דיווח: טראמפ שכר חברה ישראלית לריגול אחר גורמים בממשל אובמה

האובזרבר הבריטי דיווח שמקורבים לנשיא שכרו את שירותיה של סוכנות ישראלית פרטית כדי לרגל אחר יועצים בכירים של קודמו בתפקיד שהובילו לחתימה על הסכם הגרעין עם איראן

העיתון הבריטי "האובזרבר" דיווח אמש (שבת) שמקורבים לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שכרו את שירותיה של סוכנות ריגול ישראלית פרטית, בכדי לרגל אחר דמויות מפתח בממשל אובמה ולהשיג פרטים אודות הליך קבלת ההחלטות, שהוביל לחתימה על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות בשנת 2015. ע"פ הדיווח, צוותו של טראמפ פנה לחוקרים פרטיים בחודש מאי אשתקד כדי למצוא מידע מפליל על בן רודס וקולין קאהל, מיועציו הבכירים של אובמה.

בדיווח נכתב כי גורמים רשמיים הקשורים לצוותו של טראמפ פנו לחברה הישראלית מספר ימים לאחר ביקורו הראשון של הנשיא האמריקני בישראל, בחודש מאי אשתקד. באותו ביקור הבטיח טראמפ לנתניהו כי איראן לא תהיה לעולם גרעינית. מקורות שהיו מעורבים במקרה סיפרו כי "הרעיון שעמד מאחורי הפעולה היה להכפיש את יועציו הבכירים של אובמה כדי שיהיה ניתן לצאת מהעסקה בצורה קלה יותר".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

חינוך חינם וחופשות לידה ארוכות - מהו סוד האושר הפיני?

מהרי חיפה ועד לחופי תל אביב: היום השני בג'ירו ד'איטליה

דיווחים בעזה: לפחות 6 הרוגים בפיצוץ במרכז הרצועה

 אובמה וטראמפ ביום השבעתו של הנשיא המכהן
 

אובמה וטראמפ ביום השבעתו של הנשיא המכהן (רויטרס)

 

ע"פ הדיווח לא ידוע אם הפעילות של חברת הריגול הישראלית הייתה גם נגד ג'ון קרי, שר החוץ האמריקני שייצג את ארה"ב בשיחות הגרעין. היועץ הבכיר רודס אמר כי "לא היה מודע לאיסוף המידע נגדו. מפחיד לחשוב על הקלות שבה ניתן להגיע לגורמים בכירים בממשל". מהבית הלבן לא נמסרה תגובה לדיווחים.

ג'ק סטרו, שר החוץ בבריטניה בין השנים 2001-2006, אמר לגרדיאן: "מדובר בטענות חריגות ויוצאות דופן המדגימות רמה גבוהה של ייאש מצידו של טראמפ ונתניהו שעושים הכל כדי להכפיש את העסקה, גם במחיר של ערעור כל הגורמים המעורבים בה". דיפלומט בריטי בכיר אחר אמר: "כל העניין במשא ומתן הוא לא לשחק מלוכלך".

בעוד שבוע בדיוק, ביום שישי הקרוב, צפוי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להחליט אם ארצות הברית תישאר בהסכם שנחתם בין איראן למעצמות ב-2015, או שמא תפרוס. זאת, על רקע הערכות כי ההחלטה כבר נפלה, וטראמפ צפוי להודיע על פרישה.

במקביל נמסר אתמול מלשכת ראש הממשלה, כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש ביום רביעי הקרוב עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבה - בפעם השניה בתוך שלושה חודשים. השניים צפויים לדון בעיקר בסוגיה האיראנית, הן ביחס להסכם הגרעין והן ביחס להתבססותה בסוריה.

עם זאת, למרות שנראה כאילו ההחלטה כבר נפלה, עדיין ייתכנו שינויים עד הרגע האחרון. מקורביו של הנשיא מעלים כל העת את האפשרות כי בסופו של דבר טראמפ יקבל החלטה כזו שתאפשר לו להגיד שהוא פרש מההסכם, אך עם זאת לא כזו שבאמת תחזיר את הסנקציות באופן מידי על איראן כפי שרוצה נתניהו.

החלטה שכזו, אם תתקבל, תיתן מרווח זמן נוסף של שלושה חודשים עד חצי שנה להגיע לסיכומים חדשים כפי שמבקשים מנהיגי המעצמות, ובראשם מקרון ומרקל שנפגשו עם טראמפ בבית הלבן. אצל טראמפ, כמו אצל טראמפ, עד הרגע האחרון קשה לדעת איזו החלטה תתקבל. גם כאשר יודיע הנשיא על החלטתו, הפרטים הקטנים הם מה שיקבעו לבסוף, מה בפועל יקרה, ומתי הסנקציות יחזרו.  

דונלד טראמפ ועמנואל מקרון
 

ישאיר פתח לשינוי? דונלד טראמפ ועמנואל מקרון (רויטרס )

 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני לשעבר, גון קרי, נפגש לפני כשבועיים עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, במטה האו"ם שבניו יורק על מנת לדון בהסכם הגרעין ולנסות לשמרו, כך על פי דיווח בעיתון ה"בוסטון גלוב" האמריקני. מדובר בפגישתם השנייה במהלך החודשיים האחרונים.

אתמול פורסם כי גורמי מודיעין מבריטניה, צרפת וגרמניה ביקרו בימים האחרונים בישראל וקיבלו סקירה על עיקרי הממצאים של "ארכיון הגרעין האיראני", שנתפס על ידי המוסד. גורם ישראלי בכיר ציין כי בתחילת השבוע הבא יועברו כל החומרים שהושגו לשלוש המעצמות האירופיות וכן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

כבר בתחילת השבוע, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתדרוך לכתבים בירושלים כי המשלחות הללו צפויות להגיע על מנת לקבל סקירות מפורטות על המסכים אותם חשפה ישראל. "הבאנו הרבה חומר חדש על תכנית הגרעין הצבאית של איראן ואימתנו מידע שהיה לנו בעבר", אמר נתניהו. "הפכנו את סימני השאלה לסימני קריאה", הוסיף.

גורם ישראלי בכיר ציין כי עיתוי חשיפת "ארכיון הגרעין האיראני" היה מתואם מראש עם הבית הלבן וכי הסיבה לפרסום בעיתוי הנוכחי היתה הדד-ליין של ה-12 במאי, שעד אליו אמור הנשיא טראמפ להחליט האם ארה"ב תפרוש או תישאר בהסכם הגרעין עם איראן.

לדבריו, ישראל רצתה לחשוף את המידע המודיעיני אותו הציגה לגבי תכנית הגרעין האיראנית אחרי הביקורים של נשיא צרפת מקרון וקנצלרית גרמניה מרקל בבית הלבן בשבוע שעבר, במהלכם ניסו השניים לשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין. "אנחנו עומדים בפני החלטה קריטית של טראמפ לגבי הסכם הגרעין", אמר הפקיד הבכיר. "השבוע שעבר היה של האירופים ועכשיו זה השבוע שלנו", כך לדבריו.

הנשיא פוטין עם ראש הממשלה נתניהו
 

ייפגשו ברביעי. נתניהו ופוטין (רויטרס )

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, אתמול שוחח נתניהו בטלפון עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ודן עמה ב"ארכיון הגרעין האיראני". השניים שוחחו גם על הסכם הגרעין עם איראן והכרעתו הצפויה של הנשיא טראמפ בנושא ב-12 במאי. עוד שוחח אתמול נתניהו גם עם ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, וראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, ועידכן אותם על המידע.

שלשום הודיע משרד החוץ הרוסי כי הוא מתנגד לכל שינוי בהסכם הגרעין עם איראן. בנוסף לכך הודיעה מוסקבה כי תכבד את הסכם הגרעין עם איראן, כל עוד מדינות אחרות ינהגו כך. אתמול אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי "אם ישראל, או כל מדינה אחרת, השיגה מסמכים המוכיחים שלאיראן עדיין יש תוכניות גרעין – עליה למסור אותם לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". עם זאת, לברוב לא פסל את האפשרות שהמידע שנתניהו הציג במסמכים, אינו חדש.

כזכור, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם שלשום סרטון ביוטיוב על רקע איומיו של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. "לא נפתח מחדש את המו"מ על הסכם הגרעין, לא נקבל שינויים בהסכם הנוכחי ולא ניסוג מעמדתנו מול הבריונות האמריקנית", אמר. עוד ציין כי "אם ארה"ב תחליט על נטישת ההסכם - היא תישא באחריות". זריף הוסיף כי "ארה"ב מפרה באופן עקבי ובוטה את התחייבותיה ולכן לא נהיה מוכן לדון על שום שינוי בהסכם".

לקראת הכרעתו של טראמפ, שייקבע אם להחזיר את הסנקציות על איראן, מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לנשיא טראמפ שלא לבטל את הסכם הגרעין. לדבריו, המזרח התיכון ייהפך למקום מסוכן יותר אם ארה"ב תוותר על ה"ניצחון הדיפלומטי" מול איראן. "אם יום אחד יהיה הסכם טוב יותר – כדאי יהיה להחליף אותו", אמר גוטרש, "אולם אסור לעשות זאת ללא חלופה טובה יותר". על המתיחות בין ישראל לאיראן, אמר מזכ"ל האו"ם כי "קיימים סיכונים, ואנחנו צריכים לעשות הכול על מנת למנוע מהם להתממש.