ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה, דוברות המשטרה

"הבטחות לחוד ומעשים לחוד": ריטמן תקף את ארדן - ופרש מהמשטרה

לאחר שיחה עם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, החליט ניצב ריטמן שלא להמשיך בשורות הארגון. "נקלעתי בשנים האחרונות בעל כורחי לסיטואציה הזויה" • על השר לב"פ: לא קיים הבטחתו

  • פורסם ב:
  • 02/05/2018 23:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/05/2018 23:58
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

ניצב רוני ריטמן החליט לפרוש מהמשטרה. כך פורסם אמש (רביעי). ריטמן ערך שיחה עם מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, ולאחריה החליט שלא להמשיך בשורות הארגון.

"אין זה סוד שהתלבטתי בימים האחרונים לעניין המשך דרכי במשטרת ישראל. אני משרת 35 שנים במערכת הביטחון מהן 31 שנים במשטרה בתפקידי פיקוד בכירים. מהניסיון המצטבר אין לי ספק, המשטרה כיום היא הארגון החשוב ביותר להגנה על דמותה, ערכיה וחוסנה החברתי של מדינת ישראל", כתב ריטמן לאלשיך.

"נקלעתי בשנים האחרונות בעל כורחי לסיטואציה הזויה, שלא ריפתה את ידי במאומה ותוך כדי מאבק על שמי הטוב, הובלתי, יחד עם רבים וטובים, את יחידת להב 433 'להישגים ארגוניים פנומנליים חסרי תקדים', כפי שאתה עצמך ציינת בנאומך בפני שוטרי היחידה, בערבו של חג הפסח האחרון. אני גאה בתקופה הארוכה בה פיקדתי על היחידה ובהישגיה וגאה על היותי חלק מסגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל בעת הזו.

"לצד כיבוד פסיקת בג״ץ בעתירה מנהלית, לאחר שלא נבחנו העובדות עצמן בערכאה שיפוטית כלשהי וכן למרות שאני סבור כי ההחלטה שנתקבלה הייתה על בסיס עובדות חלקיות ופרשנות מגמתית שניתנה להן ע״י צד אחד בלבד, ביקשתי לסיים, ביוזמתי, את תפקידי כר׳ להב 433, לאחר שלוש וחצי שנים בתפקיד. ציפיתי, כפי שהובטח לי על ידך, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ובהסכמת השר לבט״פ, לתפקיד 'רוחב' ברמת ניצב שבו אוסיף לתרום מניסיוני לעם ישראל ולמשטרת ישראל".

 ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה
 

ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה (דוברות המשטרה)

 

"לפני כשבוע לאחר שיחתי עם השר לבט״פ ח״כ גלעד ארדן, אותה טרח לקיים עם יועץ משפטי שרשם כל מילה, הבנתי שהבטחות לחוד ומעשים, לרבות מול 'הבטחות שלטוניות', לחוד. לתחושותיי הצטרפו השיהוי בהחלטת פרקליט המדינה לקיים בדיקה על חקירת מח״ש בענייני, למרות חשש למעשים פליליים שנעשו ע״י בכירי מח״ש שהמלצתם השפיעה על החלטת בג"ץ.

"לא נסתר מעיני השיח התקשורתי הנוכחי, המקים בנוסף, חשש לאי הארכת כהונתך בשנה, בין היתר על רקע תמיכתך בי. לצד הזעזוע מאמירות הנאמרות בעניין הארכת הכהונה ומיוחסות לגורמים פוליטיים ואינטרסנטיים, ההקשר שנעשה לחקירות הרגישות שהתנהלו ומנוהלות בלהב 433 ורצוני העז להישאר לצדך ולהילחם בכוחות המאיימים על דמותה של ישראל כולה, ברור לי שלא אמתין זמן בלתי סביר ולא אוותר על זקיפות הקומה וערכיי הפיקודיים והמוסריים בעבור תפקיד נוסף . אני בוחר היום להעדיף את טובתה של משטרת ישראל, לא לתת יד למלעיזים ולהקשות עליך בעצם הישארותי בארגון, דבר שעלול לגרור את השהיית סבב הבכירים הצפוי, בשל הקושי לריצוי מאן דהוא במציאת תפקיד 'לא רלוונטי' עבורי".

בתחילת השנה פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ריטמן, ביקש לסיים את תפקידו ביחידה. עם זאת, ריטמן הדגיש אז כי אין ברצונו לפרוש מהמשטרה.

לפני כשלושה חודשים הוגשה תשובת המדינה לבג"ץ בעתירה שהוגשה נגד ריטמן לאחר שמפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, החליט להשאיר את ריטמן בתפקידו על אף טענות שהטריד מינית שוטרת. בתשובה, טען המפכ"ל אלשיך כי מחליפו של ריטמן ייקבע עד ה-1 באפריל וכי פרק הזמן לקביעת זהות המחליף יכלול את החפיפה בין השניים. בהמשך מונה ניצב יגאל בן שלום לתפקיד מפקד להב 433.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הסביר לאלשיך, את משמעותיות פסק דין בג"ץ בנוגע לריטמן, והבהיר לו כי מצופה שהוא ינקוט כלפי ריטמן צעד פיקודי חמור. המפכ"ל, שבהתחלה רצה לנקוט בצעד מינורי בלבד, הבין שאין לו ברירה והבהיר לריטמן שהוא יצטרך לעזוב את תפקידו.

אלשיך החליט בתחילה להשאיר את ריטמן בתפקידו על אף טענות כי הטריד מינית שוטרת. המתלוננת עתרה בנידון לבג"ץ שביקר את החלטת המפכ"ל. השופטים קבעו כי ההחלטה אינה יכולה להיוותר על כנה. הם לא קבעו כי יש להורות על פיטורים או העברה מתפקיד, אלא החזירו את ההחלטה לפתחם של אלשיך והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. המפכ"ל טען בעבר שהמתלוננת אינה אמינה ואינטרסנטית.