אסון השיטפון: המנהל והמדריך התעמתו - "לא יידעת שהוזהרת"

מהחקירה עולה כי חברת "מטאוטק" העבירה מידע עם סכנת שיטפונות, אך המדריך ברדיצ'ב לא העביר את המידע לראש המכינה • טיולי המכינות יוכפפו לחדר המצב של משרד החינוך

אסון השיטפון בערבה - פרסום ראשון: פרטים חדשים מתוך העימות הדרמטי בין מנהל המכינה, יובל כהאן, למדריך אביב ברדיצ׳ב נחשפו אמש (שלישי). במהלך העימות, הטילו השניים את האחריות זה על זה.

מנהל המכינה הטיח בברדיצ׳ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ׳ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול". עוד עולה מהחקירה כי ביומיים האחרונים נגבו 30 עדויות מגורמים עקיפים שקשורים לטיול וכולם ללא יוצא מן הכלל סתרו את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך.

נוסף על כך, במהלך הימים האחרונים חקרו במשטרה שוב את המדריכה החשודה בגרימת מוות ברשלנות, שלדברי עורך דינה שחר מנדלמן שבה על טענתה כי הזהירה שלא לצאת לטיול. גם אביה, סגן מפקד יחידת ערבה שהיה זה שהזהיר אותה, מסר היום עדות במשטרה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כפר סבא: הרוג ו-3 פצועים בפיצוץ ברכב בזמן נסיעה

בתום מרדף: נעצר חשוד נוסף במעורבות בירי בצומת אוהלים שבדרום

הפרקליטות: אין חשד לפלילים מצד השוטרים שירו באום אל-חיראן

 הזירה בנחל צפית
 

זירת האסון בנחל צפית, בשבוע שעבר (כבאות והצלה נגב)

 

בתוך כך, פחות משבוע לאחר האסון הקשה, וצעדי הפקת הלקחים הראשונים מסתמנים כמתרחשים בשטח. ראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך שיגר הערב מכתב לראשי המכינות בו כתב כי "משרד החינוך יעמיד לרשות המכינות הקדם-צבאיות שיהיו מעוניינות בכך את שירותי הלשכה לתיאום טיולים וחדר מצב, על מנת לסייע ביציאה מבוקרת ובטוחה", כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. חשוב לציין כי החוק אינו מחייב את המכינות להיענות למכתב ולכן שר החינוך בנט ואנשיו שוחחו היום עם ראשי המכינות וסיכמו איתם שאלה יוכפפו לחדר המצב, בדומה לבתי הספר, לפחות עד לסיום עבודת הוועדה שהוקמה על מנת להפיק לקחים מהאירוע הקשה.

מוקדם יותר פורסם כי ברדיצ'ב קיבל התרעה על סכנת השיטפונות אך בחר להתעלם ולא העביר את המידע הלאה למנהל המכינה. לפי העדויות, המדריך קיבל עפ"י החשד מייל מחברת מזג האוויר הפרטית "מטאוטק", אליה פנו במכינה בטרם הטיול, וקיבל את האזהרה, כפי שטען בעימות מנהל המכינה.

 המכתב שהפיץ משרד החינוך
 

המכתב שנשלח לראשי המכינות (חדשות עשר)

 

מחקירת המשטרה עולה כי ביום רביעי, ערב לפני האסון, וכן ביום חמישי בבוקר - יום האסון - שלחה החברה מיילים למדריך ברדיצ'ב בהם נכתב כי הזהירו על סכנת השיטפונות. על פי החשד ברדיצ'ב לא העביר למנהל המכינה יובל כהאן את המיילים ולא עשה דבר עם המידע. זו חלק מהסיבה בגינה ברדיצ'ב חשוד בהריגה וכהאן בגרימת מוות ברשלנות.

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר, התייחס אף הוא מוקדם יותר היום לאסון הכבד שאירע בשבוע שעבר בנחל צפית. "(זה) מוות מיותר שלא צריך היה לקרות, הוא נובע מכשל מהותי באחריות", אמר זמיר בכנס ראשי המכינות בבית ברל.

זמיר אמר בהמשך דבריו כי "ראש מכינה אחראי תמיד - מיום הקמת המכינה ובכל פעילות שלה - אנחנו אחראים לחניכים שלנו, נקודה". לטענתו, האסון הקשה מחייב את כלל המנהלים לחשבון נפש. "יש לבחון היטב את הכשלים, לבדוק ולתקן, אך בלי לפגוע בעצמאות המכינות ובחופש הפעולה שלהן", סיכם המנכ"ל.

 מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר
 

מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר ( חדשות עשר)

 

שלשום פורסם כי שלושה ימים לפני אסון השיטפון בערבה, סוכם כי הטיול יבוטל בשל תנאי מזג האוויר. אולם, מנהל המכינה, יובל כאהן, החליט כי אין סיבה לבטל ובסופו של דבר, הטיול יצא אל הפועל. עוד פורסם אתמול, כי במשטרה מייחסים עתה סעיפי הריגה למדריך אביב ברדיצ'ב לאחר עדויות שהתקבלו לפיהן הוא הוזהר שלא לצאת למסלול אך הוא קיבל את ההחלטה בשטח על דעת עצמו.

לפי פרטים שנחשפו בחדשות עשר, ביום ראשון שעבר, 22 באפריל, שלחה אחת המדריכות במכינה, נ', הודעה בוואטסאפ למדריך ברדיצ'ב. בהודעתה היא הביעה היסוס בנוגע לקיום הטיול. בתגובה, השיב לה ברדיצ'ב: "קיימי התייעצות עם צוות החניכים ונחליט בהמשך". עוד עולה כי בהמשך פנתה המדריכה לראש המכינה, והודיעה כי הוחלט שלא להוציא את הטיול. בגובה לכך, ראש המכינה כאהן השיב: "מה פתאום? אין סיבה לדחות. הכול בסדר. ניפגש ונדבר".


ברדיצ'ב וכאהן שוחררו אתמול למעצר בית לאחר ששהו במעצר חמישה ימים. עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של ברדיצ'ב, התייחס לשחרור למעצר בית: "שמח שקיבלו את בקשתי להקדים את שחרורו ממעצר, מלכתחילה לא היה מקום לעוצרו ואני משבח את המשטרה שהקדימה שחרורו". מתנדבי יחידת החילוץ ערבה של המחוז הדרומי במשטרה חזרו אתמול לנחל צפית לחפש אחר ציוד השייך לנערות והנערים טיילו במקום במהלך האסון.  המתנדבים הסתובבו במקום במשך שעות ארוכות ואיתרו תיקים, שקי שינה וביגוד שאותו העבירו חוקרי המחוז הדרומי במשטרה למשפחות.

 ההודעות בין אנשי צוות המכינה
 

ההודעות בין אנשי צוות המכינה (חדשות עשר)