"מסכנת זכויות האדם בישראל": מחאת אקדמאים נגד פסקת ההתגברות

עשרות אנשי אקדמיה חתמו הבוקר על מכתב נגד החקיקה שמקדמת הממשלה בניסיון להגביל את בג"ץ. נתניהו: "רצינו לדחות את ההצבעה - כדי להשיג הסכמה מלאה מהקואליציה"

הקרב נגד בג"ץ: עשרות אנשי אקדמיה חתמו הבוקר (ראשון) על מכתב נגד פסקת ההתגברות שמקדמת הממשלה. בין החותמים נמצאים גם מרצים שמזוהים עם הימין ועם קו שמרני יותר.

"אנחנו החתומים מטה, דיקניות ודיקנים של פקולטאות, ראשות וראשים של בתי ספר למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ בעבר ובהווה, רואים בדאגה רבה את ההצעה הממשלתית לחוקק את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת ברוב של 61 מחבריה לתת תוקף לחוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון", נכתב בהצהרה.

"אנחנו רואים חובה לעצמנו להתריע כי פסקת התגברות כזאת מסכנת את זכויות האדם בישראל ומאיימת על האופי הדמוקרטי של המדינה. לכן אנו קוראים לממשלה ולכנסת שלא לקדם הצעה זאת".

החותמים הינם יוסף אדרעי, ניבה אלקין-קורן, אהרן אנקר, רות בן-ישראל, ארנה בן-נפתלי, ישי בר, משה בר ניב, גד ברזילי, תמר גדרון, אורן גזל-איל, ישראל גלעד, חנוך דגן, עלי זלצברגר, יצחק זמיר, שרון חנס, רון חריס, משה כהן-אליה, אמנון כרמי, אמנון להבי, עמיר ליכט, שחר ליפשיץ, ברק מדינה, אריאל פורת, אורית פישמן-אפורי, אוריאל פרוקצ׳יה, אורן פרז, ניר קידר, קלוד קליין, מיכאיל קרייני, מרדכי קרמניצר, שרון רבין-מרגליות, אמנון רובינשטיין, אריה רייך, יורם שחר, ידידיה שטרן, גבריאלה שלו, פנחס שיפמן, יובל שני, עמוס שפירא ויופי תירוש.

 נתניהו חיות ושקד
 

נתניהו חיות ושקד (אודי פורטל, אתר ביהמ"ש העליון, רויטרס)

 

הצעת החוק המיועדת להחליש את כוחו של בג"ץ, צפויה לעלות היום להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, בניגוד לבקשתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו בשבוע שעבר, לדחות את ההצבעה בשבוע. ביום חמישי כתב שר החינוך, נפתלי בנט, בטוויטר כי מפלגתו תעלה את "חוק ההתגברות" להצבעה היום. "הגיע הזמן להכריע", כתב, "נצפה לתמיכת ראש הממשלה כפי שהתחייב בחתימתו וכפי שהבטיח לציבור הישראלי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בישיבת שרי הליכוד כי "הדרך הנכונה להעביר את פסקת ההתגברות היא באמצעות גיוס כל מרכיבי הקואליציה. רצינו לדחות בשבוע כדי להשיג הסכמה ולהביא את החוק בתמיכת הקואליציה כולה". חברת מפלגתו, השרה מירי רגב, תיעדר מהדיון בוועדת השרים, אולם שלחה לראש הוועדה איילת שקד פתק ובו הצבעתה בעד פסקת ההתגברות.

מפלגת כולנו לא צפויה להגיש ערר אם ההצעה תעבור אולם חבריה לא יתמכו בה במליאת הכנסת בהתאם לזכות חופש ההצבעה שנתנה להם בהסכם הקואלציוני. המשמעות היא שאם השרים בנט ושקד יתעקשו להעלות את החוק להצבעה בטרומית ביום רביעי והוא יידחה - החוק ייקבר לחצי שנה.

אתמול מסרו גורמים בליכוד כי הם מעריכים שנתניהו לא יטיל וטו על קיום ההצבעה, וכי היא תיערך כמתוכנן. "ראש הממשלה הרי מקדם את החוק בעצמו וביקש דחייה של שבוע בהצבעה רק כדי לרתום את כל חברי הקואליציה ובכך להביא את החוק בתמיכה מלאה של הממשלה", אמרו. "נראה שהיחיד שפוגע בסיכוי להעביר את החוק הוא מי שלא יכול לשלוט בדחף לקבל כותרת ולעשות עוד סיבוב פוליטי", אמרו הגורמים ברמיזה לשר החינוך.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה בשבוע שעבר לנתניהו כי פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת היא סכנה לדמוקרטיה ולבית המשפט. היא הוסיפה בפגישה שבה נכחה גם שרת המשפטים איילת שקד כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים.