נתניהו מציג את מסמכי הגרעין, חדשות עשר

מבצע לילי בטהראן בתחילת השנה: כך השיג המוסד את מסמכי הגרעין

בכיר ישראלי אמר כי המסמכים שהציג רה"מ נתפסו על ידי לוחמים ישראלים שהגיעו ללב הבירה האיראנית, שנתיים לאחר חשיפת הארכיון. "ראש המוסד הציג את המסמכים לטראמפ"

גורם ישראלי בכיר מסר הלילה (שלישי) לעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" כי מסמכי הגרעין שהציג אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום מיוחד הושגו על ידי לוחמי מוסד, שפעלו בלב טהראן בחודש ינואר האחרון. לדבריו, אנשי המוסד פרצו למבנה שבו אוחסן הארכיון הכולל מידע על תוכנית הגרעין האיראנית, והבריחו את עשרות אלפי התיקיות והתקליטורים שנשמרו שם לישראל עוד באותו הלילה.

לדברי אותו גורם, המוסד גילה על קיומו של הארכיון, שנשמר במחסן בעל חזות תמימה, בחודש פברואר 2016, אז החל בפעילות מודיעינית סביב המקום. עוד הסביר הגורם כי ראש המוסד יוסי כהן הודיע לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ על קיומו של הארכיון במהלך ביקור בוושינגטון בינואר, וציין כי לקח זמן לפרסם את החומרים בשל הזמן הרב שנדרש לעבד את המסמכים ולתרגם מהמקור בפרסית.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

אושר החוק שמאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון לאשר יציאה למלחמה

הצהרת הגרעין של נתניהו: הרבה דרמה - אך ללא אקדח מעשן

התקיפה בסוריה - חלק מיצירת מציאות חדשה לפגיעה בהתבססות איראן

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן( רויטרס)

 

נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית. 

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

בכיר בירושלים אמר לחדשות עשר מוקדם יותר אתמול כי מדובר בכמות מידע ענקית - כפי שחשף נתניהו - שמביאה הרבה גילויים מרעישים על איראן והנעשה בה בתחום הגרעין. עוד הוסיף הבכיר כי המידע הושג על ידי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, לאחר חתימת הסכם הגרעין.

ההצהרה של נתניהו הגיעה כשבועיים לפני פקיעת המועד שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הקציב לפני פרישה מההסכם. נתניהו וטראמפ שוחחו על הנושא במוצ"ש ושר החוץ האמריקני הנכנס, מייק פומפאו, שביקר ביום ראשון בישראל עודכן אף הוא בתוכן הדברים שנתניהו נשא אמש.