חניכת שגרירות ארה"ב בירושלים: האם טראמפ יגיע לגזור את הסרט?

בעוד 10 ימים ייערך הטקס הרשמי, וכבר החלו קרבות על הכרטיסים, אבל בלשכת רה"מ ובמשרד החוץ עדיין לא יודעים אם הנשיא יפתיע. גורמים בכירים: נערכים לתרחיש של ביקור בזק

בעוד 10 ימים, כשבוע וחצי, תיחנך שגרירות ארצות הברית בירושלים, אבל בישראל עדיין לא יודעים עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יכבד את הטקס בנוכחותו.

"אולי אני אגיע לשם", אמר טראמפ, "השגרירות בירושלים, זה הובטח על ידי נשיאים רבים במשך שנים רבות. כולם הבטיחו זאת בקמפיין הבחירות ומעולם לא היה להם האומץ לבצע את זה. אני ביצעתי את זה". למרות הצהרות סותרות של הנשיא, במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה אף אחד לא יודע לומר אם טראמפ יגיע, אך התרחיש הזה מרחף מעל כל דיוני ההכנה שנערכו בשבועיים האחרונים.

בכירים בישראל ציינו כי קיימת היערכות גם לתרחיש שדומה להגעת הנשיא ברק אובמה להלוויתו של נשיא ישראל לשעבר שמעון פרס. לפי תרחיש זה, טראמפ יגיע לביקור בזק של שלוש-ארבע שעות. הוא ינחת בנתב"ג, יגיע ישירות לאירוע בירושלים, ויעזוב מיד לאחר מכן.

 דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים
 

דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים - שעתידה להפוך לשגרירות (רויטרס)

 

טראמפ מרבה לדבר על הנושא בימים האחרונים. הוא בעיקר שבע רצון מכך שהצליח לחסוך כסף על המהלך: "התקשרתי לשגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ואמרתי לו: 'דיוויד, אני לא מוציא מיליארד דולר על שגרירות'. הוא אמר: 'אני חושב שאני יכול לעשות את זה ב-150 אלף דולר'".

הטקס צפוי להימשך כשעה וחצי, ובינתיים נערכים קרבות מרים על אלף הכרטיסים לטקס, כ-250 מהם יגיעו מארה"ב. ח"כים רבים זועמים על כך שלא הוזמנו. בכל מקרה תגיע לישראל משלחת מכובדת מארה"ב, בראשות שר האוצר סטיב מנוצ'ין. שני משתתפים בולטים נוספים הם בתו של טראמפ, איוונקה, ובעלה ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים (רויטרס)