זיוף ת"ז וניפוח מספר התלמידים: הונו את המדינה בעשרות מיל'

9 נאשמים, שקיבלו במרמה כספי תמיכה בסך 24 מיליון שקלים, הורשעו בשימוש במאות מסמכים מזויפים, הפעלת עמותות קש והלבנת הון. "פרשת המרמה הגדולה שנחשפה בתחום התמיכות"

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (ראשון) תשעה נאשמים מהפלג החרדי "קהילת המתמידים" ו-25 עמותות בעבירות של מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במאות מסמכים ותעודות זהות מזויפות והלבנת הון. שניים מהם הואשמו גם בשיבוש מהלכי משפט והטרדת עדים.

הנאשמים הונו את המדינה בעשרות מיליוני שקלים, בכך שניפקו תעודות זהות פיקטיביות וזייפו נתונים לגבי מספר התלמידים שלומדים בעמותות מסוימות כדי לקבל כסף מהמדינה. בהכרעת הדין שניתנה היום קבע בית המשפט כי הנאשמים הונו את המדינה ומוסדותיה וקיבלו במרמה כספי תמיכה בעמותות בסך של 24 מיליון שקלים.
 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

דיווח: שקד חרגה מסמכותה והתערבה בשחרור אולמרט

חשד לשחיתות בעיריית בית שמש: 10 חשודים נעצרו - ביניהם בכירים

הקלות לצד ביטול צעדי בטיחות: תוכנית חדשה להפחתת רגולציה במשק

הנאשמים הגישו למשרד החינוך בקשות כוזבות לתמיכה במוסדות תורניים השייכים ל"קהילת המתמידים", שהוגשו בשם עמותות שונות, הנמצאות כביכול בשליטת אנשים שונים ופועלות ממקומות שונים, כשבפועל כל העמותות הופעלו על ידי הנאשמים והיו בשליטתם הבלעדית. לבקשות הכוזבות צירפו הנאשמים מסמכים מזויפים, לפיהם העמותות פועלות כדין ועומדות בדרישות הסף של משרד החינוך לקבלת כספי תמיכה, והן כללו גם מצג שקרי לגבי כמות התלמידים במוסדות העמותות, שאותה הגדילו על ידי שימוש בפרטים של מי שאינם תלמידים בפועל בעמותות האלה.


בנוסף, הורשעו הנאשמים בזיוף מאות תעודות זהות עם תמונות של מתחזים מטעם חברי הקהילה, דבר שנועד להבטיח שמצג השווא ביחס למספר התלמידים המדווח לא ייחשף על ידי המדינה. במקרה של ביקורת מצד המדינה באחת העמותות דאגו הנאשמים להזעיק למוסדות הרלוונטיים את המתחזים, ציידו אותם בתעודת הזהות המזויפת המתאימה לדיווח הכוזב שהועבר למשרד החינוך ביחס למוסד נשוא הביקורת והנחו אותם להציג אותן בפני המבקרים.

עו"ד רעות גורדון כץ, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, מסרה כי "מדובר בפרשת המרמה הגדולה ביותר שנחשפה בתחום התמיכות בכלל, ובתחום התמיכות למוסדות תורניים בפרט". לדבריה, "חשיפת הפרשה, העמדתם לדין של המעורבים בעבירות המרמה, והכרעת הדין שניתנה - מעידים על נחישותם של הפרקליטות ושל גורמי האכיפה לחשוף את עבירות המרמה גם כאשר הן מבוצעות בקהילה סגורה, שאנשיה לעתים אינם משתפים פעולה עם הרשויות. הכרעת הדין מעבירה מסר ברור וחד משמעי כי יש להוקיע את מעשיהם של אלה אשר הונו את המדינה וקיבלו כספים במרמה על חשבון גופים אחרים הפועלים כדין".