שדה התעופה בטהארן, חדשות עשר

משדה התעופה בטהראן למחסן בעל הגג המשולש: הדרך לארכיון הגרעין

גורם המעורה בפרטי המבצע: "אין אקדח מעשן - יש תותחים מעשנים". בכיר במוסד לשעבר: "המעקב אחרי הפרויקט נמשך ללא הפסקה כבר יותר מ-20 שנים". פרטים חדשים - ב"שישי"

"אין אקדח מעשן - יש תותחים מעשנים" - כך אמר לחדשות עשר גורם בכיר המעורה לעומק בפרטי מבצע המוסד להשגת ארכיון הגרעין, שחשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת השבוע. לדבריו, "מי שאומר אחרת מדבר מתוך חוסר ידע או מתוך מניפולציה מכוונת".

דבריו של הגורם הבכיר הובאו במסגרת כתבה שתשודר היום ב"שישי", ובה פרטים חדשים על מבצע הבאת המידע המסווג מאותו מחסן חשאי בעל גג משולש, דרך שדה התעופה בטהראן.

לדברי אותו גורם, חשיפת הארכיון לא נועדה להוכיח שאיראן מפרה את ההסכם, ויתרה מכך - אין לה אינטרס לעשות זאת, אלא נועדה לחשוף כיצד המערכת המדינית-צבאית-ביטחונית באיראן פעלה להסתיר זאת. בהתייחסות לתגובות הקרירות במערכת הפוליטית, במיוחד מצד יוצאי מוסד, טען הגורם כי הפוליטיקאים "פיתחו מרירות" ולא מקפידים על אמירת האמת.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

דלף לרשת: חיילי קורס מודיעין מסווג שרים בפרסית

מרוץ תחת עננה: הג'ירו ד'איטליה יוצא לדרך בישראל

בגלל פוסט בפייסבוק: המשוררת דארין טאטור הורשעה בהסתה לטרור

 שדה התעופה בטהארן
 

שדה התעופה בטהראן (חדשות עשר)

 

ד"ר מישקה בן דוד, לשעבר ראש מחלקת המודיעין של יחידת "קיסריה" במוסד, הסביר כי אם הגיע מאיזשהו סוכן, קורה משהו חשוד במחסן כזה וכזה בטהראן, שלחנו לשם אנשים שלנו לבדוק מה קורה. כשהתרבו החשדות שבאמת יש כבר העשרת אורניום וכו', הלכנו לאסוף חומרים כדי שאפשר יהיה לנתח אותם ולראות אם זה קורה, כך שהמעקב אחרי הפרויקט האיראני נמשך ללא הפסקה כבר למעלה מ-20 שנה". 

בהצהרה מיוחדת בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן, נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית.

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסמכים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".