האקר (אילוסטרציה), fottolia

חרף זלזול המפקדים: החייל פרץ למחשבי צה"ל - וחשף פרצה חמורה

גאון מחשבים התריע בפני מפקדיו כי המערכת הצה"לית חשופה לפריצות. הם התעלמו - אך הוא הוכיח את דבריו בפריצה למאגר סודי. חרף העבירה החמורה, הוא יצא עם עונש קל ביותר

פרסום ראשון: סמל ד', חייל משוחרר מצה"ל כבן 20 וגאון מחשבים, פרץ במהלך שירותו הצבאי למערכות המחשבים של הצבא כדי להוכיח עד כמה המערכת חשופה. למרות שמדובר בעבירה חמורה, במסגרת עסקת טיעון הסביר החייל כי עשה זאת מטעמים אידיאולוגיים, ויצא עם עונש קל בלבד.
 

כבר מגיל צעיר היה ד' שקוע בעולם המחשבים. לאחר גיוסו הוצב ביחידה טכנולוגית של אוגדה מובחרת, ובזמן שירותו גילה כי מערכת המחשבים הצה"לית "צה"לנט" חשופה לפריצות מבחוץ. ד' רצה להזהיר את מפקדיו והחל להציף אותם בפניות כל הדרך למעלה בשורת הפיקוד. אולם כמו בתסריט הוליוודי, מפקדיו התעלמו ממנו, התעצבנו, שללו ממנו את הכניסה למחשבי הצבא ושלחו אותו להיות עובד מטבח.

>> עוד כתבות בחדשות 10:
דיווח: קיימברידג' אנליטיקה, חברת איסוף המידע, נסגרת
לבנון בוחרת: מי ישלוט במדינה - איראן וסוריה או ערב הסעודית?
הגנב האלגנטי שגונב את התיק בשניות

 

 האקר (אילוסטרציה)
 

האקר (אילוסטרציה)(fottolia)

 


למרות היחס שקיבל, ד' לא איבד את הדחף שלו לתקן את חולשות מערכת המחשוב הצבאית והחל לפרוץ אליה. הוא הוציא משם את פרטיהם האישיים של ראשי מערך הסייבר של צה"ל – אותם אנשים שתפקידם להגן על המערכת הצבאית, והחל לפנות אליהם. גאון המחשבים החל להגיע לביתם של הבכירים, להתקשר אליהם ובעיקר להתריע בפניהם כי אם הוא הצליח להוציא מהמערכת את פרטיהם אז המערכת פרוצה.

בסופו של דבר המשטרה הצבאית עצרה את ד', חקרה אותו והעמידה אותו לדין צבאי. באמצעות סנגוריו סרן ליאור עייש וסרן אליסף מלמד, הוא הסביר במשפטו כי פעל ממניע אידיאולוגי ורצה להזהיר מפני הפריצות. בסופו של דבר התקבלה עסקת טיעון עם עונש קל במיוחג של מאסר על תנאי וקנס של 1500 שקלים. בינתיים, ד' כבר סיים את שירותו הצבאי, אבל אין לדעת, אולי בעתיד ישתמש ביכולותיו כדי לעזור לצבא במלחמות הסייבר.