חוף שדות ים , דן בירון, המשרד להגנת הסביבה

עונת הרחצה נפתחה: 74% מהחופים נקיים; המלוכלך ביותר - גן רווה

המשרד להגנת הסביבה פרסם את מדד "חוף נקי" לרגל פתיחת עונת הרחצה, שמציג שיפור לעומת השנה שעברה. הרשויות הנקיות ביותר: חדרה, אשדוד, בת ים, עמק חפר וג'יסר א-זרקא

משתזפים ונשארים נקיים: המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר (ראשון) את נתוני מדד "חוף נקי". 74.2% מהחופים הוגדרו כנקיים לעומת 65% בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

החופים הנקיים ביותר בישראל הם: ראש הנקרה, בצת, כזיב, שבי ציון, חצרות יסף, בוסתן הגליל, עכו דרום, הבונים, ג'יסר א-זרקא, חדרה דייגים, גן לאומי פלמחים, אולגה, בית ינאי, צפון נתניה, נחל פולג דרום, גדר תע"ש- סידני עלי, הרצליה דרום, הצוק, תל ברוך, בת ים, אשדוד דרום, מפרץ השמש אילת.

החוף המלוכלך ביותר בישראל על פי המדד הוא חולות פלמחים - גן רווה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דיווח: שקד חרגה מסמכותה והתערבה בשחרור אולמרט

חשד לשחיתות בעיריית בית שמש: 10 חשודים נעצרו - ביניהם בכירים

הקלות לצד ביטול צעדי בטיחות: תוכנית חדשה להפחתת רגולציה במשק

הרשות החופית המלוכלכת ביותר היא גן רווה; ואילו הרשויות החופיות הנקיות ביותר במדד הן חדרה, אשדוד, תל אביב-יפו, בת ים, חוף השרון, הרצליה, עמק חפר, ג'יסר א-זרקא ומטה אשר. יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות.

תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה פועלת משנת 2005 במטרה לשמור על חופי הים הלא מוכרזים נקיים במהלך כל השנה. המדד הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת. עם פתיחת עונת הרחצה, המשרד להגנת הסביבה קרא לנופשים, למטיילים ולחוגגים לאסוף אחריהם את שאריות הפסולת והכלים החד-פעמיים, ולהימנע מזיהום ומלכלוך חופי ישראל.

תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו - וגם בישראל. לפי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פסולת פלסטיק, בישראל נמצא שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה.

לפחות 60% מהפסולת בים ובחופים בישראל מגיעים ממקורות יבשתיים: ציבור המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך כגון בקבוקי שתייה, כלים חד פעמיים, קשיות שתייה, שקיות ניילון, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד. פסולת נוספת מצטברת בחופים משפכי נחלים או מפלט ים, שכולל במקרים רבים פסולות שנשטפו מחופים אחרים ונסחפו בזרמי הים, לעתים למרחקים ארוכים.

הפסולת בים ובחופים מהווה מפגע בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופים, ואף מפגע אסתטי. שקיות ניילון וחלקי פלסטיק צפים במים או מצטברים בקרקעית הים, ופוגעים ביצורים ימיים שונים, לדוגמה על ידי היכרכות סביב סנפירים, כיסוי פיזי של בעלי חיים צמודי קרקעית, חנק או חסימות מעיים של בעלי חיים הטועים לחשוב שמדובר במזון.