"דברים שקריים ומצערים": בריטניה וצרפת גינו את נאום אבו מאזן

משרד החוץ הצרפתי והשר לענייני המזה"ת בבריטניה גינו את הנאום שבו התבטא יו"ר הרשות בצורה אנטישמית: "כל ניסיון להצדיק את השואה בלתי מקובל". גם האיחוד האירופי גינה

בריטניה וצרפת גינו היום (חמישי) את נאומו של נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שבו השתמש באמירות אנטישמיות.

"הדברים של אבו מאזן על השואה היו מדאיגים מאוד ואינם עוזרים לשלום באזור", אמר השר לענייני המזרח התיכון בבריטניה, אליסטר מרט. "כל ניסיון להצדיק או להסביר להצדיק אלמנט כלשהו מהשואה הוא בלתי מקובל", המשיך, "הנשיא עבאס הראה מחויבות לאי-אלימות ולפתרון שתי המדינות, אבל הרטוריקה שלו לא משרתת את האינטרסים של העם הפלסטיני ומאוד מדאיגה למטרת השלום".

ממשרד החוץ הצרפתי נמסר: "אנחנו מגנים את דבריו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ושותפים לתחושות שדבריו עוררו. אנחנו סבורים כי דבריו היו שקריים ומצערים. צרפת קוראת לכולם לפעול ברוח של שלום ודיאלוג כדי ליצור את התנאים לשלום בין ישראל לפלסטינים. זה דורש התנהלות אחראית ביותר בהתבטאויות פומביות של שני הצדדים. צרפת מגנה את האנטישמיות על כל צורותיה ומחויבת להילחם בתופעה הזאת".

אבו מאזן במועצת הבטחון בניו יורק
 

אבו מאזן במועצת הבטחון בניו יורק (UN Web TV)

 

אתמול גינה גם האיחוד האירופי את הנאום, ומתח ביקורת חריפה על דבריו לפיהם מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. בהודעה רשמית של הארגון נכתב כי דברים אלו "בלתי מתקבלים על הדעת". עוד נכתב בהודעה כי רטוריקה שכזו "רק תשחק לידיהם של אלו שלא מעוניינים בפתרון שתי המדינות, בו אבו מאזן תמך שוב ושוב".

באיחוד האירופי ציינו כי השואה ומלחמת העולם השנייה "הגדירו את ההיסטוריה של אירופה המודרנית, כפי שאף אירוע לא עשה", בהודעה נכתב כי חינוך השואה הוא עדיין תחום מרכזי בבניית חוסן מפני כל צורות השנאה בחברה. לדברי הארגון, "אנטישמיות היא לא רק איום ליהודים, אלא גם לחברה הליברלית והפתוחה שלנו. האיחוד האירופי נשאר מחויב להילחם בכל צורה של אנטישמיות ובכל ניסיון להצדיק את השואה".

נתניהו ואבו מאזן
 

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

 

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החינוך נפתלי בנט התייחסו אתמול לאמירה של אבו מאזן לפיה מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. נתניהו אמר כי אבו מאזן נשא עוד נאום אנטישמי. "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית", אמר נתניהו. "אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה. אני קורא לקהילה הבינלאומית לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

שר החינוך, נפתלי בנט תקף גם הוא את אמירותיו של המנהיג הפלסטיני. "אבו מאזן ספוג באנטישמיות ובגזענות מכף רגלו ועד ראשו. הוא ממשיך את מסורת קודמיו, המופתי שהיה חבר של היטלר, וערפאת, רב-מרצחים של יהודים", אמר בנט. "הוא מזרים את רעל האנטישמיות במוחות הדור הבא. את השלום נביא מהשטח, לא דרך רשות מושחתת ואנטישמית".

 דיוויד פרידמן ואבו מאזן
 

דיוויד פרידמן ואבו מאזן (רויטרס)

 

לדברים התייחס הלילה גם שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן. "אבו מאזן הגיע לשפל חדש כשטען כי הפוגרומים נגד היהודים לאורך השנים התרחשו בשל 'ההתנהגות החברתית שלהם וההתעניינות שלהם בבנקים'", כתב פרידמן בחשבון הטוויטר שלו, "לכל אלה שחושבים שישראל היא הסיבה לכך שאין שלום, תחשבו שוב". 

אבו מאזן אמר בנאומו כי באירופה פנו נגד היהודים "לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'". הוא טען כי מטרתו של אדולף היטלר הייתה שהמדינה היהודית שתהיה כפופה לו, וכי הצורר הנאצי הציע ליהודים להגר לפלסטין בתמורה לכסף ולשמירה על כל רכושם.

יו"ר הרשות הפלסטינית התייחס בנאומו גם לפרסום בחדשות עשר על דבריו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. אבו מאזן אמר כי קיבל הבטחות מסעודיה לפיהן הממלכה לא שינתה את עמדתה בנוגע לסוגיה הפלסטינית. "יש הרבה שמועות. אל תאמינו להן", אמר עבאס.