הפרקליטות: אין חשד לפלילים מצד השוטרים שירו באום אל-חיראן

כפי שפורסם בחדשות עשר, פרקליט המדינה ציין כי "בדקנו כל פן אפשרי" בנוגע לירי בתושב הכפר, וכי אין ביכולתו לקבוע אם מדובר בפיגוע. ארדן קרא לפתוח מחדש את חקירת שב"כ

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, פרקליט המדינה, שי ניצן, הודיע היום (שלישי) כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד השוטרים שירו למוות ביעקוב אבו אל-קיעאן, וכי הוא לא יכול לקבוע אם האירוע היה פיגוע.

כאמור, בחודש ינואר בשנה שעברה נפתחה במחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה בדיקה מקיפה הנוגעת לאירוע שהתרחש, בעת פינוי היישוב אום אל-חיראן באותו חודש, במהלכו ביצעו שוטרים ירי לעבר תושב הכפר, שנהרג כתוצאה מהירי, ואשר במהלכו נגרם מותו של השוטר ארז שאול לוי וכן נפצע שוטר נוסף, כתוצאה מפגיעת רכב שבו נהג אל-קיעאן.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הותר לפרסום: נחשפה חוליית חמאס במזרח י-ם; חבריה הואשמו בטרור

מבצע לילי בטהראן בתחילת השנה: כך השיג המוסד את מסמכי הגרעין

תחזית: חם מהרגיל מלווה בגשמים; בהמשך השבוע הטמפרטורות יעלו

בתום הבדיקה הוחלט כי אין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים באירוע. בהחלטה צוין בין היתר כי פעולתם של השוטרים, אשר נבעה לכאורה מתחושה של סכנת חיים לסביבתם, תחושה שנבעה מנסיבות האירוע, "אינה חורגת ממתחם הסבירות בכל הנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק".

עוד התייחס ניצן בהחלטה גם לשאלה אחרת שעלתה מחומר הראיות, והיא - האם אל-קיעאן פגע בשוטרים באמצעות רכבו במכוון, במסגרת "פיגוע", או שהפגיעה אירעה מחוסר שליטה על הרכב. בעניין זה צוין בהחלטה כי "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן, לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר, תחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע, תוך שהבהיר, על פי החומר שהיה בפניו באותה עת, כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע האמור היה 'פיגוע' אם לאו".

 כוחות משטרה באום חיראן במהלך עימותים עם תושבי הכפר
 

כוחות משטרה באום חיראן במהלך עימותים עם תושבי הכפר( רויטרס)

 

לבסוף קבע ניצן כי לא ניתן להכריע בשאלה זו במידה גבוהה של ודאות, אך לדבריו, ממילא הכרעה בשאלה זו אינה נחוצה להכרעה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים. זאת מאחר שאף אם הפגיעה אירעה שלא בכוונה, עדיין, אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים, אשר "פעלו בתנאים מבצעיים לפי תפיסתם את המציאות באותו רגע". בהתאם לכך, החליט פרקליט המדינה לסיים את הבדיקה בעניין זה. כזכור, במח"ש טענו כי יש אינדיקיציות ברורות לכך שמדובר בפיגוע.

"לא השארנו אבן, ורצנו להיות משוכנעים שאנחנו בודקים כל פן אפשרי", הבהיר ניצן, שציין כי בחצי השנה האחרונה הורה על השלמות חקירה. "הוחלט לעשות בדיקה מאוד יסודית. לא רצינו לעשות שום קיצורי דרך". לדבריו, בנוגע לשאלה אם מדובר בפיגוע, "יש בחומר החקירה אינדיקציות לכאן ולכאן. בסופו של דבר השוטרים עשו את חובתם על פי ההבנה שלהם".

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, בירך על החלטת פרקליט המדינה לסגור את התיק, ועל הקביעה כי השוטרים אכן פעלו בתחושה של סכנת חיים המצדיקה שימוש בנשק. "סבור שכעת כשנקבע שהשוטרים פעלו כדין, יש לחדש את חקירת השב"כ והמשטרה בקשר לנסיבות האירוע המצער ולהציג לציבור את כל ממצאי החקירה, זאת בכדי שאירועי אום אל חיראן לא ישאירו 'פצע פתוח' בחברה הישראלית", הרחיב ארדן על דעתו בנושא.

 עורכי דינם של השוטרים דובי כהן ועופר ברטל
 

עורכי דינם של השוטרים דובי כהן ועופר ברטל( חדשות עשר)

 

מהמשטרה נמסר: "מברכים על החלטת הפרקליטות לפיה שוטרי משטרת ישראל פעלו על פי חוק ולא עלה בחקירה שום חשד לפלילים. עוד עולה כי ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח על ידי משטרת ישראל. גם במשטרת ישראל מצרים על כך שהחקירה בהקשריה המודיעיניים נקטעה באיבה עם פתיחת בדיקת מח"ש, זאת בדומה לתחקירים מבצעיים אחרים הנדרשים לשם הפקת לקחים ולימוד. עתה, משהסתיימה החקירה תוכל משטרת ישראל להשלים את תהליכי התחקור המבצעי לשם לימוד והפקת לקחים כפי שראוי שייתקיימו בסיומו של אירוע מבצעי מורכב".


ממשרד עו"ד ברטל כהן המיצגים את השוטרים נמסר בתגובה: "שמחים על כך שהחלטת פרקליט המדינה איששה את דברינו מאז קרות האירוע, לפיהם השוטרים פעלו עקב תחושה של סכנה ברורה ומיידית לחייהם. לא כל שכן הדברים נכונים – נוכח פגיעת הרכב בעוצמה כה גדולה בשני חבריהם וגרימת מותו של חברם לנשק. כפי הנראה, לעולם לא נדע אם מדובר היה בפיגוע אם לאו, אך החשוב הוא, ששוטרים יחושו שהם מוגנים משפטית – כאשר הם פותחים באש מתוך תחושת סכנה לחייהם".

אלמנתו של אבו אל-קיעאן, אמאל אבו סעד, אמרה בנאומה בטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני בחודש שעבר כי "כדורי כוחות הביטחון הישראלים הם שהרגו את בעלי, שכמוני, היה בדואי, פלסטיני, ואזרח ישראלי. הם ירו בו כשבאו לפנות אותנו מביתנו, מאדמתנו, כדי להקים במקום אום אל-חירן יישוב אחר. לא ליד, אלא בדיוק במקום שבו מתקיימים חיינו, ובדיוק באותו שם - חירן. באותו אירוע נהרג גם השוטר ארז לוי. הוא נקבר בחלקה הצבאית, והוכר כחלל כוחות הביטחון. ואילו בן זוגי, איש החינוך עטור הפרסים, הואשם מיד כמחבל, ואנחנו נותרנו נטושים. חקירות האירוע מראות בוודאות שיעקוב לא ביצע פיגוע, ובכל זאת, החקירה לא נסגרת ואיש לא מציע פתרון, ואני מגדלת שישה ילדים צעירים לבד, ללא קורת גג. איש לא לוקח אחריות על האסון שקרה שם".

פרקליט המדינה שי ניצן
 

פרקליט המדינה שי ניצן(חדשות עשר)

 

חבר הכנסת איימן עודה, כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו כי "לטרגדיה באום אל חיראן יש שני אחראים ישירים - השר ארדן והמפכ"ל אלשיך, הם אלה שקיבלו את ההחלטות והם אלה שאחראים על השפיכות הדמים המיותרת של אותו יום נפשע, וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על מסע ההסתה המתוזמר שהם הובילו בתקשורת מיד אחרי האירוע. הרצחתם וגם ירשתם?! שוב מח״ש והפרקליטות משמשים כגוף טיוח ולא כגוף חקירה כשהנפגעים הם אזרחים ערבים. האם פרקליט המדינה בדק בכלל את עצם ההחלטה על פינוי אגרסיבי בחושך מוחלט? האם הוא מצדיק מניעה של טיפול רפואי מפצוע והשארתו להתבוסס בדמו עד שהוא מת?".

חבר הכנסת דב חנין על השאלות שנשארו פתוחות: "לציבור מגיע הסבר אמיתי על הארוע הקשה במהלכו אזרח, מורה בבית ספר תיכון, נורה למוות, ושוטר נדרס. מי קיבל את ההחלטה להיכנס למקום באישון לילה? מה היו ההוראות לשוטרים? למה ירו באש חיה? מדוע לא ניתן למנוח טיפול רפואי מיידי? נמשיך להיאבק לחקר האמת ומתן כל התשובות".

חבר הכנסת יוסף ג'בארין בתגובה לסגירת התיק: "השר ארדן והמפכ״ל חייבים להתנצל בפני משפחת אבו אלקיעאן ובפני הציבור הערבי כולו על האשמות שווא ועל הסתה גזענית". עוד הוסיף ג'בארין כי "צריך להכיר ביעקוב אבו אל-קיעאן כנפגע פעולות איבה ולהבטיח פיצויים לבני משפחתו. שני הרוגי האירוע באום אל חיראן, ארז עמדי לוי ויעקוב מוסא אבו אלקיעאן, היו קורבן להתנהלות המשטרתית הלקויה בשטח".