שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, חדשות עשר

שר החוץ האיראני: "לא נפתח מחדש את המו"מ על הסכם הגרעין"

זריף תקף בחריפות את ארה"ב, כשבוע לפני החלטתו של טראמפ. על הצהרת הגרעין של נתניהו: "הוא לא הצליח לעבוד על אף אחד" • לברוב: "אם לישראל יש מידע - שתמסור לאו"ם"

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם היום (חמישי) סרטון ביוטיוב על רקע איומיו של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. "לא נפתח מחדש את המו"מ על הסכם הגרעין, לא נקבל שינויים בהסכם הנוכחי ולא ניסוג מעמדתנו מול הבריונות האמריקנית", אמר. עוד ציין כי "אם ארה"ב תחליט על נטישת ההסכם - היא תישא באחריות". זריף הוסיף כי "ארה"ב מפרה באופן עקבי ובוטה את התחייבותיה ולכן לא נהיה מוכן לדון על שום שינוי בהסכם".

זריף, אחד מאדירכלי הסכם הגרעין עם שש המעצמות, התייחס גם להצהרת הגרעין של נתניהו, שבה הציג את ארכיון הגרעין של המדינה, ואמר כי "הסתמכותו של ראש ממשלת ישראל על האשמות קריקטוריסטיות כדי לשנות את ההסכם, לא הצליחה לעבוד על אף אחד".

הקטע המלא:

עוד כתבות בחדשות עשר >>

החיפושים אחר נהג המשאית בדרום: גופת גבר אותרה בערבה

סערה קטלנית: כמאה הרוגים בסופת חול שפקדה את צפון הודו

רכבת הרים נתקעה - והותירה את נוסעיה בין שמים לארץ

סרטון הווידאו של זריף התפרסם גם ברשת החברתית המועדפת על הנשיא טראמפ - טוויטר. נראה כי המסר אותו ניסה זריף להעביר נועד לציבור האיראני לאחר שקודם לכן התראיין לכלי תקשורת אמריקניים והגן על הסכם הגרעין.

בסרטון שאורכו חמש דקות, נראה שר החוץ זריף כשהוא יושב מאחורי שולחן עבודה, כשברקע מדפי ספרים ודגל איראן. במהלך הדברים שנשא הוא לעג לטראמפ ואמר: "אם נדבר במונחים של נדל"ן, כשאתה קונה בית ומעביר את משפחתך לתוכו והורס אותו כדי לבנות גורד שחקים, אתה לא יכול לחזור אחרי שנתיים ולנהל משא ומתן מחודש על המחיר".

 שר החוץ האיראני, מוחמד זריף
 

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף (חדשות עשר)

 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר היום כי "אם ישראל, או כל מדינה אחרת, השיגה מסמכים המוכיחים שלאיראן עדיין יש תוכניות גרעין – עליה למסור אותם לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". עם זאת, לברוב לא פסל את האפשרות שהמידע שנתניהו הציג במסמכים, אינו חדש.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לנשיא טראמפ שלא לבטל את הסכם הגרעין. לדבריו, המזרח התיכון ייהפך למקום מסוכן יותר אם ארה"ב תוותר על ה"ניצחון הדיפלומטי" מול איראן.

"אם יום אחד יהיה הסכם טוב יותר – כדאי יהיה להחליף אותו", אמר גוטרש, "אולם אסור לעשות זאת ללא חלופה טובה יותר". על המתיחות בין ישראל לאיראן, אמר מזכ"ל האו"ם כי "קיימים סיכונים, ואנחנו צריכים לעשות הכול על מנת למנוע מהם להתממש".

כזכור, כבר ביום שני התייחס זריף לדבריו של נתניהו ואמר כי הנאום הורכב מ"טענות כוזבות ולא חשובות". בהמשך הוסיף כי הנאום תואם עם טראמפ: "הנשיא האמריקני חוגג על מחזור האשמות ישנות שכבר טופלו על ידי הסוכנות לאנרגיה אטומית. כמה נוח. החשיפה לכאורה על ידי הילד שצעק 'זאב' תואמה ימים לפני ה-12 במאי. השמחה הפזיזה של טראמפ הורידה את המסכה".