חניכי המכינה החליטו לבטל את הטיול - המנהל החליט להוציאו

"מה פתאום? אין סיבה": כך השיב מנהל המכינה בהודעה למדריכה שכתבה לו כי הוחלט על דחיית הטיול • שרי קורץ, שנפצעה בטיול, משחזרת: "התגלגלתי כמו כדור בין סלעים ועצים"

פרסום ראשון: שלושה ימים לפני הטיול שהוביל לאסון השיטפון בערב, בו נהרגו תשע נערות ונער אחד, סוכם כי הטיול יבוטל בשל תנאי מזג האוויר. אולם, מנהל המכינה, יובל כאהן, החליט כי אין סיבה לבטל ובסופו של דבר, הטיול יצא אל הפועל.

אמש (שני) נחשפו בחדשות עשר פרטים חדשים על חקירת הפרשה: ביום ראשון שעבר, 22 באפריל, שלחה אחת המדריכות במכינה, נ', הודעה בוואטסאפ למדריך ברדיצ'ב. בהודעתה היא הביעה היסוס בנוגע לקיום הטיול. בתגובה, השיב לה ברדיצ'ב: "קיימי התייעצות עם צוות החניכים ונחליט בהמשך".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נתניהו הציג כשל בהסכם הגרעין עם איראן - אך לא חידש דבר

איראן משיבה לנתניהו: ההאשמות בנאומך - תעמולה

טראמפ: הצהרת נתניהו העבירה את המסר הנכון

  ההודעות בין אנשי צוות המכינה
 

ההודעות בין אנשי צוות המכינה (חדשות עשר)

 

המכינה מוציאה בכל שנה טיול לדרום שתוכניתו נבדקת על ידי מספר גורמים, בהם ראש המכינה כאהן, המדריכים ברדיצ'ב, נ' ומדריכה נוספת, וכן צוות של חניכים במכינה. זו הסיבה בגינה כתב ברדיצ'ב לעמיתתו להתייעץ עם החניכים.

לפי החקירה, ביום שני, יממה לאחר ההודעה המקורית של נ' לברדיצ'ב, היא חוזרת אליו וכותבת: "אחרי שהתייעצתי עם צוות החניכים אנחנו סבורים שכדאי לדחות את הטיול". לכך ענה המדריך: "תעדכני את יובל". מהחקירה עולה כי בשלב זה נ' שולחת הודעה בוואטסאפ קבוצתי שהוקם לצורך הטיול לראש המכינה: "יש החלטה שלנו לדחות את הטיול". לכך השיב כאהן: "מה פתאום? אין סיבה לדחות. הכול בסדר. ניפגש ונדבר".

  ההודעות בין אנשי צוות המכינה
 

ההודעות בין אנשי צוות המכינה (חדשות עשר)

 

מהחקירה עולה כי בהמשך הערב כלל הצוות התכנס, התייעץ, ולבסוף הוחלט לקיים את הטיול כמתוכנן. במקביל, ראש המכינה והמדריכים התייעצו עם חזאי מחיל האוויר ועם גורם פרטי נוסף שמכיר את השטח, ושהומלץ על ידי אביה של נ'. לטענת החשודים, כלל הגורמים אמרו להם כי לא צפויים שיטפונות וכי ניתן לקיים את הטיול.

בימים שלישי ורביעי בשבוע שעבר המשיכו במכינה להתארגן לטיול, תוך שהם ממשיכים בהתייעצויות וכן מערבים את חברת "מטאוטק", חברת מזג אוויר פרטית – אליה נשלח מייל בנושא. בסופו של דבר, הטיול יצא דרומה. עם ההגעה לשטח, וכתוצאה מהחסימות של המשטרה כתוצאה מהשיטפונות, הוחלט לשנות את מסלול הטיול לנחל צפית.

 ההודעות בין אנשי צוות המכינה
 

ההודעות בין אנשי צוות המכינה (חדשות עשר)

 

בחקירה אמרו המדריך ומנהל המכינה כי המלצות המומחים אמרו מפורשות שגשם אמור להתחיל באזור רק החל בשעה 15:00 ואילך. אולם במהלך החקירה, התברר שאותם גורמים ממש הזהירו, כך לטענתם, את המדריך ברדיצ'ב שלא לצאת למסלול אך הוא קיבל את ההחלטה בשטח על דעת עצמו.

ברדיצ'ב וכאהן שוחררו היום למעצר בית לאחר ששהו במעצר חמישה ימים. עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של ברדיצ'ב, התייחס לשחרור למעצר בית: "שמח שקיבלו את בקשתי להקדים את שחרורו ממעצר, מלכתחילה לא היה מקום לעוצרו ואני משבח את המשטרה שהקדימה שחרורו".

בתוך כך, שרי קורץ, אחת הנערות שהשתתפה בטיול ונפצעה במהלכו, שוחחה היום עם חדשות עשר וסיפרה על שחוותה. "בגלל כל השיטפונות החליטו ברביעי (יום לפני האסון) לשנות את המסלול", אמרה קורץ תוך שהיא מספרת כי רק בבוקר האסון התקבלה ההחלטה על המסלול הסופי.

"אמרו לנו לשים את כיסויי התיק שלנו כי דיברו עם החזאים ואמרו שצריך לרדת גשם", ציינה קורץ תוך שהיא סותרת את עמדת אנשי צוות המכינה בחקירתם. היא הוסיפה כי הצוות אמר להם שחיזוי מזג האוויר מדויק ושלא צפוי שיטפון.

שרי וחברתה אלה שנהרגה באסון הערבה
 

שרי וחברתה אלה שנהרגה באסון (באדיבות המשפחה)

 

קורץ מספרת על הרגעים בהם החל השיטפון להגיע לאזור של הקבוצה ועל רגעי האימה בהם היא ואחרים נתלו על סולם היתדות במקום: "על הסולם נשארנו אני, אלה (שנהרגה באסון) ורון (משתתף נוסף בטיול שנפצע), המים תפסו אותנו כשהיינו ביתדות ועלו לנו לראש. ניסיתי לעלות למעלה אבל הזרם היה כל כך חזק ונסחפתי פנימה. התגלגלתי כמו כדור בין סלעים ועצים. מלא דברים עפו עליי ואמרתי לעצמי שעוד שניה תשבר לי המפרקת. אמרתי לאלוהים תגמור את הסיוט הזה בבקשה, בלעתי מלא מים. נמשכתי עם הזרם והייתי בטוחה שעוד שניה אני מתה"

בשלב מסוים, איבדה קורץ את הכרתה ונסחפה לאזור צדדי בו המים היו רדודים. "הנס הכי גדול שבזכותו ניצלתי", סיפרה והוסיפה: "ניסיתי להבין מה עובר עליי ופתאום שמעתי את רון צועק 'הצילו'. הוא אמר שהוא מרגיש ששתי רגליו נשברו. איכשהו זחלנו למקום גבוה". בשלב זה, מסוק שהגיע למקום חילץ את השניים, וחייהם ניצלו.