נתניהו במהלך הצהרת הגרעין, רויטרס

גורם מודיעיני: "לא לקחנו את כל הארכיון האיראני - כי היה כבד"

רה"מ אמר בתדרוך לכתבים: "הפכנו את סימני השאלה לסימני קריאה" • בכיר ישראלי: עיתוי הפרסום תואם עם ארה"ב, מקרון ומרקל ניסו לשכנע את טראמפ - עכשיו זה הזמן שלנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) בתדרוך לכתבים בירושלים כי בסוף השבוע יגיעו לישראל משלחות מצרפת, בריטניה וגרמניה כדי לקבל סקירות מפורטות על "ארכיון הגרעין האיראני", שאותו חשפה ישראל אתמול. "הבאנו הרבה חומר חדש על תכנית הגרעין הצבאית של איראן ואימתנו מידע שהיה לנו בעבר", אמר נתניהו. "הפכנו את סימני השאלה לסימני קריאה", הוסיף.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי עיתוי חשיפת "ארכיון הגרעין האיראני" היה מתואם מראש עם הבית הלבן וכי הסיבה לפרסום בעיתוי הנוכחי היתה הדד-ליין של ה-12 במאי, שעד אליו אמור הנשיא טראמפ להחליט האם ארה"ב תפרוש או תישאר בהסכם הגרעין עם איראן.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הפרקליטות: אין חשד לפלילים מצד השוטרים שירו באום אל-חיראן

הותר לפרסום: נחשפה חוליית חמאס במזרח י-ם; חבריה הואשמו בטרור

תחזית: חם מהרגיל מלווה בגשמים; בהמשך השבוע הטמפרטורות יעלו

לדברי הפקיד הבכיר, ישראל רצתה לחשוף את המידע המודיעיני אותו הציגה לגבי תכנית הגרעין האיראנית אחרי הביקורים של נשיא צרפת מקרון וקנצלרית גרמניה מרקל בבית הלבן בשבוע שעבר, במהלכם ניסו השניים לשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין. "אנחנו עומדים בפני החלטה קריטית של טראמפ לגבי הסכם הגרעין", אמר הפקיד הבכיר. "השבוע שעבר היה של האירופים ועכשיו זה השבוע שלנו", כך לדבריו.

 טראמפ, מקרון ומרקל
 

טראמפ, מקרון ומרקל( רויטרס)

 

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי ישראל גילתה לראשונה על קיומו של "ארכיון הגרעין האיראני" בפברואר 2016, זמן קצר אחרי כניסתו לתוקף של הסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות. לדבריהם, הגיע לישראל מידע לפיו האיראנים החלו במאמץ להסתרת כל המסמכים שהיו בידיהם בנוגע לפעילות גרעינית שביצעו ב-15 השנים שקודם לכן. האיראנים העבירו תחת מעטה חשאיות עשרות אלפי מסמכים מכמה אתרי גרעין ברחבי איראן למחסן אזרחי תמים למראה באזור תעשייה בטהראן. רק קבוצה קטנה מאוד של בכירים איראנים היו מודעים למהלך, שנועד למנוע מהמסמכים ליפול בידי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

הפקידים הבכירים ציינו עוד כי במשך שנתיים עקב המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים אחרי המחסן ובמקביל עבד על גיבוש פתרון מבצעי שיאפשר לישראל לשים את ידה על המסמכים. יותר מ-100 אנשים היו מעורבים על תכנון וביצוע המבצע ובסוף חודש ינואר 2018 הוא יצא לפועל. גורם מודיעיני בכיר ציין כי אנשי המוסד שמו את ידיהם על רוב החומרים שהיו באותו מחסן. "לא לקחנו את כל הארכיון – כי היה כבד", אמר הגורם המודיעיני הבכיר.

בתחילת פברואר התחילו במוסד לתרגם ולנתח את 100 אלף המסמכים שרובם בשפה הפרסית. בחטיבה לסיכול נשק בלתי קונבנציונלי במוסד הוקם צוות מיוחד בן 50 איש בו היו חברים גם מומחים מאגף המודיעין בצה"ל. "החומר בפרסית מורכב מאוד וטכני מאוד. עדיין עוברים עליו ומנתחים אותו", אמר גורם מודיעיני בכיר.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בקהילת המודיעין האמריקנית ובבית הלבן הכירו את המאמצים הישראלים להשיג את "ארכיון הגרעין האיראני". ישראל עידכנה את ארה"ב מיד לאחר שהמבצע הסתיים בהצלחה. ב-5 במארס הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם הנשיא טראמפ בבית הלבן. כאשר בחדר ישבו מלבד הנשיא גם שר ההגנה, ג'יימס מאטיס, שר החוץ דאז, רקס טילרסון והיועץ לביטחון לאומי, הרברט מקמאסטר – עידכן נתניהו על השגת "ארכיון הגרעין האיראני" וסקר את הממצאים שבידי ישראל לאחר ניתוח ראשוני של החומרים. פקיד ישראלי בכיר ציין שבמקביל לפגישה של נתניהו עם טראמפ העביר המוסד ל-CIA את כל 100 אלף המסמכים שנתפסו.

"החומר מחדש מאוד ביחס לדברים שידענו בעבר. יש במסמכים פרטים מחדשים על אתרים שהאיראנים ביצעו בהם מחקר ופיתוח, על אתרים לניסויים גרעיניים, על אנשים שמעורבים בתכנית הגרעין הצבאית של איראן ועל פעילויות שבוצעו בתחום הגרעין הצבאי", אמר הגורם המודיעיני הבכיר. "החומר הזה מחדש מאוד ביחס למה שיש לסבא"א. הוא מהווה הוכחה ברמה אחרת לגמרי לעצם קיומה של תכנית נשק גרעיני איראנית. איראן לא תוכל עכשיו להגיד שהחומרים מזוייפים, אלא תיאלץ להתמודד עם המידע הזה".

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן( רויטרס)

 

חרף טענותיו של נתניהו על ההשפעה האפשרית של פרסום הארכיון על הסכם הגרעין, ודברי הגורמים המודיעיניים, הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית מסרה כי אין בידיה "כל אינדיקציה לפעילות באיראן הרלוונטית לפיתוח של נשק גרעיני לאחר שנת 2009".

מוקדם יותר, נתניהו התראיין למספר כלי תקשורת בארה"ב וחזר שנית על הדברים שאמר בנאומו אמש, בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית. עוד שיבח נתניהו במהלך הראיונות את תמיכתו של טראמפ בנושא, ונגע בהחלטתו להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים: "טראמפ עשה מעשה היסטורי. העם שלנו יזכור את זה לנצח. יש התרגשות גדולה מאוד בישראל לקראת מעבר השגרירות ואנו מעריכים את זה".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, נאם בשבוע שעבר בפני חברי הקונגרס האמריקני. הוא התייחס לעמדת צרפת בנוגע להסכם הגרעין עם איראן, על רקע התקרבות המועד שבו יכריע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אם לאשרר את ההסכם. "ארה"ב יזמה וחתמה על הסכם הגרעין, ולכן אי אפשר סתם להיפטר ממנו", אמר מקרון. הוא הבטיח כי צרפת לא תעזוב את ההסכם, "חתמנו עליו, אסור לנטוש את הסכם הגרעין ללא חלופה מוצקה". הוא קבע כי "המטרה ברורה - אסור שאיראן תחזיק בנשק גרעיני לעולם".

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחסה להסכם הגרעין בריאיון עם חדשות עשר שפורסם לפני כשבועיים, ואמרה: "אני יכולה להבין את הדאגה הגדולה בישראל ממה שאיראן עושה. יש לנו דעות שונות בקשר לשאלה אחרת - איך ניתן הכי טוב למגר את זה". לדבריה, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבור שהסכם עם איראן לא מספק את הביטחון שהוא היה רוצה עבור ישראל. אנחנו בדעה שעדיף שיש לנו את ההסכם הזה, גם אם הוא לא מושלם, מאשר בלי הסכם בכלל. על כך נמשיך לדון. גרמניה תקפיד מאוד על כך שההסכם יכובד".