ארה"ב: "הסכם הגרעין שנחתם ב-2015 התבסס על רמאות איראנית"

הבית הלבן: הגרעין של טהראן היה מפותח בהרבה ממה שידעו כשנחתמה העסקה • שר החוץ לשעבר קרי: ההסכם - עובד • האירופים מציעים סנקציות חדשות כדי למנוע פרישת טראמפ

הסכם הגרעין: יממה לאחר הצהרת הגרעין של נתניהו, דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, טענה אמש (שלישי) כי ההסכם שנחתם עם איראן התבסס על "רמאות איראנית". לדבריה, תוכנית הגרעין של טהראן הייתה מפותחת ומתקדמת בהרבה ממה שהיה ידוע וחשוף במהלך המשא ומתן וחתימת ההסכם, בשנת 2015.

"הם היו שחקנים לא ישרים ולכן ההסכם שנחתם התבסס על דברים לא מדויקים", אמרה הדוברת בתדרוך לעיתונאים. בהתייחסה להצהרה של נתניהו אתמול בקריה בתל אביב, אמרה סנדרס כי בבית הלבן תמכו במאמצים של רה"מ הישראלי לשחרר את המידע המודיעיני שהמוסד השיג בנוגע לאיראן. הדוברת אף אישרה כי נתניהו עדכן את הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, בטרם פרסם את מסמכי הגרעין.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

איבד את בנו בתאונה: אל תקנו לילדים אופניים חשמליים

אין שירות בשכונה היהודית: תושבי מזרח י-ם מודרים ממשרד הפנים

ההוצאות להורג בדרך: הפגיעה ביוקרה האיראנית לא תעבור בשתיקה

דונלד טראמפ
 

בבית הלבן טוענים: האיראנים רימו. טראמפ (רויטרס)

 

שר החוץ לשעבר של ארה"ב, ג'ון קרי, שהיה מאדריכלי הסכם הגרעין בעת שכיהן בממשלו של הנשיא אובמה, התייחס אף הוא לחשיפת המסמכים שלשום בקריה. "כל הפרטים שרה"מ נתניהו הציג הביאו את העולם להטיל שנים של סנקציות ולדון על הסכם הגרעין – בגלל שהאיום היה אמתי והיה חייב להיעצר. זה עובד! זו הסיבה שמומחי ביטחון ישראלים מדברים על הנושא", צייץ קרי בטוויטר.

ואכן, הסוכנות לאנרגיה אטומית, ובעצם כל שאר העולם כולל הרמטכ"ל הישראלי איזנקוט, אומרים שבשלב זה האיראנים, עד כמה שידוע, ממלאים את חלקם בהסכם. אפילו שר ההגנה של טראמפ עצמו, ג'יימס מאטיס, החמיא להסכם הגרעין של אובמה ואמר שהוא נכתב תחת ההנחה שהאיראנים ינסו לרמות ולכן המנגנונים שלו מאוד חזקים.

טראמפ יצטרך להכריע עד סוף השבוע הבא, 12 במאי, אם הוא פורש מההסכם או נשאר בו. האירופים מאוד רוצים שטראמפ יישאר בהסכם, ולכן, הם מציעים שורה של תיקונים כדי לפייס את הבית הלבן. הדוגמאות השונות לתיקונים המוצעים כוללות סנקציות נרחבות על תוכנית הטילים הבליסטית של איראן, שלא כלולה בהסכם הגרעיני; התחייבות של אירופה שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני; הרחבת הבדיקות של הפקחים באיראן ואולי הטלת סנקציות על חיזבאללה.

אם טראמפ יקבל את התיקונים, הסנקציות לא יוחזרו וארה"ב תישאר בהסכם. ישראל מבחינתה, תקבל פיקוח הדוק יותר על איראן. אם טראמפ יחליט לפרוש, אז אף אחד לא יודע באמת מה יקרה. אחד החששות הוא שבארה"ב משדרים מסר לקוריאה הצפונית שכל הסכם איתה נתון לשינוי, לפי התחלפות הממשל.