור אולמרט
בחירות ראשונות מזה תשע שנים: הקלפיות בלבנון נפתחו
הקלות לצד ביטול צעדי בטיחות: תוכנית חדשה להפחתת רגולציה במשק
 

"לסיעת כולנו יש הסכם עם ראש הממשלה לגבי בית המשפט העליון ושמירה על שלטון החוק", הבהיר כחלון, בהתייחסות להסכמים הקואליציוניים. "אנחנו לא נתן לקיצונים לקבוע את סדר יומה של מדינת ישראל. מהלכים קיצוניים לא יובילו אותנו לשום מקום. לכן, הציפייה והדרישה שלי מראש הממשלה – למתן ולהרגיע את השותפות לקואליציה".

מאוחר יותר כתב השר כחלון בחשבון הטוויטר שלו כי "עצוב לראות איך חבורת קיצוניים לוקחת את תושבי דרום תל אביב כבני ערובה בשביל מאבק על כמה מנדטים וכותרות בעיתונים. כפי שהתחייבתי, נתמוך בכל פיתרון שיביא מזור אמיתי לתושבי דרום תל אביב ולהרחקת המסתננים. אם הם לא מסוגלים להביא את הפתרון, אנחנו נביא אותו".

ח"כ רחל עזריה הבהירה בהודעה שפרסמה בטוויטר כי תתנגד לחוק כשיעלה להצבעה במליאה, מה שעשוי לסכן את הרוב לקואליציה. לדבריה, "פסקת ההתגברות שודדת מהאזרח את האפשרות לקבל עזרה כשנפגעות הזכויות הבסיסיות שלו. אני לא תמיד מסכימה עם בג"ץ אבל החוק הזה פוגע בזכויות יסוד של כל איש ואישה בישראל". גם ח"כ מירב בן ארי הבהירה: "אני לא תמיד מסכימה עם בג"צ ויש לי ביקורת כלפיו, אפשר היה למצוא פתרון יחד עם כל סיעות הקואליציה ולא כך. חשוב לזכור כי הזכויות שקיבלו מיעוטים במדינה הזו בזכות בג"ץ עשו שינוי היסטורי עבורם".

מפלגת כולנו לא צפויה להגיש ערר אם ההצעה תעבור אולם חבריה לא יתמכו בה במליאת הכנסת בהתאם לזכות חופש ההצבעה שנתנה להם בהסכם הקואליציוני. המשמעות היא שאם השרים בנט ושקד יתעקשו להעלות את החוק להצבעה בטרומית ביום רביעי והוא יידחה - החוק ייקבר לחצי שנה.

"עכשיו צריך לגבש רוב בכנסת"

השר זאב אלקין כתב בטוויטר לאחר ההצבעה: "עכשיו צריך לגבש רוב בכנסת". בנט ושקד מסרו: "הממשלה היום התחילה בבניית חומת ההפרדה בין שלוש הרשויות. התערבות בג"ץ בחקיקה ובהחלטות ממשלה חרגה מזמן מהנורמה המקובלת. פסקת ההתגברות תחזיר את אמון הציבור בבית המשפט העליון ותשיב את תפקידיהן המקוריות של הרשויות: הכנסת מחוקקת, הממשלה מבצעת, בית המשפט מפרש. אל לה לרשות להתערב בחברתה. יש לזכור כי הכנסת, כמייצגת את העם, היא הריבון כמו בכל דמוקרטיה מתוקנת".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג מסרה בתגובה: "ממשלת ישראל לא מעבירה את פסקת ההתגברות כדי להגן על רוח מגילת העצמאות אלא כדי להכשיר כל שרץ גזעני, הומופובי, אנטי דמוקרטי ואנטי חילוני'". אילן גילאון הוסיף: "אנו נמצאים בתחילתו של מדרון חלקלק שעלול להוביל לחיסול אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל. נתניהו, בנט וסייעניו הקואליציוניים מובילים מתקפה מסוכנת נגד המשטרה, היועצים המשפטיים, מבקר המדינה, התקשורת, הכנסת ובית המשפט. נגד כל הרשויות המתנגדות לעריצות הרוב, לשחיתות ולגזענות אותם מובילה קואליציית נתניהו".


"המחנה הציוני והאופוזיציה בגיוס מלא לקראת ההצבעה על 'פסקת ההתגברות'", צייץ בטוויטר מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון. "לא נקזז את ראש הממשלה בזמן שהותו ברוסיה או כל ח"כ/שר מהקואליציה. מדובר בחוק לא לגיטימי המנוגד לאינטרס הציבורי ופוגע בדמוקרטיה ואין בכוונתנו לסייע לקואליציה להעביר אותו".

אבי גבאי
 

"תהליך שחיקה בדמוקרטיה הישראלית". אבי גבאי (רויטרס)

 

גם יו"ר המחנה הציוני, ח"כ אבי גבאי הצטרף לדבריו של חסון. "אנחנו רואים תהליך שחיקה בדמוקרטיה הישראלית", אמר גבאי. "סט שלם של נושאים שבהם הממשלה הזו רוצה לקחת את החופש שלנו וליצור עריצות של הרוב, כאילו דמוקרטיה, להביא לנו את טורקיה לישראל. נמשיך להילחם".

במהלך הדיון, רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מסר כי עמדתו של מנדלבליט לגבי החקיקה השנויה במחלוקת היא כי "יש להתנגד לכל ההצעות". לדבריו, "אנחנו לא אומרים שזה לא חוקתי, כי זה תיקון לחוקי יסוד. אבל אנחנו מתנגדים לזה. חוק יסוד: החקיקה מטפל בכל המורכבות של היחסים בין הרשויות".

במקביל, בנט ושקד דחו במהלך הדיון את ההצעה של חבר סיעתם מוטי יוגב, שביקש להביא לאישור את "המודל הבריטי", שאוסר כליל על בג"ץ לפסול חוקים.

"בג"ץ הפך את עצמו למושל על"

מוקדם יותר היום, השר בנט תקף בריאיון לגל"צ את בג"ץ, בניסיון להצדיק את החקיקה. "בג"ץ הפך את עצמו למושל על. הוא אמר לשמש למצב קיצוני של עריצות הרוב נגד מיעוט ולא להתעסקות במשואות ותקציב דו-שנתי. אנשים יוצאים להצביע כל 4-3 שנים ואז באים השופטים, שלא נבחרו על ידי הציבור ומבטלים את מדיניות הגוף הנבחר".

 שר החינוך נפתלי בנט
 

"בג"ץ הפך את עצמו למושל על". שר החינוך נפתלי בנט (רויטרס)

 


השר יריב לוין מהליכוד, התומך גם הוא בפסקה, דווקא מתח ביקורת נגד הבית היהודי בטענה כי הם מסכנים את הפסקה. "פחתו הסיכויים להעביר את פסקת ההתגברות", טען לוין בגל"צ. "אם היינו מחכים שבוע נוסף, היינו מסוגלים להגיע להבנות בקואליציה בעיקר מול סיעת 'כולנו'. כשהדבר נעשה באופן חד צדדי - הסיכוי להגיע להסכמות הוא הרבה יותר נמוך".


ההצבעה על הצעת החוק המיועדת להחליש את כוחו של בג"ץ, צפויה לעלות השבוע בניגוד לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר, לדחות את ההצבעה בשבוע. "הדרך הנכונה להעביר את פסקת ההתגברות היא באמצעות גיוס כל מרכיבי הקואליציה" אמר ראש הממשלה. "רצינו לדחות בשבוע כדי להשיג הסכמה ולהביא את החוק בתמיכת הקואליציה כולה". נתניהו הוסיף בשיחה עם ראשי הקואליציה: "כדי להיות מעשיים עם פסקת ההתגברות, צריך להידבר עם כל הגורמים בקואליציה על מנת להגיע לנוסחה מוסכמת". 


בתוך כך, עשרות אנשי אקדמיה חתמו הבוקר על מכתב נגד פסקת ההתגברות שמקדמת הממשלה. בין החותמים נמצאים גם מרצים שמזוהים עם הימין ועם קו שמרני יותר. "רואים בדאגה רבה את ההצעה הממשלתית לחוקק את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת ברוב של 61 מחבריה לתת תוקף לחוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון".

אתמול מסרו גורמים בליכוד כי הם מעריכים שנתניהו לא יטיל וטו על קיום ההצבעה, וכי היא תיערך כמתוכנן. "ראש הממשלה הרי מקדם את החוק בעצמו וביקש דחייה של שבוע בהצבעה רק כדי לרתום את כל חברי הקואליציה ובכך להביא את החוק בתמיכה מלאה של הממשלה", אמרו. "נראה שהיחיד שפוגע בסיכוי להעביר את החוק הוא מי שלא יכול לשלוט בדחף לקבל כותרת ולעשות עוד סיבוב פוליטי", אמרו הגורמים ברמיזה לשר החינוך.