צפוי לפרוש מההסכם. טראמפ, רויטרס

טראמפ: הצהרת נתניהו העבירה את המסר הנכון; פוטין: לשמר ההסכם

נשיא ארה"ב התייחס להצהרת רה"מ בנוגע להסכם הגרעין עם איראן. "נקבל החלטה לפני ה-12 במאי. זה הסכם גרוע לארה"ב". מוגריני: לא ראיתי הוכחות להפרת ההסכם

הצהרת הגרעין של נתניהו: נשיא ארצות, דונלד טראמפ, גיבה אמש (שני) את נאומו של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו שחשף לכאורה כי איראן שיקרה כשטענה שאיננה פועלת להשגת נשק גרעיני.

"הוא העביר את המסר הנכון", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן. "מה שישראל עשתה היום הוא נכון". הנשיא האמריקני התייחס לפקיעת המועד שהקציב לפרישה מההסכם שנחתם ב-2015. "זאת סיטואציה לא מקובלת. נראה מה יקרה. נקבל החלטה לפני ה-12 בחודש. זה הסכם גרוע לארה"ב. הרי אתם יודעים שתוך שבע שנים, תוקף ההסכם הזה היה פג ואיראן הייתה חופשייה לייצר נשק גרעיני", הוסיף.

הנשיא טראמפ בנאום באוהיו
 

הנשיא טראמפ בנאום באוהיו (רויטרס)

 

בהודעת הבית הלבן נמסר כי: "המידע שישראל חשפה מספק פרטים חדשים על המאמץ האיראני לפתח נשק גרעיני. עובדות אלה מתיישבות עם תפיסתנו לגבי תוכנית הגרעין האיראנית" עוד נמסר בהודעה כי: "המשטר האיראני הוכיח בעברו כי הוא לא מהסס להשתמש בנשק הרסני נגד שכנותיו, לכן אסור שאיראן תשיג נשק גרעיני. גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס לנושא, ואמר: "המסמכים שישראל הציגה אותנטיים ומציגים מידע חדש שמוכיח כי איראן שיקרה בקשר לפרויקט הגרעין שלה".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שוחח עם נתניהו אחרי נאומו ואמר שהסכם הגרעין עם איראן הינו בעל חשיבות עליונה ליציבות הבינלאומית וכי יש לשמר אותו. שגריר צרפת בארה"ב טען כי המסמכים שנחשפו דווקא מצדיקים את קיום ההסכם.

דובר הממשלה הגרמנית אמר כי גרמניה תנתח את המידע שנחשף על ידי ישראל. לדבריו, הסכם הגרעין כלל מספר חסר תקדים של בדיקות שכן היו חששות בנוגע לשאיפות טהראן. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, מסרה לאחר הנאום כי לא ראתה בטיעוני נתניהו הוכחות להפרת ההסכם. עוד הוסיפה כי ההסכם נוצר בגלל חוסר אמון בין הצדדים וכי אם היה אמון, לא היה צורך בהסכם.

דובר ממשלת בריטניה התייחס אף הוא לנאומו של נתניהו, ואמר: "מעולם לא היו נאיבים בנוגע לאיראנים ולמטרות תוכנית הגרעין שלהם. הפיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית הוא קריטי במטרה להבטיח שאיראן עומדת בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין".

נתניהו, כאמור, חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית.

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין
 

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין (רויטרס)

 

נתניהו טען בדבריו כי המסמכים שהושגו כוללים תמונות וחומרי וידאו מפלילים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב, שיכולה לוודא את אמינותו. נחלוק אותו בהמשך עם מדינות נוספות", ציין רה"מ. "אנו יכולים להוכיח כעת ש'פרוייקט עמאד' הוא תוכנית לבצע ניסויים בנשק גרעיני. אנו גם יכולים להראות שאיראן מאחסנת חומרים מהפרוייקט כדי לפתח נשק גרעיני".

ראש הממשלה טען כי המסמכים מציגים את מטרות הפרוייקט שכולל פיתוח חמישה ראשי נפץ ועשרה קילוטון של חומר נפץ כדי לשלבם על טיל: "זה כמו חמש פצצות הירושימה המורכבות על טילים בליסטיים", ציין נתניהו.