אבו מאזן, רויטרס

בצל הנאום האנטישמי: אבו מאזן הצהיר על תפקיד סמלי לתמימי

המועצה הלאומית הפלסטינית בחרה מחדש את אבו מאזן ליו"ר הוועד הפועל של אש"ף. דיווח: במהלך הכינוס הצהיר יו"ר הרשות כי הנערה שהורשעה בתקיפת קצין תהיה חברת כבוד בגוף

אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, ימשיך לכהן בתפקיד יו"ר הוועד הפועל של הארגון לשחרור פלסטין. כך החליטה הלילה (שישי) המועצה הלאומית הפלסטינית, הגוף המחוקק של הרשות. מינויו מחדש של אבו מאזן מגיע עם סיום כינוס המועצה, שהחל ביום שני השבוע. נוסף לאשרור בחירתו של אבו מאזן, בחרו חברי המועצה 15 חברי וועד מנהל, ביניהם סאיב עריקאת.

במקביל, הודיע אבו מאזן במועצה כי עהד תמימי, שהורשעה בתקיפה של קצין וחייל ונושאת עונש מאסר של שמונה חודשים, תהיה חברת כבוד במועצה הלאומית הפלסטינית, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק".

כזכור, בנאום שנשא אבו מאזן ביום שני בכינוס המועצה, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית כי מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. אבו מאזן אמר בנאומו כי באירופה פנו נגד היהודים "לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'". הוא טען כי מטרתו של אדולף היטלר הייתה שהמדינה היהודית שתהיה כפופה לו, וכי הצורר הנאצי הציע ליהודים להגר לפלסטין בתמורה לכסף ולשמירה על כל רכושם.

אתמול, בריטניה וצרפת גינו את נאומו. "הדברים של אבו מאזן על השואה היו מדאיגים מאוד ואינם עוזרים לשלום באזור", אמר השר לענייני המזרח התיכון בבריטניה, אליסטר מרט. "כל ניסיון להצדיק או להסביר להצדיק אלמנט כלשהו מהשואה הוא בלתי מקובל", המשיך, "הנשיא עבאס הראה מחויבות לאי-אלימות ולפתרון שתי המדינות, אבל הרטוריקה שלו לא משרתת את האינטרסים של העם הפלסטיני ומאוד מדאיגה למטרת השלום".

ממשרד החוץ הצרפתי נמסר: "אנחנו מגנים את דבריו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ושותפים לתחושות שדבריו עוררו. אנחנו סבורים כי דבריו היו שקריים ומצערים. צרפת קוראת לכולם לפעול ברוח של שלום ודיאלוג כדי ליצור את התנאים לשלום בין ישראל לפלסטינים. זה דורש התנהלות אחראית ביותר בהתבטאויות פומביות של שני הצדדים. צרפת מגנה את האנטישמיות על כל צורותיה ומחויבת להילחם בתופעה הזאת".

יממה קודם לכן, גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החינוך, נפתלי בנט, תקפו את דברי אבו מאזן. נתניהו אמר כי אבו מאזן נשא עוד נאום אנטישמי. "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית", אמר נתניהו. "אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה. אני קורא לקהילה הבין-לאומית לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

בנט, מצדו, אמר: "אבו מאזן ספוג באנטישמיות ובגזענות מכף רגלו ועד ראשו. הוא ממשיך את מסורת קודמיו, המופתי שהיה חבר של היטלר, וערפאת, רב-מרצחים של יהודים. הוא מזרים את רעל האנטישמיות במוחות הדור הבא. את השלום נביא מהשטח, לא דרך רשות מושחתת ואנטישמית".