נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן, רויטרס

איראן חוששת: חומרים מסווגים נוספים חשופים בפני ישראל

למרות הזלזול הפומבי בהצהרת הגרעין של נתניהו, בטהראן נמצאים במבוכה קשה לנוכח היקף החדירה המודיעינית. ברחוב האיראני תומכים: "אם תהיה תקיפה, נצא למלחמה"

למרות ההצהרות המזלזלות והדיבורים על "שקרים וקשקושים", כלי התקשורת הממסדיים באיראן המשיכו לעסוק גם אתמול (רביעי) במצגת "ארכיון הגרעין" של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבמהלכה הציג רה"מ העתקים של החומרים שנאספו בטהראן ואמר: "המסמכים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

הטלוויזיה האיראנית גייסה את האזרח האיראני שבדרך כלל אדיש לסוגיות של מדיניות חוץ ושידרה את תגובות הרחוב לנאום. "מתחילת המשא ומתן נראה שמטרתו של נתניהו היא ביטול ההסכם. הוא לא רצה שההסכם ייחתם", אמר אזרח איראני בזמן שאחר הוסיף: "אם תהיה תקיפה צבאית כלשהי, נצא למלחמה בכל הכוח".

 נתניהו מציג את מסמכי הגרעין
 

נתניהו מציג את מסמכי הגרעין (חדשות עשר)

 

למרות הזלזול הפומבי, המשטר במבוכה קשה לנוכח היקף החדירה המודיעינית. באיראן חוששים שחומרים מסווגים נוספים חשופים בפני המוסד הישראלי ובהם פרויקט פיתוח הטילים ארוכי הטווח - שעליו לא הוטלה כל מגבלה בהסכם הגרעין. לכן במקביל לצעדים תקשורתיים ודיפלומטיים, נערכת קהיליית המודיעין האיראנית לבדק בית יסודי וארגון מחדש של סודותיו הכמוסים של משטר האייאתולות.

עלאא' א-דין בורג'ורדי, יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, אמר: "אם הסנקציות הכלכליות של ארה"ב יוטלו שוב, לא יהיה לדעת הקהל האיראנית ולפרלמנט האיראני כל צידוק להישארות בהסכם".

בורג'ורדי אף מתח ביקורת נגד מדיניות החוץ הסעודית כלפי ישראל והתחממות היחסים בין המדינות. "מצערים על כך שממשלת סעודיה נמצאת בחזית המדינות התומכות בנורמליזיציית היחסים עם המשטר הציוני הכובש", אמר במסיבת עיתונאים בדמשק. במהלך מסיבת העיתונאים נשאל גם בורודג'רדי בנוגע לנאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תוכנית הגרעין האיראנית והאיומים ששיגר לעבר טהראן, וזה ענה כי "איראן תגיב לכל פעולה אגרסיבית נגד הרפובליקה האסלאמית בזמן המתאים". לגבי הנאום אמר כי נתניהו "חוזר על אותם השקרים שוב ושוב בכדי להונות את מנהיגי העולם ודעת הציבור".