אסון השיטפון בערבה: מנהל המכינה הודיע על התפטרותו

יובל כאהן, שחניכי מכינתו ניספו בשיטפון, מסר: "התפקיד דורש אמון מלא בי, אני יודע שבצל האסון, האמון הזה לא יכול להתקיים". אחיה של אלה אור: "יובל, אני אוהב אותך"

יובל כאהן, מנהל מכינת בני ציון, שעשרה נערים ונערות נהרגו במהלך אסון השיטפון בטיול שלה בדרום הארץ בשבוע שעבר, הודיע היום (רביעי) על התפטרותו. "תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו", מסר, "אני יודע שבצילו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים".

הוא ציין כי "ביום חמישי האחרון קרה אסון נורא ובלתי נתפס במכינה הקדם צבאית בני ציון שאני עומד בראשה. במהלך טיול שנועד לחנך לערכי החברות ואהבת הארץ, נהרגו הנערות יעל סדן, עדי רענן, אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, רומי כהן ושני שמיר והנער צור אלפי זכרם לברכה". לדבריו, "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש".

"לכן החלטתי להגיש את התפטרותי ליפה, יו"ר העמותה, שהטילה עלי לפני אחת עשרה שנים להקים מפעל זה, לזכר בנה בן ציון שי חדד ז"ל, לוחם צה"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו", הוסיף כאהן. "אני בטוח שהמכינה על חניכיה, מדריכיה, מוריה ובוגריה המדהימים ימשיכו להתעצם, לעשות טוב ולחנך לערכי ציונות, אנושיות ואמת. אני אמשיך להיות מחוייב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו". הוא סיכם: "אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא".

רועי אור, אחיה של אלה אור, מסר בתגובה: "יובל, אני פונה אליך. אני רועי אור, אח של אלה אור ז"ל. אני אוהב אותך אהבת אמת. אתה בן אדם יקר, אתה איש יקר. אתה חינכת דורות על גבי דורות של אנשים שהתגייסו לצבא, שתורמים עד היום למערכת".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חיפה: 11 קטינים נעצרו בחשד שעשקו ותקפו מינית אישה בת 70

בצל החרם על מפלגת החירות: קנצלר אוסטריה יגיע לביקור בישראל

הפתרון למשבר המים בדרום אפריקה: לייבא קרחון מאנטרקטיקה

נרות זיכרון בכניסה למכינת בני ציון
 

נרות זיכרון בכניסה למכינת בני ציון (חדשות עשר)

 

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, דני זמיר, התייחס להתפטרותו של מנהל המכינה: "החלטתו של יובל כהאן היא לקיחת אחריות ראויה מצד יובל. אין לנו ספק בדבר הכאב הרב ותחושת האחריות  שחש יובל בנוגע לאסון הנורא. מועצת המכינות הקדם צבאיות תמשיך ללוות ולסייע לצוות מכינת בני ציון וחניכיה בתקופה הקשה בה הם נמצאים ולתמוך במשפחות הנספים".

המחליף הזמני של יובל כאהן במכינת בני ציון הוא און ריפמן, מדריך במכינה והמקים (יחד עם יואל זילברמן) של ארגון השומר החדש. הוביל את המאבק הציבורי למען שי דרומי, החקלאי שירה למוות בפורץ לחווה שלו. בנו של שמוליק ריפמן, ראש מועצה אזורית רמת הנגב ואיש מפלגת ישראל ביתנו.

אתמול נחשפו פרטים נוספים מתוך העימות שנערך בין כאהן למדריך אביב ברדיצ'ב, במהלכו הטילו השניים את האחריות זה על זה. מנהל המכינה הטיח בברדיצ'ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ׳ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול".

עוד עולה מהחקירה כי ביומיים האחרונים נגבו 30 עדויות מגורמים עקיפים שקשורים לטיול וכולם ללא יוצא מן הכלל סתרו את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך. נוסף על כך, במהלך הימים האחרונים חקרו במשטרה שוב את המדריכה החשודה בגרימת מוות ברשלנות, שלדברי עורך דינה שחר מנדלמן שבה על טענתה כי הזהירה שלא לצאת לטיול. גם אביה, סגן מפקד יחידת ערבה שהיה זה שהזהיר אותה, מסר היום עדות במשטרה.

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר, התייחס אתמול לאסון הכבד שאירע בשבוע שעבר בנחל צפית. "(זה) מוות מיותר שלא צריך היה לקרות, הוא נובע מכשל מהותי באחריות", אמר זמיר בכנס ראשי המכינות בבית ברל.

זמיר אמר בהמשך דבריו כי "ראש מכינה אחראי תמיד - מיום הקמת המכינה ובכל פעילות שלה - אנחנו אחראים לחניכים שלנו, נקודה". לטענתו, האסון הקשה מחייב את כלל המנהלים לחשבון נפש. "יש לבחון היטב את הכשלים, לבדוק ולתקן, אך בלי לפגוע בעצמאות המכינות ובחופש הפעולה שלהן", סיכם המנכ"ל.

בתחילת השבוע פורסם כי שלושה ימים לפני אסון השיטפון בערבה, סוכם כי הטיול יבוטל בשל תנאי מזג האוויר. אולם, מנהל המכינה, יובל כאהן, החליט כי אין סיבה לבטל ובסופו של דבר, הטיול יצא אל הפועל. עוד פורסם אתמול, כי במשטרה מייחסים עתה סעיפי הריגה למדריך אביב ברדיצ'ב לאחר עדויות שהתקבלו לפיהן הוא הוזהר שלא לצאת למסלול אך הוא קיבל את ההחלטה בשטח על דעת עצמו.

לפי פרטים שנחשפו בחדשות עשר, ביום ראשון שעבר, 22 באפריל, שלחה אחת המדריכות במכינה, נ', הודעה בוואטסאפ למדריך ברדיצ'ב. בהודעתה היא הביעה היסוס בנוגע לקיום הטיול. בתגובה, השיב לה ברדיצ'ב: "קיימי התייעצות עם צוות החניכים ונחליט בהמשך". עוד עולה כי בהמשך פנתה המדריכה לראש המכינה, והודיעה כי הוחלט שלא להוציא את הטיול. בגובה לכך, ראש המכינה כאהן השיב: "מה פתאום? אין סיבה לדחות. הכול בסדר. ניפגש ונדבר".