תמונות לוויין חדשות מאיראן: פעילות חריגה בכור בפורדו

בצל החלטתו הצפויה של טראמפ על הסכם הגרעין: התיעוד מצביע על פעילות ערה באתר הגרעין, כולל הגעת כלי רכב, פתיחה של מנהרות תת-קרקעיות והקמת מרכז מחקר ופיתוח

תמונות לווין חדשות שפורסמו היום (חמישי) מצביעות על פעילות חריגה באתר העשרת האורניום פורדו שבאיראן. במסגרת הסכם הגרעין עם המעצמות נאסר על איראן לפתח את המתקן למטרות גרעין, אך לא ברור אם התמונות מעידות על הפרה.

בתמונות, שפרסמה חברת ImageSat Internatioanl (ISI) ניתן לראות כלי רכב ואוטובוסים חונים באתר בתחילת השבוע, כמו גם שער הכניסה המוביל למנהרות אתר ההעשרה פתוח. בנוסף לכך, הוקמו במקום מבנים חדשים אשר על פי ההערכות צפויים לשמש למחקר ופיתוח. 

 צילום  מאתר ההעשרה פורדו באיראן
 

צילום מאתר ההעשרה פורדו באיראן( ImageSat International (ISI))

 
 צילום  מאתר ההעשרה פורדו באיראן
 

צילום מאתר ההעשרה פורדו באיראן( ImageSat International (ISI))

 
צילום  מאתר ההעשרה פורדו באיראן
 

צילום מאתר ההעשרה פורדו באיראן( ImageSat International (ISI))

 

מוקדם יותר היום, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, פרסם סרטון ביוטיוב על רקע איומיו של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. "לא נפתח מחדש את המו"מ על הסכם הגרעין, לא נקבל שינויים בהסכם הנוכחי ולא ניסוג מעמדתנו מול הבריונות האמריקנית", אמר. עוד ציין כי "אם ארה"ב תחליט על נטישת ההסכם - היא תישא באחריות". זריף הוסיף כי "ארה"ב מפרה באופן עקבי ובוטה את התחייבותיה ולכן לא נהיה מוכן לדון על שום שינוי בהסכם".

זריף, אחד מאדירכלי הסכם הגרעין עם שש המעצמות, התייחס גם להצהרת הגרעין של נתניהו, שבה הציג את ארכיון הגרעין של המדינה, ואמר כי "הסתמכותו של ראש ממשלת ישראל על האשמות קריקטוריסטיות כדי לשנות את ההסכם, לא הצליחה לעבוד על אף אחד".

 שר החוץ האיראני, מוחמד זריף
 

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף (חדשות עשר)

 

בסרטון שאורכו חמש דקות, נראה שר החוץ זריף כשהוא יושב מאחורי שולחן עבודה, כשברקע מדפי ספרים ודגל איראן. במהלך הדברים שנשא הוא לעג לטראמפ ואמר: "אם נדבר במונחים של נדל"ן, כשאתה קונה בית ומעביר את משפחתך לתוכו והורס אותו כדי לבנות גורד שחקים, אתה לא יכול לחזור אחרי שנתיים ולנהל משא ומתן מחודש על המחיר".

עוד לפני כן מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לנשיא טראמפ שלא לבטל את הסכם הגרעין. לדבריו, המזרח התיכון ייהפך למקום מסוכן יותר אם ארה"ב תוותר על ה"ניצחון הדיפלומטי"  מול איראן. "אם יום אחד יהיה הסכם טוב יותר – כדאי יהיה להחליף אותו", אמר גוטרש, "אולם אסור לעשות זאת ללא חלופה טובה יותר". על המתיחות בין ישראל לאיראן, אמר מזכ"ל האו"ם כי "קיימים סיכונים, ואנחנו צריכים לעשות הכול על מנת למנוע מהם להתממש".

 נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן (רויטרס)

 

לפני שלושה ימים נשא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהרה מיוחדת בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. טראמפ, שהצהיר באופן עקבי כי אינו מרוצה מההסכם ואיים בעבר כי יפרוש ממנו, הגיב בחיוב לדברי נתניהו. הוא גם התייחס לפקיעת המועד שהקציב לפרישה מההסכם שנחתם ב-2015. "זאת סיטואציה לא מקובלת. נראה מה יקרה. נקבל החלטה לפני ה-12 בחודש", אמר.

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן העניק אתמול ראיון לעיתון "קומרסנט" הרוסי, ואמר כי ישראל תתקוף את מערכות ה-S-300 הרוסיות שאותם תקבל סוריה במידה שיעשה בהן שימוש נגד מטוסים ישראלים. "אם נשק זה לא יופנה נגדנו הרי שאין זה מענייננו, אך במידה ומערכת זו תירה על מטוסינו, הרי שכמובן שנגיב", אמר. ליברמן התייחס בראיון גם לאיראן ואמר: "לא נרשה לאיראן להפוך את סוריה לנקודת מעבר קדמית כנגדנו. ראינו כיצד איראן ניסתה לתקוף את ישראל ושלחה מזל"ט למוש לעבר ישראל. כל ניסיון מצד איראן להשיג דריסת רגל צבאית בסוריה יסוכל".