נתניהו במהלך הצהרת הגרעין, רויטרס

ראש המוסד לשעבר: "ההצגה של רה"מ לא חשפה הפרה של הסכם הגרעין"

דני יתום אמר בריאיון לגל"צ כי המבצע של המוסד להשגת המידע מתכנית הגרעין האיראנית "פנטסטי", אך לא הציג אקדח מעשן. השר אלקין ל"אורלי וגיא": "מהלך מדיני דרמטי"

ראש המוסד לשעבר, דני יתום, התראיין הבוקר (רביעי) לגל"צ בנושא הצהרת הגרעין של נתניהו, בה חשף מסמכים שהשיג המוסד הנוגעים לתכנית הגרעין האיראנית, ואמר גם הוא כי ראש הממשלה לא חידש דבר, ולא הוכיח שאיראן הפרה את הסכם הגרעין.

"היה פה מבצע פנטסטי של המודיעין הישראלי שהניב הרבה מאוד חומר", אמר יתום. "כל החומר הוא ישן, מלפני 2015, השנה בה נחתם הסכם הגרעין". יתום הסביר את חשיבותו של החומר שנאסף: "החשיבות של החומר היא בכך שהוא מפרט בצורה קפדנית ונקודתית נושאים רבים הקשורים לתכנית האיראנית הצבאית של הגרעין".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נשלל חשד לפיגוע: נהג סטה לכיוון שוטרים בירושלים; אין נפגעים

עורך דינו של טראמפ לשעבר: מולר איים לזמן את הנשיא לעדות

ההוצאות להורג בדרך: הפגיעה ביוקרה האיראנית לא תעבור בשתיקה

"אין פה אקדח מעשן מכיוון שזה אקדח שעישן לפני הרבה מאוד שנים, מאז קרו הרבה מאוד דברים", הדגיש. "האינפורמציה הייתה יכולה לשמש פעם אקדח מעשן, אך היום היא לא רלוונטית ולא אקטואלית. ההצגה של נתניהו לא הציגה שום הפרה של ההסכם עם המעצמות".

 דני יתום
 

דני יתום( חדשות עשר)

 


 

"לא נכון שארצות הברית תצא מההסכם", המשיך ראש המוסד לשעבר. "צריך להוסיף את כל נושא הטילים והבקרה על הטילים, ולהבטיח שהפקחים הבינלאומיים יחדרו לתוך הקרביים הרבה יותר עמוק ולא יוותרו על אף מקום שהאיראנים לא מוכנים לתת להיכנס אליו. עד היום פקחי סבא"א לא דרשו להכנס למתקנים צבאיים, הגיע הזמן שהאיראנים יסכימו לכך".

השר לענייני ירושלים, זאב אלקין, התייחס גם הוא להצהרה, ולמעורבותו של הקבינט המדיני-ביטחוני, בו הוא חבר. "קבינט לא צריך לנהל את המוסד ברמה המבצעית", הסביר. "יש פה מהלך מדיני דרמטי ומשמעותי שמשפיע על השיח, ולכן הקבינט היה צריך לקחת חלק בהחלטה. האמירה שראש הממשלה גנב ההצגה לא מובנת. אנחנו בגן ילדים? לא מעניין אותי קרדיט".

נתניהו, כאמור, חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית.

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסמכים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".