עצרת בחירות בלבנון, רויטרס

לבנון בוחרת: מי ישלוט במדינה - איראן וסוריה או ערב הסעודית?

אזרחי ארץ הארזים הולכים לבחור כיצד ייראה עתידם. האם חיזבאללה ובעלי בריתו יצליחו לזכות בשליטה? וכיצד החלטת טראמפ לגבי הסכם הגרעין תשפיע?

אחרי תשע שנים, לבנון הולכת לבחירות שיכריעו לאן פניה של ארץ הארזים. המדינה מורכבת ממאזן עדתי מסובך ועדין: סונים מול שיעים, נוצרים, דרוזים שבהיסטוריה הקצרה שלהם הלכו לבחירות, למלחמות אזרחים וגם יצאו למלחמה מול ישראל כשחיזבאללה מוביל את כולם.

ערב הסעודית רוצה שחרירי ינצח ואיראן כמובן רוצה את חיזבאללה. בינתיים, איראן כבר נמצאת בסוריה ורוצה להשלים את המהלך ולהפוך את כל לבנון למדינת חיזבאללה. לכן הבחירות ביום ראשון יהיו מכריעות לשנים הקרובות. 

בפרלמנט הלבנוני 128 מושבים עליהם מתמודדים 967 מועמדים - מהם 111 נשים.

שיטת הבחירות בלבנון מסובכת ונשענת בחלקה על מפתח עדתי שלא קיים היום.

פעם הנוצרים היו הרוב והיום כנראה השיעים שרובם תומכי חיזבאללה - הם הרוב במדינה.

עצרת בחירות בלבנון
 

עצרת בחירות בלבנון(רויטרס )

 

בתוך הפרלמנט יש עדיין משחק כוחות עדין בין הרצון של סוריה ואיראן לשלוט לבין הרצון של ערב הסעודית למנוע מהן שליטה כזאת. לדוגמה: הנשיא שחייב להיות נוצרי - מישל עאון. עאון תמך בעבר בישראל. היום הוא מבין שאי אפשר לנהל את לבנון בלי לעבוד מול הבוס בשאר אסד, ולכן הוא תומך בחיזבאללה ובסוריה.

בשנים הקודמות, חיזבאללה היה גורם משפיע בפרלמנט והפעם הוא רוצה להפוך לרוב. מבחינת חלוקה לגושים, חרירי ובעלי בריתו נהנים מ-71 מושבים ואילו חיזבאללה ובעלי בריתו נהנים מ-57 מושבים.

בד בבד, לבנון עדיין לא השתחררה מהלפיתה הסורית ומושפעת מכל מה שקרה בסוריה. מלחמת האזרחים בסוריה בין הסונים שביקשו להפיל את אסד העלווי שינתה את המציאות בלבנון. יותר ממיליון פליטים הגיעו ללבנון מסוריה.

המתח בין העדות בזמן שקרוביהן נלחמו בסוריה - גבר. עד לרגע שבו נסראללה בהוראת הסמכות העליונה באיראן, עלי ח'אמנאי, נקרא להכניס את חיזבאללה למלחמה בסוריה. חיזבאללה איבד כמה אלפים מלוחמיו אך חזר ללבנון כמי שניצח את דאעש. עם ביטחון עצמי ומסר מאיים לחרירי יריבו שלפיו לבנון היא בעצם בת ערובה בידי חיזבאללה. בטח מבחינה צבאית. את ההישג הזה רוצה נסראללה לראות בקלפי.

מנגד, ערב הסעודית הזרימה כספים רבים כדי לחזק את המחנה של חרירי שלפני כמה חודשים לא הרגיש בטוח להישאר בלבנון ויצא פעם נוספת לגלות. במקביל, איראן מזרימה כסף וטילים ובעצם רוצה לראות את לבנון בסיס קדמי מול ישראל במלחמה הבאה - וחרירי לא רוצה בכך.

האם המגמה הזאת תיבלם או תתחזק בבחירות? דבר אחד ברור: הבחירות קשורות להחלטת טראמפ בנוגע להסכם הגרעין וגם לעימות בין ישראל לאיראן. תושבי לבנון ייצאו להצביע ביום ראשון בהבנה כואבת שלבנון תמיד תהיה מדינת חסות, כנראה יותר איראנית מסעודית.