טראמפ ורוחאני, רויטרס

"אם ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין - היא תתחרט למשך שנים רבות"

ימים ספורים לפני שיפקע המועד שהקציב נשיא ארצות הברית להחלטה בנוגע להסכם שנחתם ב-2015, מקבילו האיראני הבהיר: "יש לנו תוכניות להתמודד עם כל החלטה"

הספירה לאחור: נשיא איראן, חסן רוחאני, הזהיר הבוקר (ראשון) את ארה"ב מפני פרישה אפשרית מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015. בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית, אמר רוחאני כי אם ארה"ב תפרוש מההסכם, "היא תתחרט על כך למשך שנים רבות". עוד הוסיף רוחאני כי "ישנן תוכניות להתמודד עם כל החלטה שטראמפ יקבל בנוגע להסכם".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להודיע עד סוף השבוע האם ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין. יש לציין כי גם אם טראמפ יודיע על פרישה, הוא יכול להפעיל סנקציות שנמצאות בהסכם ולהשהות את ביטולו לכמה חודשים. נוסף לכך, לפי ההסכם, ניתן להפר סעיף מרכזי בו לתקופה של כ-30 יום ללא ביטול אוטומטי. כך שקיים פרק זמן שטראמפ יוכל להפעיל לחץ נוסף לשינוי ההסכם גם לאחר "הפרישה".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הזהיר היום מפני מלחמה שעלולה לפרוץ במידה ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יפרוש מהסכם הגרעין. "אנו נפתח תיבת פנדורה. יכולה לפרוץ מלחמה ואני לא חושב שטראמפ מעוניין במלחמה", אמר לעיתון הגרמני "דר שפיגל".

בתוך כך, יומיים לפני פקיעת המועד שהקציב טראמפ, ייפגשו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבה. בין היתר, השניים צפויים לדון בהסכם.

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס )

 

אתמול פורסם כי גורמי מודיעין מבריטניה, צרפת וגרמניה ביקרו בימים האחרונים בישראל וקיבלו סקירה על עיקרי הממצאים של "ארכיון הגרעין האיראני", שנתפס על ידי המוסד. גורם ישראלי בכיר ציין כי בתחילת השבוע יועברו כל החומרים שהושגו לשלוש המעצמות האירופיות וכן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

בד בבד, שר החוץ האמריקני לשעבר, גון קרי, נפגש לפני כשבועיים עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, במטה האו"ם שבניו יורק על מנת לדון בהסכם הגרעין ולנסות לשמרו, כך על פי דיווח בעיתון ה"בוסטון גלוב" האמריקני. מדובר בפגישתם השנייה במהלך החודשיים האחרונים.

שלשום הודיע משרד החוץ הרוסי כי הוא מתנגד לכל שינוי בהסכם הגרעין עם איראן. נוסף לכך הודיעה מוסקבה כי תכבד את הסכם הגרעין עם איראן, כל עוד מדינות אחרות ינהגו כך. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי "אם ישראל, או כל מדינה אחרת, השיגה מסמכים המוכיחים שלאיראן עדיין יש תוכניות גרעין - עליה למסור אותם לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". עם זאת, לברוב לא פסל את האפשרות שהמידע שנתניהו הציג במסמכים, אינו חדש.

 נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן (רויטרס)

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לנשיא טראמפ שלא לבטל את הסכם הגרעין. לדבריו, המזרח התיכון ייהפך למקום מסוכן יותר אם ארה"ב תוותר על ה"ניצחון הדיפלומטי" מול איראן. "אם יום אחד יהיה הסכם טוב יותר - כדאי יהיה להחליף אותו", אמר גוטרש, "אולם אסור לעשות זאת ללא חלופה טובה יותר".