לקראת ההכרעה בהסכם: גם האיראנים פועלים מתוך לחצים פנימיים

טראמפ הבטיח לבטל את הסכם הגרעין, ונתניהו כבר מזמן הפך את הנושא לדגל עבורו. אבל גם זריף ורוחאני הקריבו הרבה הון פוליטי – וכעת הם צריכים להראות תוצאות • פרשנות

על רקע איומיו של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין, ולקראת המועד שבו יכריע בנושא (12 במאי), שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם היום סרטון שבו הוא קובע כי איראן לא תקבל שינויים בהסכם. האיראנים מנסים להציג מה שניתן, ולכן הם מביעים את העמדה הכי עיקשת, גם כדי ששאר המדינות החתומות על ההסכם יגידו לנשיא האמריקני טראמפ: "אתה משוגע".


כשבוחנים את אמירתו של זריף, צריך להתחשב גם במצב הפליטי באיראן, בדיוק כמו שעושים כשנתניהו או טראמפ מציגים עמדה קיצונית בנוגע לנושא. טראמפ הבטיח לבוחריו לבטל את ההסכם, נתניהו היה מגדולי המתנגדים לו, והמשיך את הקמפיין נגדו גם אחרי שנחתם. בצורה דומה, לחץ פוליטי פנימי מופעל גם על זריף ועל נשיא איראן, חסן רוחאני.

רוחאני וזריף הקריבו הרבה הון פוליטי על מנת להגיע להסכם בין איראן למעצמות, להגבלת הפיתוח הגרעיני בתמורה להסרת הסנקציות הכלכליות. הם לא ממש הרוויחו את מה ששהובטח לציבור, לכן היו ההפגנות בטהראן. במקביל, יריבים פוליטיים שלהם, כמו אחמדיניג'אד, משתמשים בזה כד לתקוף אותם. 

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

שר החוץ האיראני ניסה לתת תשובה לטראמפ ולנתניהו, ואמר בשורה התחתונה כי איראן לא מתכוונת לשלם מחיר על המגעים בין האירופים לארה"ב. מתחולל כרגע מצב א-נורמלי, שבו האירופים מנהלים משא ומתן עם טראמפ על מה הם יקבלו מאיראן – שלא שותפה בכלל לשיחות.

יכול להיות שבסופו של דבר טראמפ יספר משהו על תיקון ושינוי ההסכם, אבל האיראנים מנסים לומר שזה לא יקרה. גם אם טראמפ יודיע שהוא פורש, הוא יכול להפעיל את הסנקציות ואז להטיל מורטיוריום של כמה חודשים – השהייה של הביטול. גם לפי ההסכם, ניתן להפר סעיף מרכזי בו לתקופה של כ-30 יום ללא ביטול אוטומטי. כך שיש פרק זמן שטראמפ יוכל להפעיל לחץ נוסף לשינוי ההסכם גם לאחר "הפרישה".

למעשה, אף אחד לא יכול לנבא מה יעשו האיראנים וגם לא טראמפ. מדובר בשני גורמים בלתי צפויים בתוך המערכת. במובן הזה, ההתבטאות של זריף הגיונית – הנסקציות החריפות ביותר שיוטלו עליהם הם קטיעת המימון בבנקים אירופיים. "לא נפתח מחדש את המו"מ על הסכם הגרעין, לא נקבל שינויים בהסכם הנוכחי ולא ניסוג מעמדתנו מול הבריונות האמריקנית", אמר. עוד ציין כי "אם ארה"ב תחליט על נטישת ההסכם - היא תישא באחריות".