חוקי אבל מסריח: עמלות הענק על הלוואות של חברות חוץ בנקאיות

אנליסט: ישראלים רבים שנקלעים לחובות, לווים מחברות שונות. שם, במידה ויאחרו בתשלומים, הם ידרשו לשלם עמלה דרקונית ואף עלולים לקחת מהם את דירתם

מה עושים כשהחוב המשפחתי עולה, והבנקים מסרבים להגדיל את האשראי? עשרות אלפי ישראלים, אולי יותר, פנו לחברות כמו חברת בונוס , פירמת אשראי פרטית. שם הם נוטלים הלוואת ענק בריבית גבוהה עוד יותר, כשהדירה הפרטית שלהם ממושכנת עד להחזרת הכסף.

אם הלווים מאחרים בשני תשלומים לא רצופים, או שמצבם ממשיך להידרדר, החברה תוכל לדרוש מהם להשיב לה מידית את כל הסכום – בנוסף לריביות פיגורים מוגדלות ועמלה דרקונית, שמסתכמת במאות אלפי שקלים. כשגם בגזירה הזו הלווים לא מצליחים לעמוד, פשוט לוקחים להם את נכס הנדל"ן.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

משדה התעופה בטהראן למחסן בעל הגג המשולש: הדרך לארכיון הגרעין

דלף לרשת: חיילי קורס מודיעין מסווג שרים בפרסית

לקראת ההכרעה בהסכם: גם האיראנים פועלים מתוך לחצים פנימיים

יש להדגיש: בחברת בונוס נזהור שלא לעבור את המגבלות הקבועות בחוק. אלא שלא צריכים עורכי דין כדי להבין שעמלה בסך עשרות אחוזים מההלוואה, גם אם סוכמה מראש בחוזה, מרסקת משפחות שלמות. 

 אורלי בן יהודה, נטלה עם בעלה ז"ל הלוואה מחברת "חברת בונוס"
 

אורלי בן יהודה, נטלה עם בעלה ז"ל הלוואה מחברת בונוס (חדשות עשר)

 

ועכשיו תשאלו: מה עושים? הכנסת אישרה לאחרונה את "חוק האשראי ההוגן", שם נקבעה ריבית מירבית של 15 אחוזים בשנה, ועוד שלושה במקרה של פיגור. על הלוואות לטווחים קצרים של עד שלושה חודשים מותר לגבות גם 20 אחוז. רק מי שידרוש מכם לשלם מעל 30 אחוזי ריבית - יחשב למפר פלילי של החוק.

מצד שני, המגבלות החדשות לא בתוקף דווקא בחובות הגדולים מ-1.2 מיליון שקלים או במקרה שבו הלווה מתבקש לפתוח חברה כדי לקבל את הכסף. ובעיקר - הלקוחות הפוטנציאליים חלשים, רובם מסורבי אשראי בבנקים ובדרך כלל אין להם כסף או זמן כדי לנהל הליך משפטי שיוביל לביטול התנאים הלא הגונים בחוזי האשראי.

תגובת חברת בונוס:

החברה פועלת בהתאם להוראות הדין ומקיימת את כל החוקים המסדירים את שוק האשראי החוץ בנקאי. ההלוואות שהעמידה החברה ניתנו בריביות נמוכות משמעותית מאלה שהוצעו לאותם לווים על ידי בנקים מסחריים. בעניין הזוג בן יהודה - השניים היו מלווים על ידי יועצי משכנתאות, והם אלה שדרשו להפחית את סכום הביטוח באופן שפגע בהם בהמשך. עמלת הפירעון המוקדם מנוסחת באופן זהה בכל הסכם הלוואה בנקאי, וללא קביעת תנאי שכזה לא יהיה שום גורם שיעמיד הלוואות ארוכות טווח בריבית קבועה. לגבי מר שרון דהן - בית המשפט קבע שבני הזוג הונו את החברה ורימו נושים נוספים, תוך שהם מחזיקים באחוזה מפוארת הכוללת עשרות חדרים וג'קוזי. מר דהן הוליך שולל אתכם ואת נושיו. חברת בונוס תמשיך להעמיד אלטרנטיבה חוקית ושפויה למי שמבקש מימון.