מובטלים מתקשים למצוא עבודה: "כולם מצמצמים, זה בלתי אפשרי"

על רקע העלייה הגדולה במספר המובטלים ברחבי הארץ, מתברר כי הקושי הוא האמיתי הוא לא באיבוד העבודה, אלא במציאת עבודה חדשה. 35% מהמובטלים בישראל כבר צברו כמעט 9 חודשים רצופים ללא עבודה. "פעם חיזרו אחריי", סיפרה סמנכ"לית שיווק לשעבר. "היום אני עוד מחכה לעבודה"

(2:37 דקות)

הנתונים על האבטלה ההולכת וגדלה בארץ מדאיגים כמעט כל ישראלי, אבל נראה כי הנתון המדהים באמת הוא האורך של תקופה האבטלה. ככל שמתגברים איתותיו של המשבר הכלכלי, ישראלים מתקשים יותר ויותר למצוא עבודה חדשה, ו-35% מהם צברו כבר יותר מ-270 ימי אבטלה - כמעט 9 חודשים.

 

לושי ברנט מתל אביב ניהלה קריירה מצליחה כסמנכ"לית שיווק. לפני כ-8 חודשים היא התבשרה באופן מפתיע על פיטוריה בשל ההאטה במשק, ומאז עוד לא מצאה עבודה. "קשה לי מאוד למצוא תפקיד חדש. כולם מצמצמים. מעבר לזה חברות כל הזמן מתמזגות - אם פעם היו 3 מקומות לעבוד פעם, היום יש רק אחד".

 

גם מיכאל ורצברגר, לשעבר איש הייטק, מחפש עבודה כבר קרוב לשנה. הוא פוטר אחרי 4 שנים בגלל "שינוי מבני" בחברה שהעסיקה אותו, ומדצמבר שולח קורות חיים לחברות. "אתה לא מקבל תשובה, אף אחד לא מתייחס אליך", סיפר ורצברגר בתסכול. "גם כשמזמינים לראיון, זו רק שיחה קצרה ולא חוזרים עם תשובה. זה מעלה מחשבות של האם אני מבוגר מדי, ומה יקרה איתי בעתיד".

 

 ככל שהמשבר במשק מחריף, תופעת האבטלה הממושכת הופכת לשכיחה יותר בארץ. קרוב לחמישית מהעובדים מוצאים עבודה בתוך חודש, אבל ל-20% אחרים לוקח כמעט 3 חודשים למצוא עבודה. 35% מהמובטלים במשק צברו כבר יותר מ-270 ימים ברצף בלי משרה.