"מאבק בין איראן לסעודיה": אחרי תשע שנים - לבנון מחפשת יציבות

לראשונה מ-2009, האזרחים יצביעו בבחירות וינסו לנווט את ארץ הארזים לחוף מבטחים. "עוצמה פוליטית נפרדת מהבחירות - והיא תישאר בידי השיעים, מה שצריך להדאיג את המערב"

יותר מ-3.6 מיליון בעלי זכות הצבעה צפויים להגיע מחר (ראשון) לקלפיות ברחבי לבנון על מנת להשתתף בבחירות הפרלמנטריות הראשונות שמתקיימות במדינה זה תשע שנים. 583 מועמדים ינסו להתברג לאחד מ-128 מושבי הפרלמנט. המועמדים מפוזרים על פני 77 רשימות שעומדות לבחירה ב-15 מחוזות ו-27 תת-מחוזות.

עבור לבנונים שחיים בחו"ל, חלק מהקלפיות נפתחו כבר ב-27 באפריל וקרוב ל-70% מ-12,615 בעלי זכות ההצבעה ניצלו כבר את זכותם להשפיע בבחירות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

לקראת ההכרעה בהסכם: גם האיראנים פועלים מתוך לחצים פנימיים

תמונות לוויין חדשות מאיראן: פעילות חריגה בכור בפורדו

הוגש כתב אישום נגד משה איבגי בגין מעשים מגונים והטרדה מינית

יותר כוח למפלגות קטנות יותר

הבחירות לפרלמנט מתכוננות להתקיים כל ארבע שנים, אבל נדחו כמה פעמים בשנים האחרונות בגלל סיבות שונות. בשנת 2014, הבחירות נדחו פעמיים, תחילה בשל אי היכולת לבחור נשיא ולאחר מכן בשל מלחמת האזרחים בסוריה ואי היציבות הביטחונית במדינה בשל כך. נקבע כי הבחירות יידחו בשנתיים ו-7 חודשים תחת חקיקת חוק בחירות חדש, שנחקק רק ב-2017 - והבחירות נקבעו למאי 2018.

שינוי שיטת הבחירות במסגרת אותו חוק כולל בין השאר הקטנת מספר המחוזות, כאשר מספר המושבים בפרלמנט יוקצו בצורה פרופורציונלית בהתאם לעדות שחיות בלבנון. השיטה החדשה גם תאפשר ייצוג למפלגות קטנות יותר, אבל התוצאות עשויות לפגוע בשתי הבריתות החזקות במדינה - "8 במארס" ו-"14 במארס".

אחד הגורמים המשפיעים בברית "14 במארס" היא תנועת "העתיד", שנוסדה על ידי ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, שנרצח ב-2005. הגורם המשפיע ביותר בברית "8 במארס" הוא חיזבאללה. שתי הבריתות מייצגות שתי תפיסות שונות, כאשר "14 במארס" היא פרו-סעודית ואילו "8 במארס" היא פרו-איראנית. 

 נשיא לבנון מישל עאון וראש ממשלת לבנון סעד אל חרירי
 

מאבק בין גושים. נשיא לבנון מישל עאון וראש ממשלת לבנון סעד אל חרירי (רויטרס)

 

בכיר חזבאללה, נביל קאווק, אמר היום כי חזבאללה נמצאת "בכוננות עליונה ושיא מוכנות כדי להדוף כל תוקפנות. זה בראש סדר העדיפויות". לדבריו, "מחר יתקיימו בחירות בהן יש להצביע למען פעילות של חזבאללה נגד כל מזימה".

"יש פה למעשה מאבק בין סונים לשיעים, בין גורמים שיותר קרובים למערב, לבין גורמים שיותר קרובים לציר שכולל את איראן", מסביר לחדשות עשר פרופ' משה מעוז, מהחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית, "הגוש השיעי, שנמצא גם בברית עם איראן וסוריה, הוא חזק יותר ויש לו יותר השפעה".

ד"ר דני אורבך, היסטוריון צבאי ומרצה בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית, מוסיף כי "לכל אחד מהמחנות העיקריים, סעודיה ואיראן, בלעי ברית שונים והשאלה היא מי מבין בעלי הברית שלהם בתוך לבנון ישיג יותר כוח. עד עכשיו איראן משקיעה מעט, אבל משיגה הרבה כוח, בעוד שסעודיה משקיעה הרבה, אבל משיגה מעט".

על פי הערכות, איראן צפויה להמשיך להגדיל את אחיזתה בלבנון גם לאחר הבחירות. "תוצאות הבחירות אמנם לא יהיו לטובת חיזבאללה, אבל הבחירות זה דבר אחד ועוצמה פוליטית וצבאית זה דבר שני", אומר מעוז, "העוצמה הפוליטית עדיין תישאר בידי השיעים, דבר שצריך להדאיג את המערב".

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי
 

מדינתו צפויה להגדיל אחיזתה בלבנון. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי(ללא קרדיט)

 

בעלת ברית חשובה של חיזבאללה בלבנון היא "תנועת הפטריוטים החופשיים", שמשויכת מבחינה עדתית לנוצרים המארונים, והם אלה שצפויים להשפיע רבות על המצב בלבנון לאחר הבחירות. "נכון לעכשיו נראה כי כולם מנסים לשמור על איזון, אבל השאלה היא מי מתוך העדה ייבחר. העובדה שלמארונים, שבוחרים גם את הנשיא, יש ברית עם חיזבאללה, מגדילה בסופו של דבר את כוחו", הסביר מעוז.

היסטוריה של חוסר יציבות

מאז 2009, העם הלבנוני ראה את הממשלה מתמוטטת פעמיים, ב-2011 ו-2013; את מושב הנשיאות ריק במשך שנתיים וחמישה חודשים, בין השנים 2014-2016, ואת הפרלמנט מאריך את המנדט שלו שבע פעמים. כעת, נראה שלבנון נמצאת במצב יציב יותר והתושבים יקוו שמאורעות העבר לא יחזרו על עצמם לאחר הבחירות.

"עד מלחמת האזרחים בסוריה, הגישה הייתה שבלבנון אפשר להפציץ ללא הפרעה, אבל בסוריה אסור", אמר אורבך, "עכשיו המצב הפוך. דרך חיזבאללה ישנה התערבות לבנונית בסוריה ולבנון כבר לא 'מופע שולי' לעומת הסורים. הציר נשאר אותו ציר, אבל הגורם המשפיע הפך להיות לבנון".

 טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה
 

מלחמת האזרחים שינתה את התמונה. טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה(רויטרס )

 

בתור הציר עצמו גם חלו שינויים, כפי שהסביר אורבך. "חיזבאללה שנים נתפס כחייל נאמן של איראן, אבל זה השתנה מעט", אמר, "אמנם הארגון עדיין מגובה על ידי הרפובליקה האסלאמית, אבל לעתים נראה שהוא פועל בצורה עצמאית יותר ויש לו יותר יוקרה".

התמונה הצפויה לאחר הבחירות והתחזקות הציר חיזבאללה-איראן, צפוי גם להשפיע על עימות עתידי, אם וכאשר יתרחש, מול ישראל. "אם קודם היה צפוי עימות מוגבל בין ישראל ללבנון, כעת המצב ישתנה כי חיזבאללה לא מעוניין בעימות שכזה", אמר אורבך, "הדוקטרינה החדשה שלו, בעקבות היוקרה שצבר, הובילה לכך שהוא לא מעוניין להיות מעורב ישירות בעימות עם ישראל. לכן, אני מעריך שהוא מעוניין שאם יקרה עימות, הוא יתרחש מול איראן בשטח סוריה. מבחינתו של חיזבאללה זה הדבר הטוב ביותר כי הוא לא ייפגע ישירות".

אורבך ומעוז מעריכים שבסופו של דבר תוצאות הבחירות לא ישפיעו על היציבות היחסית הקיימת בלבנון, שכן המדינה בעלת ניסיון רב בהתמודדות עם משברים, והיא תרצה לשמור על הסטטוס קוו הקיים בין נוצרים למוסלמים במדינה. "אף אחד לא רוצה לחצות את הקווים האדומים של הצד השני", אמר אורבך, "מבחינת הנוצרים, הם לא יאפשרו הקמת רפובליקה אסלאמית מצד אחד, ומצד שני הם מבינים שלדרוש מחיזבאללה לפרק את נשקו אינה ריאלית".