נתניהו ובנט , רויטרס

הקרב נגד בג"ץ: נתניהו ביקש דחייה; בנט: נעלה את החוק בראשון

בסביבת ראש הממשלה טענו כי היה עסוק בנושאים מדיניים-ביטחוניים ולא היה לו פנאי לתאם בין ראשי הקואליציה. שר החינוך תקף: "נצפה לתמיכת רה"מ כפי שהבטיח לציבור"

בווידאו: המאבק בין הליכוד לבית היהודי

המאבק הפוליטי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר החינוך נפתלי בנט סביב "פסקת ההתגברות" המיועדת להחליש את כוחו של בג"ץ, ממשיך גם היום (חמישי).

נתניהו ביקש הערב לדחות בשבוע את הדיון בחוק, שמתוכנן ליום ראשון. בסביבת נתניהו אמרו כי לא היה פנוי לטפל בהסכמות קואליציוניות, משום שהיה עסוק בנושאים מדיניים-ביטחוניים.

בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו כי מפלגתו תעלה את "חוק ההתגברות" להצבעה בון ראושון הקרוב. " הגיע הזמן להכריע", כתב, "נצפה לתמיכת ראש הממשלה כפי שהתחייב בחתימתו וכפי שהבטיח לציבור הישראלי".

במפלגת הליכוד השיבו לו: "כל בר דעת מבין שבשבוע החולף ראש הממשלה נתניהו עסק בנושאים אחרים ובעלי חשיבות עליונה לביטחון המדינה. כל הסיבות האחרות שמתודרכות לחלל האוויר והטוויטר הן על דעת המתדרכים והצייצנים בלבד".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט(רויטרס )

 

בשבוע שעבר הציבה מפלגת הבית היהודי אולטימטום של 10 ימים, שיסתיים מחר, ואיימו כי אם פסקת ההתגברות לא תעלה להצבעה עד המועד הנקוב, יפסיקו להצביע עם הקואליציה. "נענינו אמש לבקשת ראש הממשלה לדחות בשבוע את ההצבעה על פסקת ההתגברות, על מנת להעמיק בנושא וללבן אותו", נמסר בהודעת המפלגה, "נזכיר שהליכוד מחויב על פי ההסכם הקואליציוני לתמוך בפיסקת ההתגברות ברוב של 61. הסכמים יש לכבד".

בתחילת השבוע נפגש רה"מ עם נשיאת העליון אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד. חיות אמרה לנתניהו כי מנגנון לפיו חקיקה מחדש של חוק שנפסל בבג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת בלבד הוא סכנה לדמוקרטיה ולבית המשפט. היא הוסיפה כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים.

השלושה נפגשו במשך כשעתיים בניסיון להגיע לפשרה בנוגע לנוסח של "פסקת ההתגברות". שרי הבית היהודי, שקד ושר החינוך נפתלי בנט, הם שדרשו כרוב של 61, בעוד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מעוניין שהמספר יעמוד על 70 ח"כים לפחות. גורמים בכירים בקואליציה מסרו לחדשות עשר לפני הפגישה כי נתניהו עשוי להציע פשרה בין הצדדים, לפיה 65 ח"כים יוכלו לחוקק מחדש חוק שנפסל.

אסתר חיות ואיילת שקד
 

אסתר חיות ואיילת שקד (אתר ביהמ"ש העליון, אודי פורטל)

 

במוצאי שבת הקודמת הגיעו מאות מפגינים לרחבת בית המשפט העליון בירושלים ובנו שרשרת אנושית סביב מבנה ביהמ"ש, במחאה על כוונת הממשלה לחוקק את פסקת התגברות שתגביל את כוחו של בג"ץ. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נשא דברים בהפגנה: "בית המשפט הוא של העם ומשרת את העם. אנחנו לא ניתן לפגוע בו. לא במילים ולא ב-D9. השרשרת האנושית היא חומה משותפת של כולנו, שמסמלת את הגנת העם על בית המשפט שלו. בית המשפט שמגן על העם מפני עריצות שלטונית. הגענו לכאן הערב מכל קצוות הארץ, לומר לשופטי ישראל: בקרב הזה על פניה של ישראל הדמוקרטית - אתם לא לבד".

בשבוע שלפני כן נערכה פגישה של ראשי הקואליציה, שבה הוחלט כי ההצעה לחקיקת פסקת התגברות תעלה להצבעה במהלך המושב הקיץ הקרוב של הכנסת. "אנחנו פועלים כדי להבטיח איזון בין הרשות המחוקקת לשופטת. הנושא שאנחנו דנים בו הוא כבד משקל ואנחנו נמשיך לדון בו בשבועות הקרובים כדי להגיע להחלטה בהקדם", אמר נתניהו במהלך הדיון. בישיבה שנערכה ביום שלפני כן מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של 70 חברי כנסת.