עקב הקריאה להימנע ממדורות - ירידה בזיהום אוויר בחג ביחס לעבר

המשרד להגנת הסביבה מסר כי נרשמה ירידה של שליש בזיהום - פי 7.1 מהרגיל, לעומת פי 10.9 בשנה שעברה. בחיפה ובנשר הייתה ההיענות הגבוהה ביותר והזיהום הנמוך ביותר

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר היום (חמישי) כי בעקבות הקריאות להימנע מקיום מדורות ל"ג בעומר, נרשמה ירידה בזיהום האוויר – פי 7.1 לעומת פי 10.9 בשנה שעברה – ירידה של שליש.

החשש משריפות לאור החום הכבד ששרר, הוביל את ראשי הרשויות ואף את ראש הממשלה לקרוא לציבור לוותר על הדלקת המדורות.

 חגיגות ל"ג בעומר
 

חגיגות ל"ג בעומר( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עורך דינו של טראמפ: הוא ידע על דמי השתיקה לשחקנית הפורנו

בלעדי: תיעוד מעצרם של חשודים בהבאת נשים מאוקראינה לזנות

תיעוד: תלמיד ישיבה ישראלי הותקף בניו יורק; החשודים נעצרו

בחיפה ובנשר התושבים נענו לקריאת הרשויות המקומיות ולא הבעירו מדורות. ניתן לראות זאת לפי נתוני הניטור של המשרד, מהם עולה כי זיהום האוויר לא השתנה כלל לעומת יום רגיל בבדיקה של חלקיקים קטנים מ- 2.5 מיקרון.

למרות המגבלות בערים מסוימות, ראשי הערים בכל זאת החליטו באזורים ספציפיים להרשות להדליק מדורות. ברחובות, למשל, פתחו מתחם נקודתי וכן הקימו הפנינג לילדי העיר ביוזמת ראש העירייה, רחמים מלול, ובארגונם של יפעת לנציאנו, מנהלת בית הספר ע"ש יצחק נבון, ומחזיק תיק החינוך, זוהר בלום.

מוקדם יותר אתמול, נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, הורה על צו המגביל את קיומן של מדורות ברוב חלקי הארץ לקראת ל"ג בעומר, בעקבות מזג האוויר השרבי. זאת, לאחר הערכת מצב שנערכה בנושא. ההגבלות תקפות לכמה ערים ולאזורים מיוערים.

״אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, ושמירת מרחק מאזורי יער וחורש וחומרים דליקים העלולים לסכן רכוש וחיים״, אמר שמחי, שחתם על צו המורה על שורה של הגבלות הכוללת בין היתר את הגבלת ממדי המדורה עד לגובה של מטר וחצי וקוטר של עד שלושה מטרים. כמו כן, הדגיש את האיסור על הדלקת מדורה ביער ובחורש גם במקומות המיועדים לכך. בנוסף, ניתנו מגבלות להגדלת המרחקים בין המדורות לגורמי סיכון כגון יערות, בנייני מגורים, מתקני גז ודלק, קווי חשמל.

שר החינוך נפתלי בנט שוחח אתמול בבוקר עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, וביקש לגבש המלצה בנושא המדורות, לנוכח מזג האוויר הצפוי. לאחר התייעצויות שקיים המשרד עם נציבות הכבאות, מסר אבואב הנחיות למערכת החינוך, לפיהן ניתן להדליק מדורות אך ורק תחת המגבלות שמפורטות בהודעת הכבאות וההצלה. במקביל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה סרטון לחשבון הטוויטר שלו וקרא לישראלים שלא להדליק מדורות. "הערב אנחנו מציינים את ל״ג בעומר. החזאים אומרים לנו שיש טמפרטורות גבהות ויש רוחות, והמומחים אומרים: אל תדליקו מדורות. אז אל תדליקו מדורות. יהיו הזדמנויות אחרות. אבל אם אתם חייבים אז מקסימום תעשו מנגל בבית, אפשר גם צמחוני", כתב נתניהו.