"התקיפה בסוריה - פעולה ישראלית לסיכול תגובת נקמה איראנית"

לפי דיווח בכווית, חיל האוויר שיגר 2 טילים מתקדמים הנשלטים מרחוק לעבר בסיסים סוריים בחמאה. המטרה - טילי סקאד איראניים המוכנים לשיגור לעבר מטרות בעומק ישראל

העיתון "אל ג'רידה", הרואה אור בכווית, דיווח הבוקר (שני) כי בתקיפה המיוחסת לישראל על מטרות באזור חמאה שבסוריה חיל האוויר הישראלי שיגר שני טילים מתקדמים מדגם "יריחו", הנשלטים מרחוק, לעבר בסיסים סוריים. לפי הגורמים שהעבירו את המידע לעיתון, כתוצאה משיגור זה, נהרגו כ-40 בני אדם, בהם 18 איראנים ואפגנים.

עוד הוסיפו הגורמים כי המטרה הראשית לתקיפה הייתה עמדות שיגור של טילי סקאד איראניים מוכנים לשיגור לעבר מטרות בעומק ישראל, וכי ההרוגים האיראניים שמתו באזור המותקף הם מומחים בשיגור טילים ארוכי טווח. לדבריהם, התקיפה בחמאה היא פעולה ישראלית שלישית לסיכול תגובת נקמה איראנית לתקיפת שדה התעופה ,T4 בה נהרגו שבעה איראניים, בהם קצין בכיר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תחזית: חם מהרגיל מלווה בגשמים; בהמשך השבוע הטמפרטורות יעלו

אושר החוק שמאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון לאשר יציאה למלחמה

חניכי המכינה החליטו לבטל את הטיול - המנהל החליט להוציאו

לפי הדיווח, הפעולה הראשונה התבצעה לפני מספר ימים, כאשר צה"ל זיהה העברת טילים לכיוון הגולן הסורי לצורך תקיפת כוחות ישראלים סמוכים לקו הפסקת האש - טילים אלה הושמדו. עוד נכתב כי הפעולה השנייה הייתה תקיפת מוצב פיקוד ושליטה איראני סמוך לדמשק, שסימן מטרות בתוך ערים ישראליות, והוא הוצא מכלל שליטה בפעולת קומנדו. הפעולה השלישית התבצעה כאמור בלילה שבין ראשון לשני.

 נתניהו וחמינאי
 

נתניהו וחמינאי(רויטרס )

 

בתוך כך, גורם במשמרות המהפכה האיראניים אמר לעיתון כי מתקפת הטילים פגעה במחסן תחמושת השייך לצבא הסורי ולא של משמרות המהפכה. הגורם אמר כי המחסן, השייך לחטיבה 47 בצבא הסורי במחוז חמאה הדרומי, כלל טילים ונשק  שהוחרמו מהאופוזיציה. הוא הוסיף כי מדובר בנשק כבד השייך לצבא הסורי ולחזבאללה, הכולל בין היתר גם טילי סקאד רוסיים. עוד הוא הוסיף כי מספר ההרוגים והפצועים גדול מאוד, שכן חלק מהנשק שהותקף היה מחוץ למחסן  וגרם לפיצוץ גדול בעומק של ארבעים מטר בתוך האדמה.

במקביל, גורמים בלשכת המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, אמרו לעיתון כי חמינאי קיים פגישה עם מפקדי משמרות המהפכה האירניים ביום שישי שעבר, שבמהלכה נדונה התגובה האיראנית על תקיפת שדה התעופה T4 המיוחסת לישראל. לפי הגורמים, הדגיש חמינאי, שהוא גם המפקד העליון של הכוחות המזויינים האיראניים, את נחיצות התגובה על תקיפת שדה התעופה ואמר כי התגובה צריכה להסב לישראל אבדות רבות יותר מאלו שנגרמו לאיראן. לדברי הגורמים, חלק  מהמפקדים במשמרות המהפכה שנכחו בפגישה ציינו כי הנסיבות הנוכחיות אינן מתירות תגובה והעלאת רף המתח באזור. מפקדים אלה, לפי הדיווח, ייעצו להמתין עד להשגת "ניצחון מלא" על קבוצות האופוזיציה הפועלות בסוריה. הם הוסיפו כי ישראל מנסה לגרור את איראן למערכה שעליה להימנע ממנה.

לפי הדיווח, דעתו של המנהיג העליון חמינאי היתה כי יש להמתין עם תגובת הנקמה עד לאחר סיום המועד אותו קבע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לתיקון הסכם הגרעין האיראני ב-12 לחודש. עוד דווח, כי חלק מהמפקדים במשמרות המהפכה הציגו תוכניות ראשוניות לתגובה על תקיפת שדה התעופה  ,T4כמו הבערת חזית הגולן, ביצוע פעולות בחוות שבעה שבגבול לבנון, או הברחה של טילים איכותיים לרצועת עזה, שבאמצעתם יותקפו שדות תעופה ונמלים ישראלים.