חודש אחרי קריסת הסכם מבקשי המקלט: חודשו המגעים עם האו"ם

פרסום ראשון: שבועות לאחר שראש הממשלה נתניהו נכנע ללחץ הימין, פנו גורמים במשרדו לנציבות האו"ם לפליטים והחלו בגישושים לגבי גיבוש הסכם משופר

פרסום ראשון: חודש אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביטל את הסכם מבקשי המקלט בלחץ הימין, חוזרת ישראל למגעים עם האו"ם בנושא. שני פקידים ישראלים בכירים ציינו כי בימים האחרונים פנו גורמים במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה לנציבות האו"ם לפליטים והחלו בגישושים ראשונים לגבי האפשרות של גיבוש הסכם משופר.

הפקידים הבכירים ציינו כי לפני כשבועיים התקבל בישראל מכתב רשמי מנציבות האו"ם לפליטים בנושא ביטול ההסכם. באיגרת הודגש כי מבחינת נציבות האו"ם לפליטים ההסכם נותר על השולחן והיא מוכנה לחזור לדיאלוג בנושא אם ישראל רוצה בכך.

נתניהו ביטל את ההסכם עם האו"ם בשל הביקורת הציבורית אולם בשל קריסת הסכמי הגירוש עם רואנדה ואוגנדה והעיכוב בחקיקה נגד בג"ץ, נקלעה ישראל למבוי סתום ללא כל פתרון בטווח הנראה לעין כאשר כל 40 אלף מבקשי המקלט נשארים בשטחה.

מבקשי מקלט עוזבים את כלא סהרונים
 

מבקשי מקלט עוזבים את כלא סהרונים (רויטרס)

 

על הרקע הזה פנו בימים האחרונים גורמים במטה לביטחון לאומי לגורמים בנציבות האו"ם לפליטים וביקשו לחדש את המגעים בנושא הסכם מבקשי המקלט כדי לבחון האם אפשר להכניס בו תיקונים. ישראל מעוניינת לשפר את ההסכם בשלוש נקודות:

לצמצם את מספר מבקשי המקלט שיישארו בישראל ויקבלו מעמד ארעי. לפי ההסכם שבוטל אמורה ישראל לקלוט כ-16,250 מבקשי מקלט. להגדיל את מספר מבקשי המקלט שיועברו למדינות שלישיות במערב. לפי ההסכם שבוטל אמורה נציבות האו"ם לפליטים להוציא מישראל 16,250 מבקשי מקלט. לצמצם את פרק הזמן שבמהלכו יעזבו מבקשי מקלט את ישראל ושעומד לפי ההסכם המקורי שבוטל על 5 שנים.

במקביל ממשיך השליח המיוחד א' במגעים עם כמה מדינות באפריקה בניסיון לגבש הסכמי גירוש במקום אלה שקרסו עם רואנדה ואוגנדה. עם זאת ההערכה בישראל היא שלא יהיו מדינות אפריקניות שיסכימו לכך ולא יהיה מנוס אלא לחזור להסכם עם האו"ם בנוסח כלשהו.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לפרטים.