נתניהו במהלך הצהרת הגרעין, רויטרס

הצהרת הגרעין של נתניהו: הרבה דרמה - אך ללא אקדח מעשן

המוסד הביא להישג מודיעיני מדהים, אך רה"מ לא הציג ראיה שתשנה את דעתם של מנהגי המעצמות בנוגע להסכם הגרעין. דיפלומט גרמני: "הוא לא הציג מידע חדש" • פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (שני), בעיקר בשפה האנגלית, מסמכים שהשיג המוסד על תכנית הגרעין האיראנית. ההישג של ארגון הביון הישראלי כביר, אך מדובר בפרטים שהיו ידועים, הנוגעים לתקופה שלפני חתימת הסכם הגרעין, ולא מציגים אקדח מעשן.

בנאום שנמשך 20 דקות בו נתניהו הציג מאות אלפי מסמכים המציגים לשיטתו את האיראנים כשהם מפרים את הסכם הגרעין, אך ראש הממשלה בעצמו לא טוען שניפק מידע בנוגע להפרה של ההסכם לאחר חתימתו, וייתכן שהניסיון שלו ליצור דרמה אף שחקה את איכות החומר המודיעיני.

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ים קטלני: גבר נמצא סמוך לנמל יפו ללא רוח חיים

אסון השיטפון בערבה: שינוי באסטרטגיה - המדריך חשוד בהריגה

בנק ישראל: מחירי הדירות עשויים להמשיך ולרדת

ניתן להניח שהנאום לא ישכנע את מנהיגי המעצמות לסגת מהסכם הגרעין, שכן כאמור, לא הוצג אקדח מעשן המציג מידע אותו לא הכירו.

נתניהו שוחח עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בטלפון לפני נאומו. יועצו לביטחון לאומי מאיר בן שבת שוחח עם יועצה של מרקל. דיפלומט גרמני בכיר אמר לחדשות עשר כי נתניהו לא הציג שום מידע חדש ולא היו שם דברים שלא היו מוכרים לגרמניה. "מה התכנית של נתניהו? מה הוא מציע במקום הסכם הגרעין? הסכם הגרעין הוא מה שמאפשר לנו פיקוח על תכנית הגרעין האיראנית", אמר הדיפלומט הגרמני.

כאמור, נתניהו נשא הערב הצהרה מיוחדת בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית. 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן(חדשות עשר )

 

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

נתניהו טען בדבריו כי המסמכים שהושגו כוללים תמונות וחומרי וידאו מפלילים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב, שיכולה לוודא את אמינותו. נחלוק אותו בהמשך עם מדינות נוספות", ציין רה"מ. "אנו יכולים להוכיח כעת ש'פרוייקט עמאד' הוא תוכנית לבצע ניסויים בנשק גרעיני. אנו גם יכולים להראות שאיראן מאחסנת חומרים מהפרוייקט כדי לפתח נשק גרעיני".

ראש הממשלה טען כי המסמכים מציגים את מטרות הפרוייקט שכולל פיתוח חמישה ראשי נפץ ועשרה קילוטון של חומר נפץ כדי לשלבם על טיל: "זה כמו חמש פצצות הירושימה המורכבות על טילים בליסטיים", ציין נתניהו.

"כשאנו בוחנים מה יש בארכיון הזה, ל'פרויקט עמאד' יש את חמשת האלמנטים הנחוצים לתכנית לפרויקט גרעין: לפתח נשק גרעיני, לפתח ליבות גרעיניות, בניית מערכות לפיצוץ גרעיני, הכנת ניסויים גרעיניים והרכבת ראש נפץ גרעיני על טיל".

נתניהו הוסיף בדבריו כי המסמכים החדשים חושפים פרטים חדשים על מתקן פורדו המוכר. לטענתו, מדובר היה במתקן סודי שנבנה מתחת להר: "הסיבה לכך - בניית נשק גרעיני", כך לדברי נתניהו. "הקבצים שהשגנו מראים שפורדו נבנה מהתחלה כחלק מפרוייקט עמאד. איראן הכחישה כחלק מההסכם את קיומו של פרויקט עמאד. אך החומרים מראים אחרת, פרויקט עמאד המשיך להתקיים", הוסיף ראש הממשלה בדבריו.

בסיום דבריו באנגלית, שב ראש הממשלה לעברית ואמר: "חשפנו את הארכיון הסודי של פרוייקט הגרעין האיראני. הוא חושף למעלה ממאה אלף מסמכים של המשטר האיראני. התיקים הסודיים מראים בבירור את הפעולות שאיראן עושה. הם מוכיחים שהיא שיקרה במצח נחושה כדי שמעצמות יאשרו את הסכם הגרעין עימה. ההסכם הזה סולל את דרכה של איראן לארסנל שלם של פצצות גרעין. הוא גם איפשר לאיראן לקבל מיליוני דולרים שיאפשרו את התוקפנות שלה נגד ישראל ומדינות אחרות במזה"ת. בחשיפת המסמכים האלה אנחנו עושים שירות גדול לא רק לביטחוננו, אלא גם לביטחונן של מדינות רבות באיזור. בעוד כמה ימים הנשיא טראמפ יודיע על החלטתו (בנוגע לפרישה מהסכם הגרעין), אני בטוח שיקבל את ההחלטה הנכונה עבור ארה"ב, ישראל ולביטחון העולם".