שריפה שנגרמה כתוצאה מעפיפוני תבערה בעוטף עזה, חדשות עשר

בעזרת רחפנים: בצה"ל מתכננים להפיל את עפיפוני התבערה בשטח עזה

במערכת הביטחון נבדקים כמה פתרונות לטיפול בהצתת השטחים החקלאיים בעוטף עזה, בהם חיתוך החוטים. מאות דונמים כבר עלו באש, שהיום הגיעה לראשונה גם ליישוב ישראלי

טרור העפיפונים: בצה"ל בוחנים כמה פתרונות אפשריים לעפיפוני התבערה, שמשוחררים משטח רצועת עזה כשבקבוק תבערה מחובר אליהם, וכבר גרמו לשריפות בשטח של מאות דונמים.

אחד הפתרונות שבצה"ל מציעים הוא שימוש ברחפנים על מנת לחתוך את חוטי העפיפונים, על מנת להפיל אותם עוד בשטח הרצועה. אתמול גרם עפיפון לשריפה הגדולה ביותר עד כה, כ-200 דונם עלו באש ביער בארי. היום כבר נקבע תקדים נוסף, לראשונה הגיעה אש שנגרמה מעפיפון ליישוב ישראלי – קיבוץ כפר עזה. כמה שעות לאחר מכן פרצה שריפה נוספת בשל עפיפון, ביער כיסופים.

בשבועות האחרונים כילו שריפות שפרצו בעקבות טרור העפיפונים יותר מאלף דונמים של שדות חיטה ושעורה בסמוך לגדר המערכת. לחקלאי האזור נגרם נזק של מיליוני שקלים, אך בשל חשש לפגיעה גם בנפש דורשים תושבי האזור להתייחס לבעיה כמו שמתייחסים לירי רקטות מעזה. בצה"ל בכל מקרה מייחסים לחחנאס את האחריות לשליחת העפיפונים.

 השריפה ביער בארי
 

השריפה ביער בארי (חדשות עשר)

 

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר היום בריאיון לרשת ב' כי יציע לשר הביטחון לירות ברגלי אדם שמחזיק עפיפון או בקבוק תבערה. עם זאת, סייג ואמר כי זו החלטה של מערכת הביטחון.

"זה טרור לכל דבר ועניין, זה לא פחות חמור מלחצות את הגדר", אמר אריאל, "אני חושב שזה מספיק. ראינו את התופעה, הבנו, היא גורמת נזקים לא כ"כ משמעותיים בהיקף, אבל זה יותר מעלה את המורל אצלם. מספיק עם העניין הזה - שיירו להם בברכיים. אחרי השניים הראשונים, השלישי כבר לא יגיע".

גם ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, התייחס לנושא טרור העפיפונים. ״נושא העפיפונים מעסיק אותנו רבות בימים האחרונים ומחייב מענה. יש נזק לשדות שלפני קציר ולחורש טבעי", אמר ירקוני, "אנו מצפים מהמדינה לפצות על הנזקים. זה לא ישבור אותנו ואנו נמשיך לעבוד את האדמות שלנו עד המטר האחרון. שדותינו הם הפרנסה והלב הפועם של מועצה אזורית אשכול".