מים שקטים: חוקי השקט בכינרת דוחפים צעירים לחופים מסוכנים?

לאחר שאשתקד 3 נערים טבעו למוות ביממה, בפסח האחרון תוגברה האבטחה באגם ונאסרה השמעת מוזיקה. אך לא כולם מרוצים: "מוביל צעירים לחופים לא מוכרזים". פרק שלישי בסדרה

במהלך חג הפסח אשתקד, כששלושה צעירים טבעו בה למוות, קיבלנו הוכחה שהכינרת יכולה להפוך למלכודת מוות למרות המראה השקט שלה. מותם העלה שאלות קשות בנוגע לאכיפה סביב האגם וההשגחה על בני הנוער רוויי האלכוהול ששומעים מוזיקה רועשת. שנה אחרי, המצב השתנה, אולם לא כולם בטוחים שלחיוב. 
 

אביב רווח, חברו של איתמר אוחנה שטבע בשנה שעברה בחוף לבנון, משחזר את הרגעים הקשים שבהם נעלמו עקבותיו של חברו הקרוב. "פתאום לא ראיתי את איתמר והתחלנו לרוץ ולשאול אנשים, אבל אף אחד לא עזר לנו", הוא סיפר. "רק שש שעות לאחר מכן, כשהיו עוד שני נעדרים, התחילו לעשות משהו בנידון".


שנה לאחר מכן, הכינרת נשמעת ונראית אחרת לגמרי מחג הפסח ההוא. "מוסיקה רועשת מביאה איתה תופעות נוספות", מסביר חגי לוין, מנהל הפיקוח ברשות הכינרת. "בשנה שעברה ראינו שאין דבר כזה חלש, חלש אנשים לא מבינים". אלי מלכה, יו"ר רשות הכינרת, חיזק את דבריו של לוין ואמר: "מה שקרה בכינרת מראה מה יכול לקרות בשאר המרחב הציבורי. עם ישראל התרגל להפעיל רמקולים ברעש גבוה ולהשאיר לכלוך ואת זה צריך לשנות".

>> עוד כתבות בחדשות 10:
איבד את בנו בתאונה: אל תקנו לילדים אופניים חשמליים
אין שירות בשכונה היהודית: תושבי מזרח י-ם מודרים ממשרד הפנים
השוד שהסתבך: גנבי הרכב נתקעו בדרך והזעיקו את המשטרה

 

 הכנרת בחול המועד פסח
 

הכנרת בחול המועד פסח (שי מזרחי, רשות הכינרת)

 


אולם לא כולם מסכימים עם האכיפה המוגברת בחופיה המוכרזים של הכינרת, ויש מי שמצביעים על הסכנה שהאכיפה מביאה עמה. "מה שעשו בכינרת זו שערורייה", טען מנחם לב, מתנדב בחילוצי הנעדרים באגם. "זו טעות, זה מבריח אנשים  ומוביל צעירים לעבור לחופים לא מוכרזים שם אין פיקוח". על אותם הדברים חזר נער שבילה במקום, וטען כי חבריו נמצאים באותה השעה בחוף לא מוכרז, שם מאזינים למוזיקה רועשת, שותים אלכוהול ונכנסים שיכורים למים בלי שאיש ישגיח עליהם.

מהמשטרה נמסר בתגובה לכתבה המשודרת: "מדובר בטענות מופרכות שאין בינן ובין המציאות דבר וחצי דבר. עוד בטרם קבלת הארוע במוקד המשטרה אודות נעדרים בכינרת, עסקו צוותי שיטור ימי בהצלתם של עשרות צעירים וצעירות שנמשו מהמים על ידי השוטרים. מיד עם קבלת דיווח אודות היעדרות הנערים, כוחות גדולים של משטרה, מתנדבים וגופי הצלה נוספים החלו בביצוע פעילות חיפוש במים, ביבשה ומהאויר, במטרה לאתר את הנעדרים, חיפושים שנמשכו ימים ולילות ארוכים תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. בניגוד לנטען, משטרת ישראל ניהלה ברגישות ובמקצועיות את המבצע המורכב לאיתורם של הנערים, תוך ליווי צמוד של משפחותיהם מתחילת החיפושים ועד לאיתורם של יקירהם, לצערנו כשהם ללא רוח חיים. הצלת חיים היא ממשימותיה המרכזיות של המשטרה ואנו נמשיך לפעול".