מה אפשר ללמוד מארכיון הגרעין האיראני שחשפה ישראל?

העובדה כי איראן שיקרה לעולם ושמרה על הידע שצברה אינה חדשה. לצד זאת, למרות שלא נמצא האקדח המעשן שיראה כי טהראן מפרה את ההסכם, המידע שהביא המוסד יעניין את העולם

הצהרת הגרעין של נתניהו: כשקוראים חלק מהדיווחים בתקשורת היום (שלישי), יכולה להצטייר תמונה לפיה המוסד הבריח לארץ מאיראן מכולה שלמה של חצי טון מסמכים. אך לא כך הדבר, לא את כל הראיות שאיתרו סוכני המוסד היה צריך להעביר לישראל בידיים. בעידן הדיגיטלי ניתן להכניס הרבה תיקיות על דיסק קטן. הקלסרים שחשף נתניהו אתמול היו יותר לאילוסטרציה, מה שלא מקטין את ההישג המדהים בחדירה לקודש הקודשים האיראני לפני שלושה חודשים.

רק מעטים באיראן ידעו על הארכיון הגרעיני, ובכל זאת הצליח המוסד לחדור אליו. במשך שנתיים עקבו אחר המקום. לא צריך בהכרח לדמיין לוחמים ישראלים פורצים למתקן משום שבעבר נטען שישראל עשתה שימוש רב בהפעלה של גורמים מקומיים באיראן.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בתום מרדף: נעצר חשוד נוסף במעורבות בירי בצומת אוהלים שבדרום

הפרקליטות: אין חשד לפלילים מצד השוטרים שירו באום אל-חיראן

אושר החוק שמאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון לאשר יציאה למלחמה

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן (רויטרס)

 

ישראל והעולם יכולות ללמוד מהארכיון שנחשף כי איראן שיקרה - אבל זה כבר היה ידוע לעולם יותר מעשור. לכן הלכו איתם להסכם. הן גם יכולות ללמוד כי איראן שמרה את הידע שצברה. מה שלא הפתיע את העולם. בתוך החומר האדיר שחשף נתניהו יש אינספור פרטים על אנשים, מתקנים, חברות ומעבדות שכולן הן חלק מפרויקט הגרעין של איראן, והמידע יעניין את כל העולם. לצד זאת, לא היה אקדח מעשן ולא ראיה שאיראן מפרה את הסכם הגרעין.

המצגת של נתניהו לא נועדה למי שמכיר את הנושא האיראני וגם לא לציבור הישראלי, היא נועדה לקהל האמריקני ולא במקרה היא נפתחה באנגלית. בכישורי ההופעה המרשימים שלו, נתניהו סיפק לגיטימציה לטראמפ וסלל לו את הקטע האחרון של הדרך לביטול הסכם הגרעין.