צרפת על נאום נתניהו: מדגיש את הצורך בשמירה על הסכם הגרעין

בפריז טוענים שהמידע כבר נחשף בעבר • שר החוץ הבריטי התיישר אף הוא עם העמדה הצרפתית • בכיר איראני: "לו היתה לנתניהו טיפת שכל, הוא היה מתעקש שטראמפ יישאר בהסכם"

  • פורסם ב:
  • 01/05/2018 12:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/05/2018 16:28
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע למידע שאסף המודיעין הישראלי על תוכנית הגרעין האיראנית ממשיך לעורר תגובות בעולם. משרד החוץ הצרפתי התייחס היום (שלישי) לדברים, ואמר כי המידע מאשר את האופי הלא-אזרחי של התוכנית שנחשף על ידי מעצמות אירופיות כבר ב-2002, והוא דווקא מדגיש את הצורך בשמירה על הסכם הגרעין.

עוד נמסר כי המידע שסיפקה ישראל עשוי להיות בסיס לניטור ארוך טווח אחר פעילות הגרעין של טהראן, וכי זה חיוני כי הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית תפקח אחריה.

גם שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התייחס לדבריו של נתניהו אמש בקריה בת"א. לטענת השר, הנאום מראה את החשיבות בשמירה על הסכם הגרעין והמגבלות שהוא מטיל על איראן. הוא הוסיף כי ההסכם אינו מבוסס על אמון אלא על וידוא נוקשה של המעצמות כי ההסכם נשמר. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הפרקליטות: אין חשד לפלילים מצד השוטרים שירו באום אל-חיראן

הותר לפרסום: נחשפה חוליית חמאס במזרח י-ם; חבריה הואשמו בטרור

מבצע לילי בטהראן בתחילת השנה: כך השיג המוסד את מסמכי הגרעין

קודם לכן, ראש ועדת הגרעין בפרלמנט האיראני, מוג'תבא זו אל-נורי איים על ישראל, ואמר כי "איראן תגדע את היד שתקום עליה". לדבריו, "לו היתה לנתניהו טיפת שכל, הוא היה מתעקש שטראמפ יישאר בהסכם הגרעין". עוד הוסיף כי "איראן לא תישאר מחויבת להסכם לאחר שארה"ב תפרוש ממנו". שר ההגנה האיראני הוסיף: "אני מזהיר את הישות הציונית ותומכיה מהמשך ההתנהגות המסוכנת שלהם מול איראן. התגובה שלנו תהיה מפתיעה. הטענות של נתניהו הן ראיה לחולשת היישות הציונית, לכשלונו באזור ולתבוסתו מול ההתנגדות. על היישות הציונית לדעת שלוחמי ההתנגדות לא יהססו לנקום את דמם של חבריהם לדרך".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ב-12 באפריל שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, העיד שאין צורך לדאוג לגבי ביטול הסכם הגרעין, מאחר ואיראן 'לא פעלה להשיג נשק גרעיני לפני ההסכם', ולא 'תפעל בעתיד'. כעת הוא אומר כי זה הזמן 'לבחון מחדש האם ניתן לסמוך על איראן להעשרת חומר גרעיני כלשהו'. מה מהשניים הוא הנכון?", שאל זריף.

אתמול התייחס נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לנאומו של נתניהו ובשיחה עמו אמר שהסכם הגרעין עם איראן הינו בעל חשיבות עליונה ליציבות הבינלאומית וכי יש לשמר אותו.

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין
 

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין( רויטרס)

 

דובר הממשלה הגרמנית אמר כי גרמניה תנתח את המידע שנחשף על ידי ישראל. לדבריו, הסכם הגרעין כלל מספר חסר תקדים של בדיקות שכן היו חששות בנוגע לשאיפות טהראן. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, מסרה לאחר הנאום כי לא ראתה בטיעוני נתניהו הוכחות להפרת ההסכם. עוד הוסיפה כי ההסכם נוצר בגלל חוסר אמון בין הצדדים וכי אם היה אמון, לא היה צורך בהסכם.

דובר ממשלת בריטניה אמר דברים דומים, וציין כי "מעולם לא היו נאיבים בנוגע לאיראנים ולמטרות תוכנית הגרעין שלהם. הפיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית הוא קריטי במטרה להבטיח שאיראן עומדת בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין".

לעומת המנהיגים האירופים, נשיא ארצות, דונלד טראמפ, גיבה אמש את נאומו של נתניהו. "הוא העביר את המסר הנכון", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן. "מה שישראל עשתה היום הוא נכון". הנשיא האמריקני התייחס לפקיעת המועד שהקציב לפרישה מההסכם שנחתם ב-2015. "זאת סיטואציה לא מקובלת. נראה מה יקרה. נקבל החלטה לפני ה-12 בחודש. זה הסכם גרוע לארה"ב. הרי אתם יודעים שתוך שבע שנים, תוקף ההסכם הזה היה פג ואיראן הייתה חופשייה לייצר נשק גרעיני", הוסיף.

בהודעת הבית הלבן נמסר כי: "המידע שישראל חשפה מספק פרטים חדשים על המאמץ האיראני לפתח נשק גרעיני. עובדות אלה מתיישבות עם תפיסתנו לגבי תוכנית הגרעין האיראנית" עוד נמסר בהודעה כי: "המשטר האיראני הוכיח בעברו כי הוא לא מהסס להשתמש בנשק הרסני נגד שכנותיו, לכן אסור שאיראן תשיג נשק גרעיני. גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס לנושא, ואמר: "המסמכים שישראל הציגה אותנטיים ומציגים מידע חדש שמוכיח כי איראן שיקרה בקשר לפרויקט הגרעין שלה".

 נשיא צרפת עמנואל מקרון
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון( רויטרס)

 

איראן גם היא מיהרה להשיב להאשמות שהשמיע נתניהו בנאומו והטלוויזיה הממלכתית האיראנית כינתה את דבריו של נתניהו, לפיהם טהראן לא זנחה את תוכנית הנשק הגרעיני, "תעמולה". בדיווח נטען כי אמירות נתניהו לא היו חדשות. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, טען כי הנאום היה "טענות כוזבות ולא חשובות". בהמשך הוסיף כי הנאום תואם עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ: "הנשיא טראמפ חוגג על מחזור האשמות ישנות שכבר טופלו על ידי הסוכנות לאנרגיה אטומית. כמה נוח. החשיפה לכאורה על ידי הילד שצעק 'זאב' תואמה ימים לפני ה-12 במאי. השמחה הפזיזה של טראמפ הורידה את המסכה". טרם הנאום, זריף כתב בטוויטר: "הילד שלא מסוגל להפסיק לזעוק "זאב זאב" עושה זאת שוב. יש גבול לכמה שאפשר לרמות את האנשים".

סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ׳י, אמר כי "ההצגה של נתניהו הערב ילדותית ומעוררת גיחוך. ההצגה תוכננה מראש להיות מוצגת לפני שטראמפ יחליט לגבי הסכם הגרעין".

נתניהו, כאמור, חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית.

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף( רויטרס)

 

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

נתניהו טען בדבריו כי המסמכים שהושגו כוללים תמונות וחומרי וידאו מפלילים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב, שיכולה לוודא את אמינותו. נחלוק אותו בהמשך עם מדינות נוספות", ציין רה"מ. "אנו יכולים להוכיח כעת ש'פרוייקט עמאד' הוא תוכנית לבצע ניסויים בנשק גרעיני. אנו גם יכולים להראות שאיראן מאחסנת חומרים מהפרוייקט כדי לפתח נשק גרעיני".

ראש הממשלה טען כי המסמכים מציגים את מטרות הפרוייקט שכולל פיתוח חמישה ראשי נפץ ועשרה קילוטון של חומר נפץ כדי לשלבם על טיל: "זה כמו חמש פצצות הירושימה המורכבות על טילים בליסטיים", ציין נתניהו.