ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם, רויטרס

ארה"ב דרשה לגנות את נאום אבו מאזן; האו"ם דחה הבקשה

שגרירת ארה"ב באו"ם העבירה את טיוטת הגינוי ל-14 החברות במועצת הביטחון: "לחדול מהתבטאויות אנטישמיות ומהפצת תיאוריות קונספירציה". כוויית התנגדה לדרישה וההצעה נפלה

בווידאו: אבו מאזן מתנצל על נאומו


 

מועצת הביטחון של האו"ם דחתה הלילה (שבת) בקשה חריגה שהעלתה שגרירות ארה"ב לארגון, ניקי היילי, לגנות את נאומו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בו השמיע אמירות אנטישמיות, כך לפי סוכנות הידיעות AFP. על פי דיפלומטים, הסיבה לנפילת ההצעה היא כווית, שהתנגדה לטיוטה האמריקנית, וטענה כי אבו מאזן כבר התנצל על דבריו וכי היא חד צדדית.

היילי ביקשה מהחברות במועצה לגבות הצהרה המבקרת בחריפות את הנאום, שמכונה בהצהרה האמריקנית "השמצות אנטישמיות מרושעות ותיאוריות קונספירציה חסרות בסיס", כך לפי סוכנות הידיעות AP שהשיגה עותק מההצהרה. האמריקנים קוראים לאבו מאזן "להימנע מהערות אנטישמיות".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הארגון שמטרתו לאסוף את כל המזון שנזרק לפח - ולהביאו נזקקים

ההתנקשות שלא הייתה: כך ראש פרויקט הגרעין האיראני נותר בחיים

פתיחה צולעת: המועמד הבולט לזכייה בג'ירו ד'איטליה נפצע באימון

הטיוטה מבטאת את "הדחייה התקיפה והחד-משמעית מאנטישמיות ומהכחשת שואה", וקובעת כי "האנטישמיות תרמה היסטורית לאיומים על השלום והביטחון הבין-לאומיים, לזוועות המוניות, ולהפרות רחבות של זכויות אדם". היילי הגישה את ההצעה לעיון 14 החברות האחרות במועצה. אם לא יהיו התנגדויות, המועצה תאמץ את ההצהרה ותפרסם אותה.

  ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם (רויטרס)

 


מדובר במהלך חריג ביותר מצד ארה"ב - קידום הודעת גינוי של מועצת הביטחון נגד הפלסטינים. עם זאת, הסיכוי שארה"ב תצליח להעביר את המהלך נמוך ביותר, כיוון שיש צורך בקונצנזוס בין כל 15 חברות מועצת הביטחון להצהרה. 
 

השליח האמריקני לתהליך השלום, ג'ייסון גרינבלט, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי המהלך של היילי היה מתואם עם הבית הלבן וכי אין כל סיבה לאף אחת מחברות מועצת הביטחון להתנגד למהלך: "ההצהרה החשובה שהציעה ניקי היילי נעשתה בתיאום עם הבית הלבן. זה נושא של שחור ולבן. לא אמורה להיות כל התנגדות ממועצת הביטחון לאימוץ ההצעה הזו".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (רויטרס)

 

מוקדם יותר היום פירסם אבו מאזן הודעת התנצלות, באנגלית, על הנאום שנשא ביום שני בכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית ואשר עורר סערה ברחבי העולם. "אם אנשים נפגעו מהצהרתי, במיוחד יהודים, אני מתנצל. אני רוצה להבהיר לכולם שלא התכוונתי לפגוע ולהדגיש כמה אני מכבד את האמונה היהודית, כמו דתות מונותאיסטיות אחרות", כתב אבו מאזן.

"אני רוצה לגנות שוב את השואה", המשיך, "הפשע הכי אכזרי בהיסטוריה, ולהביע הזדהות עם קורבנותיה. בד בבד, אנו מגנים אנטישמיות בכל הדרכים שבהן היא באה לידי ביטוי ומתחייבים לפתרון שתי המדינות שבו נוכל לגור זה לצד זה בשלום ובביטחון".

בנאום שנשא אבו מאזן ביום שני בכינוס המועצה, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית כי מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. אבו מאזן אמר בנאומו כי באירופה פנו נגד היהודים "לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'". הוא טען כי מטרתו של אדולף היטלר הייתה שהמדינה היהודית תהיה כפופה לו, וכי הצורר הנאצי הציע ליהודים להגר לפלסטין בתמורה לכסף ולשמירה על כל רכושם.