היום: פסקת ההתגברות תעלה להצבעה בוועדת שרים

למרות שרה"מ ביקש בשבוע שעבר לדחות את מועד ההצבעה, גורמים בליכוד מסרו כי ההצבעה תתקיים, והתייחסו לאמירותיו של בנט בנושא: "לא יכול לשלוט בדחף לקבל כותרת"

פסקת ההתגברות, המיועדת להחליש את כוחו של בג"ץ, צפויה לעלות היום (ראשון) להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, בניגוד לבקשתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו בשבוע שעבר, לדחות את ההצבעה בשבוע.

ביום חמישי כתב שר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי) בטוויטר כי מפלגתו תעלה את "חוק ההתגברות" להצבעה היום. "הגיע הזמן להכריע", כתב, "נצפה לתמיכת ראש הממשלה כפי שהתחייב בחתימתו וכפי שהבטיח לציבור הישראלי".

אתמול מסרו גורמים בליכוד כי הם מעריכים שנתניהו לא יטיל וטו על קיום ההצבעה, וכי היא תיערך כמתוכנן. "ראש הממשלה הרי מקדם את החוק בעצמו וביקש דחייה של שבוע בהצבעה רק כדי לרתום את כל חברי הקואליציה ובכך להביא את החוק בתמיכה מלאה של הממשלה", אמרו. "נראה שהיחיד שפוגע בסיכוי להעביר את החוק הוא מי שלא יכול לשלוט בדחף לקבל כותרת ולעשות עוד סיבוב פוליטי", אמרו הגורמים ברמיזה לשר החינוך.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דיווח: טראמפ שכר חברה ישראלית לריגול אחר גורמים בממשל אובמההפשיעה החקלאית: הצעת חוק תדרוש מהמדינה לשלם פיצוי לנפגעים

דיווחים בעזה: לפחות 6 הרוגים בפיצוץ במרכז הרצועה

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה בשבוע שעבר לנתניהו כי פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת היא סכנה לדמוקרטיה ולבית המשפט. היא הוסיפה בפגישה שבה נכחה גם שרת המשפטים איילת שקד כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים.

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת( רויטרס)

 

השלושה נפגשו במשך כשעתיים בניסיון להגיע לפשרה בנוגע לנוסח של פסקת ההתגברות. שרי הבית היהודי, שקד ושר החינוך נפתלי בנט, הם שדרשו כי הממשלה תקדם חוק שיקבע כי 61 ח"כים בלבד יוכלו לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מעוניין שהמספר יעמוד על 70 ח"כים לפחות. 

מטעם הנשיאה חיות נמסר: "נשיאת בית המשפט העליון מכבדת את הסיכום שהיה לכל משתתפי הישיבה שלא להתייחס לשום פרט מן הדברים שנאמרו במהלך הישיבה, פרט להודעה המשותפת שתופץ על ידי לשכת ראש הממשלה. פרסומים שהופיעו בכלי התקשורת בענין דברים המיוחסים לנשיאה נעשו על דעת המפרסם בלבד ומבלי שהתבקשה וממילא לא נמסרה תגובתנו לדברים".

לפני שלושה שבועות נערכה פגישה של ראשי הקואליציה, שבה הוחלט כי ההצעה לחקיקת פסקת התגברות תעלה להצבעה במהלך המושב הקיץ הקרוב של הכנסת. "אנחנו פועלים כדי להבטיח איזון בין הרשות המחוקקת לשופטת. הנושא שאנחנו דנים בו הוא כבד משקל ואנחנו נמשיך לדון בו בשבועות הקרובים כדי להגיע להחלטה בהקדם", אמר נתניהו במהלך הדיון. בישיבה שנערכה ביום שלפני כן מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של 70 חברי כנסת.